Jedynie prawda jest ciekawa


Wydawcy walczą z e-podręcznikami

30.04.2012

MEN ogłosiło nabór na partnerów merytorycznych mających współtworzyć podręczniki cyfrowe. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, wydawcy podręczników papierowych planują bojkot kończącego się za tydzień konkursu.

MEN za pośrednictwem Ośrodka Rozwoju Edukacji ogłosił w połowie kwietnia nabór na partnerów merytorycznych, którzy mają pomóc w przygotowaniu cyfrowych podręczników. To element programu „Cyfrowa szkoła", mającego unowocześnić proces nauczania. Wydawcy podręczników papierowych sprzeciwiają się sprawie. Ich zdaniem e-podręczniki wpłyną na obniżenie jakości nauczania.

Spór MEN z wydawcami trwa od początku kwietnia, gdy rząd przyjął pilotaż programu „Cyfrowa szkoła" – pisze „Rz”, przypominając, że Polska Izba Książki natychmiast wystosowała oświadczenie, w którym alarmowała, że program może doprowadzić do obniżenia efektywności nauczania. Zdaniem PIK pilotaż jest chybiony, ponieważ nie zakłada badania wpływu e-podręczników na wyniki nauczania. W opinii PIK niezbędne jest sprawdzenie czy wzrost kompetencji wyszukiwania informacji za pomocą sprzętu informatycznego nie wpłynie negatywnie na kompetencje zdobywania wiedzy niezbędnej do zdania egzaminów.

Wydawcy zamierzają podjąć kolejny krok. Chcą zbojkotować ogłoszony przez ORE konkurs – dowiedziała się „Rz”. Chcą dzięki temu wymóc na ministerstwie edukacji przeprowadzenie stosownych badań. Działania wydawców mają zostać rozszerzone o kampanię informacyjną skierowaną m.in. do rodziców. Tą drogą chcą przedstawić wszystkim zainteresowanym grupom skutki wprowadzenia cyfrowych podręczników do procesu nauczania. Kampania ma wystartować pod koniec maja.

Resort edukacji jak na razie nie przejmuje się zapowiedziami. – Czekamy na wyniki naboru do 7 maja, będziemy reagować, gdy pojawią się problemy – powiedziała „Rz” Joanna Dutkiewicz, rzeczniczka MEN.

Z zapowiedzi MEN wynika, że podręczniki do 18 przedmiotów, przystosowane do wszystkich etapów kształcenia, mają być gotowe 1 września 2014 r. Według szacunków resortu z cyfrowych materiałów ma korzystać 40 proc. uczniów i nauczycieli wszystkich typów szkół. Pozostała część będzie się uczyć z podręczników papierowych, które mają być tańsze ze względu na większą konkurencję na rynku, wymuszoną przez e-podręczniki.

PiKa, źródło: Rzeczpospolita
[fot. sxc.hu]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook