Jedynie prawda jest ciekawa


Wykradał zwłoki z grobów na całym Pomorzu. Grozi mu do 8 lat więzienia

10.11.2017
Cmentarz3
Wykradał zwłoki z grobów na całym Pomorzu. Grozi mu do 8 lat więzienia

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła 54-letniemu mężczyźnie zarzuty dotyczące znieważenia i ograbienia zwłok .

Ta sprawa od kilku tygodni elektryzowała opinię publiczną w Trójmieście. Opisywaliśmy ją dokładnie w tygodniku „Sieci”, gdzie informowaliśmy, że w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku powołana jest specjalna grupa, która ma badać tę sprawę. Podkomisarz Michał Sienkiewicz, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przyznawał wówczas, że w związku z przypadkami kradzieży szczątków ludzkich na pomorskich cmentarzach powołano specjalną grupę policjantów: – W składzie tej grupy nie ma przypadkowych osób. To policjanci z wydziału kryminalnego, wydziału wywiadu kryminalnego i wydziału dochodzeniowo-śledczego. Badają każdy możliwy wątek, m. in. nad kwestię uszkodzonego pomnika na cmentarzu w Pierwoszynie – mówił wówczas podkomisarz Sienkiewicz. Dziś wiemy już, że sprawca działał sam.

54- letniego mężczyznę zatrzymano 6 listopada. Badania potwierdziły zgodność jego DNA ze śladami biologicznymi znajdowanymi na nekropoliach. Najprawdopodobniej to on stoi za tajemniczymi zniknięciami ciał z grobów, do jakich dochodziło pomiędzy grudniem 2016 roku, a październikiem br na cmentarzach między innymi w Gdańsku, Słupsku, Lęborku, czy w Redzie.

Mężczyźnie postawiono szereg zarzutów dotyczących znieważenia i ograbienia zwłok oraz został on aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

To jednak nie wszystko, bo jak się okazało, zatrzymany mężczyzna mógł trudnić się grabieniem grobów od kilku lat. - W dniu zatrzymania  podejrzanego, w miejscu jego zamieszkania ujawniono prowadzone przez niego zapiski. Z treści ich wynika, że przez szereg lat  miał dopuszczać się niszczenia nagrobków oraz kradzieży szczątków. Informacje te będą weryfikowane w toku postępowania - poinformowała gdańska prokuratura. Zapiski te wskazują również na jeszcze jedną istotną kwestię - miejsce ukrycia szczątków. Znaleziono je w tym tygodniu. Ludzkie ciała znajdowały się w dziesięciu workach. - W worach tych znajdowały się również informacje, przedmioty wskazujące na to czyje są to szczątki. Zostanie to zweryfikowane badaniami  DNA - zaznaczyła prokuratura.

Motywy sprawcy są na razie nieznane, jednak, jak nieoficjalnie dowiedziało się po zatrzymaniu mężczyzny Radio Gdańsk, śledczy biorą pod uwagę m.in. działanie z pobudek satanistycznych. Niewykluczona jest też nekrofilia.

KH/AC

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook