Jedynie prawda jest ciekawa


Wykradał zwłoki z grobów na całym Pomorzu. Grozi mu do 8 lat więzienia

10.11.2017
Cmentarz3
Wykradał zwłoki z grobów na całym Pomorzu. Grozi mu do 8 lat więzienia

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła 54-letniemu mężczyźnie zarzuty dotyczące znieważenia i ograbienia zwłok .

Ta sprawa od kilku tygodni elektryzowała opinię publiczną w Trójmieście. Opisywaliśmy ją dokładnie w tygodniku „Sieci”, gdzie informowaliśmy, że w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku powołana jest specjalna grupa, która ma badać tę sprawę. Podkomisarz Michał Sienkiewicz, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przyznawał wówczas, że w związku z przypadkami kradzieży szczątków ludzkich na pomorskich cmentarzach powołano specjalną grupę policjantów: – W składzie tej grupy nie ma przypadkowych osób. To policjanci z wydziału kryminalnego, wydziału wywiadu kryminalnego i wydziału dochodzeniowo-śledczego. Badają każdy możliwy wątek, m. in. nad kwestię uszkodzonego pomnika na cmentarzu w Pierwoszynie – mówił wówczas podkomisarz Sienkiewicz. Dziś wiemy już, że sprawca działał sam.

54- letniego mężczyznę zatrzymano 6 listopada. Badania potwierdziły zgodność jego DNA ze śladami biologicznymi znajdowanymi na nekropoliach. Najprawdopodobniej to on stoi za tajemniczymi zniknięciami ciał z grobów, do jakich dochodziło pomiędzy grudniem 2016 roku, a październikiem br na cmentarzach między innymi w Gdańsku, Słupsku, Lęborku, czy w Redzie.

Mężczyźnie postawiono szereg zarzutów dotyczących znieważenia i ograbienia zwłok oraz został on aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

To jednak nie wszystko, bo jak się okazało, zatrzymany mężczyzna mógł trudnić się grabieniem grobów od kilku lat. - W dniu zatrzymania  podejrzanego, w miejscu jego zamieszkania ujawniono prowadzone przez niego zapiski. Z treści ich wynika, że przez szereg lat  miał dopuszczać się niszczenia nagrobków oraz kradzieży szczątków. Informacje te będą weryfikowane w toku postępowania - poinformowała gdańska prokuratura. Zapiski te wskazują również na jeszcze jedną istotną kwestię - miejsce ukrycia szczątków. Znaleziono je w tym tygodniu. Ludzkie ciała znajdowały się w dziesięciu workach. - W worach tych znajdowały się również informacje, przedmioty wskazujące na to czyje są to szczątki. Zostanie to zweryfikowane badaniami  DNA - zaznaczyła prokuratura.

Motywy sprawcy są na razie nieznane, jednak, jak nieoficjalnie dowiedziało się po zatrzymaniu mężczyzny Radio Gdańsk, śledczy biorą pod uwagę m.in. działanie z pobudek satanistycznych. Niewykluczona jest też nekrofilia.

KH/AC

Warto poczytać

 1. 1270IZRAELWOJNA 25.02.2018

  "Polityka nie zmieni dialogu Żydów i chrześcijan"

  Polityka nie zmieni dialogu Żydów i chrześcijan - powiedział rabin Abraham Skórka podczas wizyty w Łodzi, gdzie w niedzielę spotkał się z metropolitą łódzkim abp. Grzegorzem Rysiem. Łódzki hierarcha podkreślił, że "nie zrozumiemy siebie, odcinając się od Izraela"

 2. Adamowicz19022018 25.02.2018

  Adamowicz w ogniu krytyki, jednak nie ze strony PiS a... PO i Nowoczesnej

  Poseł PO Bartosz Arłukowicz i liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer krytycznie ocenili ogłoszenie przez obecnego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza startu w nadchodzących wyborach samorządowych. Według nich to "solowa gra" i "egoizm", które nie są korzystne dla Gdańska

 3. Nowoczesnawiki 25.02.2018

  Nowoczesna się sypie? Kolejny polityk opuszcza partię

  Adam Kądziela zrezygnował z członkostwa w Nowoczesnej i funkcji przewodniczącego Forum Młodych Nowoczesnych. Jak poinformował w niedzielę PAP, na razie nie chce angażować się politycznie, lecz będzie odpowiadał za zarządzenie biurem poselskim byłego szefa partii Ryszarda Petru

 4. IPNwiki 25.02.2018

  Gigantyczna skala ataków na Polskę. "Monitorujemy tę sytuację"

  - Obecna krytyka Polaków dotycząca okresu niemieckiej okupacji i ich stosunku do Żydów jest głęboko niesprawiedliwa - ocenił wiceprezes IPN Mateusz Szpytma. "Liczba i skala ataków na Polskę stały się gigantyczne" - zaznaczył.

 5. k2norty25022018 25.02.2018

  "Nie mamy żadnego kontaktu z Denisem Urubką. Odmówił wzięcia ze sobą radiotelefonu"

  Dramatyczne wypowiedzi z wyprawy na K2. Jak poinformował kierownik narodowej wyprawy na niezdobyty zimą szczyt w Karakorum K2 Krzysztof Wielicki.

 6. 1270oppos 24.02.2018

  Beata Mazurek: gdyby nie PiS i J. Kaczyński, opozycja by nie istniała

  Gdyby nie PiS i Jarosław Kaczyński opozycja - szczególnie PO - by nie istniała - oceniła w sobotę rzeczniczka PiS Beata Mazurek, po posiedzeniu Rady Krajowej Platformy. Jak podkreśliła, Polacy są dumnym narodem, a "czas klepania Polski po plecach" się skończył.

 7. nil23022018 24.02.2018

  Premier w 65. rocznicę śmierci "Nila": całe życie poświęcił walce o niepodległość Polski

  Premier Mateusz Morawiecki w 65. rocznicę zamordowania przez komunistów gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" podkreślił, że był to człowiek, który całe życie poświęcił walce o niepodległość i suwerenność Polski. "Cześć Jego Pamięci" - napisał premier na Twitterze.

 8. 1270konwencja 24.02.2018

  "PO proponuje Polakom dojrzały patriotyzm"

  Podstawowe wartości nowoczesnego konserwatyzmu: poszanowanie dla prawa, instytucji państwowych, tradycji są dziś obecne w PO, a nie w PiS - uważa lider PO Grzegorz Schetyna.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook