Jedynie prawda jest ciekawa

Wymiar sprawiedliwości do poprawki

25.01.2012

Coraz szersze kręgi zatacza protest, wywołany aresztowaniem byłego opozycjonisty Adama Słomki. Za swoje zachowanie w trakcie ogłaszania wyroku na Czesława Kiszczaka w procesie autorów stanu wojennego Słomka został skazany na dwa tygodnie więzienia. W odróżnieniu od komunistycznego zbrodniarza były opozycjonista trawił za kratki. Jest jedynym, który siedzi po procesie dot. stanu wojennego.

Wyrok na Słomkę oraz jego osadzenie wywołał oddolny protest środowisk byłych opozycjonistów. W Warszawie przed więzieniem przy Rakowieckiej odbywa się codziennie pikieta. Od wtorku w siedzibie Prawicy Rzeczypospolitej na ulicy Wspólnej w Warszawie trwa głodówka w obronie Adama Słomki. Jak poinformował nas organizator akcji Janusz Sanocki do protestu głodowego przyłączy się za kilka dni Halina Spasowska, legendarna opozycjonistka z Wrocławia.

Oczekujemy, że sądy w Polsce, tzw. wymiar sprawiedliwości, będą działały w interesie tego narodu, zgodnie z prawem Boskim i ludzkim. To, co dzieje się dziś w sądach, to jest skandal. Sprawa Słomki to jedynie jeden z elementów tego obrazu. Ten przykład jest symboliczny i nagłośniony – mówi nam Sanocki. Wskazuje, że podczas odczytywania wyroku na Kiszczaka widać było nierówne podejście do obu skazanych. Kiszczak otrzymał symboliczną karę, w zawieszeniu, opozycjonista usłyszał karę najwyższą i najbardziej uciążliwą z możliwych – mówi Sanocki. Wskazuje, że za działaniem Słomki stały motywacje obywatelskie.

Nasz rozmówca wskazuje, że od kilku dni z Adamem Słomką nie ma kontaktu. On jest izolowany. Nie dzwonił nawet do żony. To oburzająca sytuacja. Nie możemy pozwolić, by w tej sprawie działo się takie łobuzerstwo – tłumaczy Sanocki.

Za kilka dni protestujących odwiedzi inny znany działacz opozycji antykomunistycznej, Kornel Morawiecki. Wesprze protestujących oraz Adama Słomkę. To jest sytuacja skandaliczna, to obraza sprawiedliwości, żeby skazanym w tej sprawie, był opozycjonista, którego matka zmarła w wyniku bezprawia. Tymczasem ludzie, którzy za to bezprawie odpowiadają, chodzą wolni. To jest patologia, prawo powinno służyć sprawiedliwości. Tak się jednak nie stało – mówi nam Morawiecki, motywując swoją decyzję o wsparciu protestu.

Legendarny założyciel „Solidarności Walczącej” wskazuje, że sądy w Polsce są pełne patologii. Wymiar sprawiedliwości jest chory. Nie został oczyszczony z ludzi aparatu PRL. Trzyma się komunistycznej przeszłości – tłumaczy Morawiecki. Osoby protestujące dziś przeciwko uwięzieniu Słomki wskazują, że były niszczone w czasie PRL, a dziś czują się podobnie. Dziś jesteśmy tępieni przez grupy i kliki, które obsiadły nasz kraj – kwituje Janusz Sanocki.

Protest przeciwko osadzeniu Adama Słomki nabrał rozpędu. Jak informuje dzisiejsza „Gazeta Polska Codziennie”, Andrzej Rozpłochowski, legendarny działacz śląskiej Solidarności, zwrócił prezydentowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Swoją decyzję motywuje właśnie osadzeniem Słomki oraz decyzją, że Kiszczak będzie wolny. Również w ramach protestu dziś w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim środowiska Obywatelskiego Ruchu Obrony Bezrobotnych i osób represjonowanych w Stanie Wojennym wystąpiły do Prezydenta RP z apelem w sprawie uwolnienia Adama Słomki. Podobne akcje odbywają się w całej Polsce.

Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270swop 12.12.2017

  Kard. Nycz: w Świątyni Opatrzności Bożej będziemy dziękować za odzyskanie niepodległości

  W Świątyni Opatrzności Bożej będziemy w 2018 r. dziękować za ludzi Kościoła, którzy odegrali ogromną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości - zapowiedział we wtorek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas spotkania opłatkowego w tej świątyni.

 2. rulewski12122017 12.12.2017

  Zadziwiający występ senatora Platformy Obywatelskiej. To jest „izba mędrców”?

  W czasie senackiej debaty nad prezydenckimi projektami o SN i KRS, senator Jan Rulewski z Platformy Obywatelskiej pojawił się na mównicy w masce z greckiej tragedii.

 3. 1270expose 12.12.2017

  Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wygłaszanie expose

  Premier Mateusz Morawiecki we wtorek o godz. 16.15 rozpoczął w Sejmie wygłaszanie expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego gabinetu zaplanowano we wtorek o północy.

 4. policja12122017 12.12.2017

  Chcą Majdanu w Polsce. Nawołują do rzucania koktajlami Mołotowa

  Policjanci z Żar (Lubuskie) zatrzymali 33-latka, który zamieścił na portalu społecznościowym wpis nawołujący do organizacji w Warszawie "drugiego Majdanu".

 5. wimmer12122017 12.12.2017

  Bezgraniczna podłość! Założyciel KOD-u sugeruje, że posłanka Kempa sama podpaliła swoje biuro?

  Paweł Wimmer, jeden z pomysłodawców Komitetu Obrony Demokracji, zasugerował na Twitterze, iż biuro posłanki Kempy to „celowa próba zrobienia dymu”, która jest związana ze „stopniową utratą pozycji” w partii przez posłankę.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook