Jedynie prawda jest ciekawa

Wydawcy walczą z e-podręcznikami

30.04.2012

MEN ogłosiło nabór na partnerów merytorycznych mających współtworzyć podręczniki cyfrowe. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, wydawcy podręczników papierowych planują bojkot kończącego się za tydzień konkursu.

MEN za pośrednictwem Ośrodka Rozwoju Edukacji ogłosił w połowie kwietnia nabór na partnerów merytorycznych, którzy mają pomóc w przygotowaniu cyfrowych podręczników. To element programu „Cyfrowa szkoła", mającego unowocześnić proces nauczania. Wydawcy podręczników papierowych sprzeciwiają się sprawie. Ich zdaniem e-podręczniki wpłyną na obniżenie jakości nauczania.

Spór MEN z wydawcami trwa od początku kwietnia, gdy rząd przyjął pilotaż programu „Cyfrowa szkoła" – pisze „Rz”, przypominając, że Polska Izba Książki natychmiast wystosowała oświadczenie, w którym alarmowała, że program może doprowadzić do obniżenia efektywności nauczania. Zdaniem PIK pilotaż jest chybiony, ponieważ nie zakłada badania wpływu e-podręczników na wyniki nauczania. W opinii PIK niezbędne jest sprawdzenie czy wzrost kompetencji wyszukiwania informacji za pomocą sprzętu informatycznego nie wpłynie negatywnie na kompetencje zdobywania wiedzy niezbędnej do zdania egzaminów.

Wydawcy zamierzają podjąć kolejny krok. Chcą zbojkotować ogłoszony przez ORE konkurs – dowiedziała się „Rz”. Chcą dzięki temu wymóc na ministerstwie edukacji przeprowadzenie stosownych badań. Działania wydawców mają zostać rozszerzone o kampanię informacyjną skierowaną m.in. do rodziców. Tą drogą chcą przedstawić wszystkim zainteresowanym grupom skutki wprowadzenia cyfrowych podręczników do procesu nauczania. Kampania ma wystartować pod koniec maja.

Resort edukacji jak na razie nie przejmuje się zapowiedziami. – Czekamy na wyniki naboru do 7 maja, będziemy reagować, gdy pojawią się problemy – powiedziała „Rz” Joanna Dutkiewicz, rzeczniczka MEN.

Z zapowiedzi MEN wynika, że podręczniki do 18 przedmiotów, przystosowane do wszystkich etapów kształcenia, mają być gotowe 1 września 2014 r. Według szacunków resortu z cyfrowych materiałów ma korzystać 40 proc. uczniów i nauczycieli wszystkich typów szkół. Pozostała część będzie się uczyć z podręczników papierowych, które mają być tańsze ze względu na większą konkurencję na rynku, wymuszoną przez e-podręczniki.

PiKa, źródło: Rzeczpospolita
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook