Jedynie prawda jest ciekawa


Wydawcy walczą z e-podręcznikami

30.04.2012

MEN ogłosiło nabór na partnerów merytorycznych mających współtworzyć podręczniki cyfrowe. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, wydawcy podręczników papierowych planują bojkot kończącego się za tydzień konkursu.

MEN za pośrednictwem Ośrodka Rozwoju Edukacji ogłosił w połowie kwietnia nabór na partnerów merytorycznych, którzy mają pomóc w przygotowaniu cyfrowych podręczników. To element programu „Cyfrowa szkoła", mającego unowocześnić proces nauczania. Wydawcy podręczników papierowych sprzeciwiają się sprawie. Ich zdaniem e-podręczniki wpłyną na obniżenie jakości nauczania.

Spór MEN z wydawcami trwa od początku kwietnia, gdy rząd przyjął pilotaż programu „Cyfrowa szkoła" – pisze „Rz”, przypominając, że Polska Izba Książki natychmiast wystosowała oświadczenie, w którym alarmowała, że program może doprowadzić do obniżenia efektywności nauczania. Zdaniem PIK pilotaż jest chybiony, ponieważ nie zakłada badania wpływu e-podręczników na wyniki nauczania. W opinii PIK niezbędne jest sprawdzenie czy wzrost kompetencji wyszukiwania informacji za pomocą sprzętu informatycznego nie wpłynie negatywnie na kompetencje zdobywania wiedzy niezbędnej do zdania egzaminów.

Wydawcy zamierzają podjąć kolejny krok. Chcą zbojkotować ogłoszony przez ORE konkurs – dowiedziała się „Rz”. Chcą dzięki temu wymóc na ministerstwie edukacji przeprowadzenie stosownych badań. Działania wydawców mają zostać rozszerzone o kampanię informacyjną skierowaną m.in. do rodziców. Tą drogą chcą przedstawić wszystkim zainteresowanym grupom skutki wprowadzenia cyfrowych podręczników do procesu nauczania. Kampania ma wystartować pod koniec maja.

Resort edukacji jak na razie nie przejmuje się zapowiedziami. – Czekamy na wyniki naboru do 7 maja, będziemy reagować, gdy pojawią się problemy – powiedziała „Rz” Joanna Dutkiewicz, rzeczniczka MEN.

Z zapowiedzi MEN wynika, że podręczniki do 18 przedmiotów, przystosowane do wszystkich etapów kształcenia, mają być gotowe 1 września 2014 r. Według szacunków resortu z cyfrowych materiałów ma korzystać 40 proc. uczniów i nauczycieli wszystkich typów szkół. Pozostała część będzie się uczyć z podręczników papierowych, które mają być tańsze ze względu na większą konkurencję na rynku, wymuszoną przez e-podręczniki.

PiKa, źródło: Rzeczpospolita
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 2. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 3. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 4. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 5. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 6. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 7. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 8. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook