Jedynie prawda jest ciekawa

Wydawcy walczą z e-podręcznikami

30.04.2012

MEN ogłosiło nabór na partnerów merytorycznych mających współtworzyć podręczniki cyfrowe. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, wydawcy podręczników papierowych planują bojkot kończącego się za tydzień konkursu.

MEN za pośrednictwem Ośrodka Rozwoju Edukacji ogłosił w połowie kwietnia nabór na partnerów merytorycznych, którzy mają pomóc w przygotowaniu cyfrowych podręczników. To element programu „Cyfrowa szkoła", mającego unowocześnić proces nauczania. Wydawcy podręczników papierowych sprzeciwiają się sprawie. Ich zdaniem e-podręczniki wpłyną na obniżenie jakości nauczania.

Spór MEN z wydawcami trwa od początku kwietnia, gdy rząd przyjął pilotaż programu „Cyfrowa szkoła" – pisze „Rz”, przypominając, że Polska Izba Książki natychmiast wystosowała oświadczenie, w którym alarmowała, że program może doprowadzić do obniżenia efektywności nauczania. Zdaniem PIK pilotaż jest chybiony, ponieważ nie zakłada badania wpływu e-podręczników na wyniki nauczania. W opinii PIK niezbędne jest sprawdzenie czy wzrost kompetencji wyszukiwania informacji za pomocą sprzętu informatycznego nie wpłynie negatywnie na kompetencje zdobywania wiedzy niezbędnej do zdania egzaminów.

Wydawcy zamierzają podjąć kolejny krok. Chcą zbojkotować ogłoszony przez ORE konkurs – dowiedziała się „Rz”. Chcą dzięki temu wymóc na ministerstwie edukacji przeprowadzenie stosownych badań. Działania wydawców mają zostać rozszerzone o kampanię informacyjną skierowaną m.in. do rodziców. Tą drogą chcą przedstawić wszystkim zainteresowanym grupom skutki wprowadzenia cyfrowych podręczników do procesu nauczania. Kampania ma wystartować pod koniec maja.

Resort edukacji jak na razie nie przejmuje się zapowiedziami. – Czekamy na wyniki naboru do 7 maja, będziemy reagować, gdy pojawią się problemy – powiedziała „Rz” Joanna Dutkiewicz, rzeczniczka MEN.

Z zapowiedzi MEN wynika, że podręczniki do 18 przedmiotów, przystosowane do wszystkich etapów kształcenia, mają być gotowe 1 września 2014 r. Według szacunków resortu z cyfrowych materiałów ma korzystać 40 proc. uczniów i nauczycieli wszystkich typów szkół. Pozostała część będzie się uczyć z podręczników papierowych, które mają być tańsze ze względu na większą konkurencję na rynku, wymuszoną przez e-podręczniki.

PiKa, źródło: Rzeczpospolita
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270kwatera 22.10.2017

  Otwarto kwaterę żołnierzy poległych w obronie Warszawy w 1939 r.

  W niedzielę na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej na Służewie kardynał Kazimierz Nycz poświęcił pomnik i nowo otwartą kwaterę wojenną żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Warszawy w 1939 r. i ofiar cywilnych zabitych w wyniku niemieckich bombardowań.

 2. 1270policja 22.10.2017

  Mariusz Kamiński przedstawi założenia ustawy o jawności życia publicznego

  Założenia ustawy o jawności życia publicznego przedstawią w poniedziałek na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. Ustawa ma zmienić polskie prawo antykorupcyjne.

 3. Misjewiki 22.10.2017

  "Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami"

  Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami i głosić Chrystusa w swoich środowiskach - mówił z okazji Światowego Dnia Misyjnego przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. Podziękował też za ofiary składane na rzecz misji.

 4. Rezydenciprotest22102017 22.10.2017

  Prezydent włączy się w spór dotyczący rezydentów? Jest komentarz ministra

  W tym momencie protestu rezydentów nie ma potrzeby wchodzenia prezydenta w jego rozstrzygnięcie, ponieważ to sprawa między rządem, a protestującymi lekarzami - uważa prezydencki minister Andrzej Dera.

 5. MuzeumIIWSwiki 22.10.2017

  W Gdańsku stanie pomnik bohatera? "Zrobię wszystko żeby powstał".

  Składam dziś deklarację, że zrobię wszystko, aby przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stanął pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego - powiedział w sobotę dyrektor tej placówki Karol Nawrocki. Dodał, że powoła w tym celu społeczny komitet budowy pomnika.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook