Jedynie prawda jest ciekawa


Wyłudził blisko 500 tysięcy złotych w fałszywej zbiórce na chore dziecko. Jest wyrok

28.03.2018
zbiorka28032018
Wyłudził blisko 500 tysięcy złotych w fałszywej zbiórce na chore dziecko. Jest wyrok

Na sześć lat więzienia wrocławski Sąd Okręgowy skazał Michała S., który zorganizował fałszywą zbiórkę na rzecz rzekomo chorego 6-letniego chłopca. W akcję #bojesięciemnosci zaangażowali się m. in. Anna i Robert Lewandowscy, w sumie poszkodowanych w wyniku działania oskarżonego było ponad 5 tysięcy osób.

Sąd skazał S. na karę 6 lat więzienia i nakazał oskarżonemu oddać pokrzywdzonym w tej sprawie osobom pieniądze. Sędzia Łukasz Franckiewicz podkreślił w uzasadnieniu wyroku, że wina i sprawstwo S. w tej sprawie nie ulegają wątpliwości. Wyrok jest nieprawomocny.

Sprawa fałszywej zbiórki trwała od lipca ub. roku, śledczy zajęli się nią po licznych doniesieniach medialnych.

Fundacja, która prowadziła portal odpowiedzialny za zbiórkę pieniędzy zareagowała bardzo szybko i przekazała informację, iż zbiórka na leczenie Antosia chorego na nowotwór oczu może być oszustwem. – Kilka miesięcy temu otrzymaliśmy zgłoszenie na siepomaga.pl. Po weryfikacji zostało ono odrzucone. I na dzień dzisiejszy (...) również byśmy je odrzucili. Według nas jest to oszustwo – napisano na facebookowym profilu fundacji.

W pierwotnym etapie śledztwa prokuratura informowała, iż podczas zbiórki wyłudzono nie mniej niż 200 tysięcy złotych. Ostatecznie, oskarżono S. o doprowadzenie ponad 5,7 tys. osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznie wyższym, w łącznej kwocie wynoszącej niemal 500 tys. zł.

Mężczyzna przyznał się w trakcie śledztwa do popełnienia zarzucanych mu czynów i potwierdził, że od samego początku zaplanował pozyskanie środków jedynie dla siebie. Wyjaśnił, że zebrane pieniądze wykorzystał do spłaty własnych zobowiązań. 

Warto poczytać

 1. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 2. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 3. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 4. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

 5. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 6. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 7. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 8. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook