Jedynie prawda jest ciekawa


Wybrano projekt panteonu Żołnierzy Wyklętych

03.04.2015

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wybrała projekt panteon-mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych na Łączce na stołecznych Wojskowych Powązkach.

Projekt ma mieć formę 36 kamiennych jasnych bloków formujących zwarty czworokąt. Na jednym z nich ma zostać wyryty ciemny krzyż, na innych - polskie godło oraz inskrypcje.

Jak poinformowała Rada, po przeanalizowaniu wybranych opracowań złożonych w konkursie na koncepcję architektoniczną panteonu-mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych zlokalizowanego na kwaterze "Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, przeprowadzono negocjacje z zespołami autorskimi.

Sekretarz Rady Andrzej Kunert wyjaśnił, że wybrany zespół ma czas do 27 kwietnia na przygotowanie projektu wykonawczego.

- Wtedy będzie można go zaprezentować w pełni, ale postaramy się wcześniej też ubogacić tę informację. Głosowanie na ten projekt było absolutnie jednogłośne, bo wszyscy uznaliśmy, że jest naprawdę dobry. Poprosiliśmy też zespół o dokonanie kilku modyfikacji, nad którymi architekci już pracują - powiedział sekretarz Rady.

Tymczasem bardzo ostro o idei konkursu wypowiedział się prezes Fundacji "Łączka" Tadeusz Płużański.

-Ten konkurs od początku do końca jest obarczony poważnym błędem. Nie można ograniczać terenu dawnej "Łączki" do fragmentu. To, co proponuje Andrzej Kunert to nie panteon tylko panteonik. Wielu naszych bohaterów pozostanie pod ziemią. Najlepiej byłoby nie podejmować teraz działań. Priorytetem powinna być ekshumacja i identyfikacja - powiedział o panteonie-mauzoleum Tadeusz Płużański.

Slaw/ PAP/ telewizjarepublika.pl

[FOTO: radaopwim.gov.pl]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook