Jedynie prawda jest ciekawa


Wyłudzili VAT na kwotę ponad 53 mln zł. Zarzuty przedstawiono 19 osobom

27.10.2017
vat27102017
Wyłudzili VAT na kwotę ponad 53 mln zł. Zarzuty przedstawiono 19 osobom

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejnego podejrzanego w sprawie dotyczącej wyłudzeń podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowego obrotu metalami nieżelaznymi. W całej sprawie chodzi o wyłudzenia VAT-u na kwotę ponad 53 mln zł.

Informację o zatrzymaniu kolejnej osoby w tym śledztwie przekazał w piątek PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. W całej sprawie zarzuty usłyszało już 19 osób. Postępowanie dotyczy wewnątrzwspólnotowego obrotu katodą niklową i innymi metalami nieżelaznymi.

Jak podał Żaryn, Jacka M. zatrzymano we wtorek w Bielsku-Białej. Jest on podejrzany m.in. o wyłudzenia podatku VAT, pranie brudnych pieniędzy i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Został aresztowany na trzy miesiące.

"Podejrzany brał udział w tzw. karuzeli podatkowej - łańcuszku firm z wykorzystaniem tzw. +słupów+, które sam organizował. Firmy te zajmowały się fikcyjnym obrotem m.in. katodą niklową" - podał rzecznik.

Według śledztwa, towar faktycznie opuszczał granice Polski, lecz za pośrednictwem zarejestrowanych w Czechach i na Słowacji firm był ponownie wprowadzany do obrotu przez tzw. firmy słupy. Nie odprowadzały one podatku VAT, a towar ponownie za pośrednictwem śląskiej firmy trafiał do Czech. Wystawiane w związku z tym faktury VAT potwierdzały rzekome transakcje handlowe z podmiotami zagranicznymi i służyły uprawdopodobnieniu obrotu i dokonywaniu na szkodę Skarbu Państwa wyłudzeń podatkowych.

Dotychczas zarzuty w sprawie przedstawiono 19 osobom. Na rachunkach bankowych podmiotów biorących udział w procederze zabezpieczono w toku śledztwa ponad 7 mln zł. Sprawa w dalszym ciągu określana jest jako rozwojowa.

Wyłudzenia podatku VAT w postaci tzw. transakcji karuzelowych skutkowały wielomiliardowymi uszczupleniami budżetu państwa. W 2016 r. aparat skarbowy tylko w woj. śląskim wykrył wyłudzenia VAT-u na łączną kwotę 1,8 mld zł; rzeczywista skala oszustw jest jednak znacznie większa - zaznaczają przedstawiciele skarbówki.

Mechanizm jest za każdym razem podobny, co jakiś czas zmieniają się natomiast artykuły służące wyłudzaniu podatku. W ostatnich latach wyłudzano podatek najczęściej w fikcyjnym handlu paliwami, później na podstawie obrotu prętami czy stali budowlanej. Po ukróceniu jednego sposobu, oszuści wymyślają kolejny - mówią przedstawiciele aparatu skarbowego. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

Warto poczytać

 1. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

 2. 1270rafalskaelz 23.05.2018

  Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia w sprawę protestu osób niepełnosprawnych mediatora

  Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia mediatora w sprawę protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. "Różne warianty są możliwe" - mówiła minister w środę w Łomży (Podlaskie).

 3. 1270annairadzio 23.05.2018

  Prawdziwy mąż stanu. Radek Sikorski żalił się żonie na J. Kaczyńskiego

  Mojemu mężowi po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego było przykro i był wzburzony - zeznała w środę Anne Applebaum w procesie, który b. szef MSZ Radosław Sikorski wytoczył prezesowi PiS. Dodała, że takie wypowiedzi wpływają na to, jak Sikorski jest postrzegany za granicą.

 4. michnik23052018 23.05.2018

  Odpalił świecę dymną na spotkaniu z Adamem Michnikiem. Teraz skazał go sąd

  Na karę pół roku ograniczenia wolności w postaci 30 godzin prac społecznych na miesiąc skazał w środę Sąd Rejonowy w Płocku (Mazowieckie) 30-letniego Mateusza J., oskarżonego o odpalenie świecy dymnej na spotkaniu w tym mieście w 2017 r. z szefem "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem.

 5. 1270policjasw 23.05.2018

  15-latka uratowała znajomą z internetu od śmierci

  15-latka z Jasienicy uratowała o rok starszą koleżankę z wirtualnego świata, która chciała popełnić samobójstwo. Zaniepokoił ją wpis w internecie. Powiadomiła o nim szkolnego pedagoga. Resztą zajęli się policjanci. Zdążyli w ostatniej chwili - podała policja.

 6. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

 7. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook