Jedynie prawda jest ciekawa

Wybrano projekt panteonu Żołnierzy Wyklętych

03.04.2015

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wybrała projekt panteon-mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych na Łączce na stołecznych Wojskowych Powązkach.

Projekt ma mieć formę 36 kamiennych jasnych bloków formujących zwarty czworokąt. Na jednym z nich ma zostać wyryty ciemny krzyż, na innych - polskie godło oraz inskrypcje.

Jak poinformowała Rada, po przeanalizowaniu wybranych opracowań złożonych w konkursie na koncepcję architektoniczną panteonu-mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych zlokalizowanego na kwaterze "Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, przeprowadzono negocjacje z zespołami autorskimi.

Sekretarz Rady Andrzej Kunert wyjaśnił, że wybrany zespół ma czas do 27 kwietnia na przygotowanie projektu wykonawczego.

- Wtedy będzie można go zaprezentować w pełni, ale postaramy się wcześniej też ubogacić tę informację. Głosowanie na ten projekt było absolutnie jednogłośne, bo wszyscy uznaliśmy, że jest naprawdę dobry. Poprosiliśmy też zespół o dokonanie kilku modyfikacji, nad którymi architekci już pracują - powiedział sekretarz Rady.

Tymczasem bardzo ostro o idei konkursu wypowiedział się prezes Fundacji "Łączka" Tadeusz Płużański.

-Ten konkurs od początku do końca jest obarczony poważnym błędem. Nie można ograniczać terenu dawnej "Łączki" do fragmentu. To, co proponuje Andrzej Kunert to nie panteon tylko panteonik. Wielu naszych bohaterów pozostanie pod ziemią. Najlepiej byłoby nie podejmować teraz działań. Priorytetem powinna być ekshumacja i identyfikacja - powiedział o panteonie-mauzoleum Tadeusz Płużański.

Slaw/ PAP/ telewizjarepublika.pl

[FOTO: radaopwim.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270swop 12.12.2017

  Kard. Nycz: w Świątyni Opatrzności Bożej będziemy dziękować za odzyskanie niepodległości

  W Świątyni Opatrzności Bożej będziemy w 2018 r. dziękować za ludzi Kościoła, którzy odegrali ogromną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości - zapowiedział we wtorek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas spotkania opłatkowego w tej świątyni.

 2. rulewski12122017 12.12.2017

  Zadziwiający występ senatora Platformy Obywatelskiej. To jest „izba mędrców”?

  W czasie senackiej debaty nad prezydenckimi projektami o SN i KRS, senator Jan Rulewski z Platformy Obywatelskiej pojawił się na mównicy w masce z greckiej tragedii.

 3. 1270expose 12.12.2017

  Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wygłaszanie expose

  Premier Mateusz Morawiecki we wtorek o godz. 16.15 rozpoczął w Sejmie wygłaszanie expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego gabinetu zaplanowano we wtorek o północy.

 4. policja12122017 12.12.2017

  Chcą Majdanu w Polsce. Nawołują do rzucania koktajlami Mołotowa

  Policjanci z Żar (Lubuskie) zatrzymali 33-latka, który zamieścił na portalu społecznościowym wpis nawołujący do organizacji w Warszawie "drugiego Majdanu".

 5. wimmer12122017 12.12.2017

  Bezgraniczna podłość! Założyciel KOD-u sugeruje, że posłanka Kempa sama podpaliła swoje biuro?

  Paweł Wimmer, jeden z pomysłodawców Komitetu Obrony Demokracji, zasugerował na Twitterze, iż biuro posłanki Kempy to „celowa próba zrobienia dymu”, która jest związana ze „stopniową utratą pozycji” w partii przez posłankę.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook