Jedynie prawda jest ciekawa

"Wypełniałem wolę Sejmu"

21.12.2011

Nie ujawniłem nic bezprawnie i nie przekroczyłem żadnych uprawnień – oznajmił Antoni Macierewicz w programie „Polityka przy kawie” w TVP1. Tymczasem prokurator generalny Andrzej Seremet zapowiedział, że analiza wniosku o uchylenie posłowi immunitetu w związku ze śledztwem ws. raportu nt. WSI będzie gotowa do końca grudnia. Decyzja w sprawie ma zapaść w styczniu.

Działałem w pełni zgodnie z prawem, po to by zrealizować wolę Sejmu, którą była likwidacja Wojskowych Służb Informacyjnych i przekazanie opinii publicznej informacji o nadużyciach, jakich te służby się dopuściły – zapewniał Antoni Macierewicz w „Polityce przy kawie”.

To prokuratura wymusiła na niektórych przesłuchiwanych wyjawienie tajemnicy państwowej – przekonywał polityk. Następnie niektórzy prokuratorzy w prywatnych rozmowach ujawnili tajemnice śledztwa – dodał poseł PiS.

Tymczasem warszawska prokuratura apelacyjna wystąpiła o uchylenie immunitetu Macierewicza, by zarzucić mu ujawnienie tajemnicy, przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy w związku z publikacją raportu o WSI. Prokuratura Generalna bada wniosek.

Prok. gen. Andrzej Seremet podkreślił w RMF FM, że decyzja, czy złoży wniosek o uchylenie posłowi immunitetu, czy też odeśle go do uzupełnienia, będzie zależeć od treści analizy, która jest obecnie wykonywana w Prokuraturze Generalnej, od tego, jak przedstawi się materiał dowodowy w tej sprawie.

Ja zakreśliłem czas wykonania tej analizy do końca grudnia. Z początkiem stycznia muszę podjąć decyzję – wyjaśnił. Dodał, że trzeba się spieszyć w zakresie jednego z wątków, ponieważ jest on zagrożony przedawnieniem i jeżeli immunitet nie zostanie uchylony do lutego, wówczas ten wątek może ulec przedawnieniu.

Seremet powiedział, że według opisu prokuratora prowadzącego postępowanie, zarzuty wobec Macierewicza dotyczą poświadczenia nieprawdy w odpowiednich dokumentach, a także ujawnienia tajemnicy. Dodał, że jak dotąd Macierewicz jest jedyną osobą, która może usłyszeć zarzuty w tej sprawie.

Prokurator generalny był pytany także o śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Zapowiedział, że na 11 stycznia planuje wizytę w Moskwie i spotkanie z prokuratorem generalnym Rosji.

Seremet ocenił, że oba śledztwa w tej sprawie „są bliżej ukończenia niż dalej”. Perspektywę ich trwania określił na „mniej więcej rok”. Wyjaśnił, że śledztwa wstrzymuje „kwestia pewnych materiałów z Rosji”.

Powołane w 1991 r. WSI przestały istnieć 30 września 2006. Wśród zarzucanych im nieprawidłowości były brak weryfikacji z lat PRL, tolerowanie szpiegostwa na rzecz Rosji, udział w aferze FOZZ, nielegalny handel bronią, dzika lustracja b. wiceszefa ABW. Nieprawidłowości te opisano w ujawnionym w lutym 2007 przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego raporcie z weryfikacji WSI, sygnowanym przez Macierewicza. Na podstawie raportu wszczęto kilka – później umorzonych - śledztw w sprawie przestępstw WSI. Do sądów wpłynęło niemal 30 pozwów w sprawie raportu: MON przeprosiło już kilkanaście osób. Według MON łączna szacunkowa kwota kosztów resortu wyniesie ok. 0,5 mln zł.

TVP

[fot.wikipedia.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook