Jedynie prawda jest ciekawa


Wymiar sprawiedliwości do poprawki

25.01.2012

Coraz szersze kręgi zatacza protest, wywołany aresztowaniem byłego opozycjonisty Adama Słomki. Za swoje zachowanie w trakcie ogłaszania wyroku na Czesława Kiszczaka w procesie autorów stanu wojennego Słomka został skazany na dwa tygodnie więzienia. W odróżnieniu od komunistycznego zbrodniarza były opozycjonista trawił za kratki. Jest jedynym, który siedzi po procesie dot. stanu wojennego.

Wyrok na Słomkę oraz jego osadzenie wywołał oddolny protest środowisk byłych opozycjonistów. W Warszawie przed więzieniem przy Rakowieckiej odbywa się codziennie pikieta. Od wtorku w siedzibie Prawicy Rzeczypospolitej na ulicy Wspólnej w Warszawie trwa głodówka w obronie Adama Słomki. Jak poinformował nas organizator akcji Janusz Sanocki do protestu głodowego przyłączy się za kilka dni Halina Spasowska, legendarna opozycjonistka z Wrocławia.

Oczekujemy, że sądy w Polsce, tzw. wymiar sprawiedliwości, będą działały w interesie tego narodu, zgodnie z prawem Boskim i ludzkim. To, co dzieje się dziś w sądach, to jest skandal. Sprawa Słomki to jedynie jeden z elementów tego obrazu. Ten przykład jest symboliczny i nagłośniony – mówi nam Sanocki. Wskazuje, że podczas odczytywania wyroku na Kiszczaka widać było nierówne podejście do obu skazanych. Kiszczak otrzymał symboliczną karę, w zawieszeniu, opozycjonista usłyszał karę najwyższą i najbardziej uciążliwą z możliwych – mówi Sanocki. Wskazuje, że za działaniem Słomki stały motywacje obywatelskie.

Nasz rozmówca wskazuje, że od kilku dni z Adamem Słomką nie ma kontaktu. On jest izolowany. Nie dzwonił nawet do żony. To oburzająca sytuacja. Nie możemy pozwolić, by w tej sprawie działo się takie łobuzerstwo – tłumaczy Sanocki.

Za kilka dni protestujących odwiedzi inny znany działacz opozycji antykomunistycznej, Kornel Morawiecki. Wesprze protestujących oraz Adama Słomkę. To jest sytuacja skandaliczna, to obraza sprawiedliwości, żeby skazanym w tej sprawie, był opozycjonista, którego matka zmarła w wyniku bezprawia. Tymczasem ludzie, którzy za to bezprawie odpowiadają, chodzą wolni. To jest patologia, prawo powinno służyć sprawiedliwości. Tak się jednak nie stało – mówi nam Morawiecki, motywując swoją decyzję o wsparciu protestu.

Legendarny założyciel „Solidarności Walczącej” wskazuje, że sądy w Polsce są pełne patologii. Wymiar sprawiedliwości jest chory. Nie został oczyszczony z ludzi aparatu PRL. Trzyma się komunistycznej przeszłości – tłumaczy Morawiecki. Osoby protestujące dziś przeciwko uwięzieniu Słomki wskazują, że były niszczone w czasie PRL, a dziś czują się podobnie. Dziś jesteśmy tępieni przez grupy i kliki, które obsiadły nasz kraj – kwituje Janusz Sanocki.

Protest przeciwko osadzeniu Adama Słomki nabrał rozpędu. Jak informuje dzisiejsza „Gazeta Polska Codziennie”, Andrzej Rozpłochowski, legendarny działacz śląskiej Solidarności, zwrócił prezydentowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Swoją decyzję motywuje właśnie osadzeniem Słomki oraz decyzją, że Kiszczak będzie wolny. Również w ramach protestu dziś w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim środowiska Obywatelskiego Ruchu Obrony Bezrobotnych i osób represjonowanych w Stanie Wojennym wystąpiły do Prezydenta RP z apelem w sprawie uwolnienia Adama Słomki. Podobne akcje odbywają się w całej Polsce.

Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. Scheuring-Wielgus 19.03.2018

  Scheuring-Wielgus znów w formie. Czy ona ma świadomość tego co mówi?

  Posłanka Nowoczesnej "błysnęła" podczas debaty aborcyjnej, a następnie zarzuciła Jackowi Prusinowskiemu manipulację. - Na powtarzaniu -;p) - skomentowała jej zarzut Marzena Paczuska

 2. Merkel-Pawlowicz 19.03.2018

  Wizyta Merkel w Warszawie zostanie zakłócona? Pawłowicz ma apel do "totalnych"

  - Pod ambasadą niemiecką zapisy na ucałowanie dłoni. Ambasadora - zaapelowała do sympatyków opozycji posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. O 18:20 Angela Merkel spotka się z Mateuszem Morawieckim, zaś o 19:30 z Prezydentem Andrzejem Dudą

 3. Duda19032017 19.03.2018

  Piękne słowa Prezydenta. Głośno powiedział co sądzi o popieraniu programów prorodzinnych

  Prezydent Andrzej Duda w trakcie poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Choszczna (Zachodniopomorskie) powiedział, że jest dumny, iż uczestniczy we wdrażaniu programów prorodzinnych. "Chciałbym, żeby do programu Rodzina 500 plus dołączył dobrze przygotowany program Mieszkanie plus" - mówił

 4. pedofilia19032018 19.03.2018

  To się dzieje naprawdę! Ten komunikator to siedlisko pedofilii, uważajcie na swoje dzieci

  Jeden z popularnych komunikatorów internetowych stanowi prawdziwe siedlisko pedofilii. Jak ustrzec się tego niebezpieczeństwa?

 5. 1270tmerkelin 19.03.2018

  Morawiecki: kanclerz Merkel jeszcze raz powinna podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za Holokaust

  Kanclerz Angela Merkel podczas dzisiejszej wizyty w Polsce powinna jeszcze raz podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za druga wojnę światową i Holokaust

 6. 1270tu154regulajki 19.03.2018

  Sasin o zwrocie wraku Tu-154: nie widzę perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską

  Nie widzę żadnych perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską - ocenił w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, pytany o sprawę zwrotu wraku Tu-154

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook