Jedynie prawda jest ciekawa


Wymiar sprawiedliwości do poprawki

25.01.2012

Coraz szersze kręgi zatacza protest, wywołany aresztowaniem byłego opozycjonisty Adama Słomki. Za swoje zachowanie w trakcie ogłaszania wyroku na Czesława Kiszczaka w procesie autorów stanu wojennego Słomka został skazany na dwa tygodnie więzienia. W odróżnieniu od komunistycznego zbrodniarza były opozycjonista trawił za kratki. Jest jedynym, który siedzi po procesie dot. stanu wojennego.

Wyrok na Słomkę oraz jego osadzenie wywołał oddolny protest środowisk byłych opozycjonistów. W Warszawie przed więzieniem przy Rakowieckiej odbywa się codziennie pikieta. Od wtorku w siedzibie Prawicy Rzeczypospolitej na ulicy Wspólnej w Warszawie trwa głodówka w obronie Adama Słomki. Jak poinformował nas organizator akcji Janusz Sanocki do protestu głodowego przyłączy się za kilka dni Halina Spasowska, legendarna opozycjonistka z Wrocławia.

Oczekujemy, że sądy w Polsce, tzw. wymiar sprawiedliwości, będą działały w interesie tego narodu, zgodnie z prawem Boskim i ludzkim. To, co dzieje się dziś w sądach, to jest skandal. Sprawa Słomki to jedynie jeden z elementów tego obrazu. Ten przykład jest symboliczny i nagłośniony – mówi nam Sanocki. Wskazuje, że podczas odczytywania wyroku na Kiszczaka widać było nierówne podejście do obu skazanych. Kiszczak otrzymał symboliczną karę, w zawieszeniu, opozycjonista usłyszał karę najwyższą i najbardziej uciążliwą z możliwych – mówi Sanocki. Wskazuje, że za działaniem Słomki stały motywacje obywatelskie.

Nasz rozmówca wskazuje, że od kilku dni z Adamem Słomką nie ma kontaktu. On jest izolowany. Nie dzwonił nawet do żony. To oburzająca sytuacja. Nie możemy pozwolić, by w tej sprawie działo się takie łobuzerstwo – tłumaczy Sanocki.

Za kilka dni protestujących odwiedzi inny znany działacz opozycji antykomunistycznej, Kornel Morawiecki. Wesprze protestujących oraz Adama Słomkę. To jest sytuacja skandaliczna, to obraza sprawiedliwości, żeby skazanym w tej sprawie, był opozycjonista, którego matka zmarła w wyniku bezprawia. Tymczasem ludzie, którzy za to bezprawie odpowiadają, chodzą wolni. To jest patologia, prawo powinno służyć sprawiedliwości. Tak się jednak nie stało – mówi nam Morawiecki, motywując swoją decyzję o wsparciu protestu.

Legendarny założyciel „Solidarności Walczącej” wskazuje, że sądy w Polsce są pełne patologii. Wymiar sprawiedliwości jest chory. Nie został oczyszczony z ludzi aparatu PRL. Trzyma się komunistycznej przeszłości – tłumaczy Morawiecki. Osoby protestujące dziś przeciwko uwięzieniu Słomki wskazują, że były niszczone w czasie PRL, a dziś czują się podobnie. Dziś jesteśmy tępieni przez grupy i kliki, które obsiadły nasz kraj – kwituje Janusz Sanocki.

Protest przeciwko osadzeniu Adama Słomki nabrał rozpędu. Jak informuje dzisiejsza „Gazeta Polska Codziennie”, Andrzej Rozpłochowski, legendarny działacz śląskiej Solidarności, zwrócił prezydentowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Swoją decyzję motywuje właśnie osadzeniem Słomki oraz decyzją, że Kiszczak będzie wolny. Również w ramach protestu dziś w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim środowiska Obywatelskiego Ruchu Obrony Bezrobotnych i osób represjonowanych w Stanie Wojennym wystąpiły do Prezydenta RP z apelem w sprawie uwolnienia Adama Słomki. Podobne akcje odbywają się w całej Polsce.

Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 5. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 6. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 7. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

 8. Szydlo21042018 21.06.2018

  Szydło na temat plotek o Jarosławie Kaczyńskim "Król jest tylko jeden"

  W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden - prezes Jarosław Kaczyński

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook