Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wybrano projekt panteonu Żołnierzy Wyklętych

03.04.2015

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wybrała projekt panteon-mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych na Łączce na stołecznych Wojskowych Powązkach.

Projekt ma mieć formę 36 kamiennych jasnych bloków formujących zwarty czworokąt. Na jednym z nich ma zostać wyryty ciemny krzyż, na innych - polskie godło oraz inskrypcje.

Jak poinformowała Rada, po przeanalizowaniu wybranych opracowań złożonych w konkursie na koncepcję architektoniczną panteonu-mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych zlokalizowanego na kwaterze "Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, przeprowadzono negocjacje z zespołami autorskimi.

Sekretarz Rady Andrzej Kunert wyjaśnił, że wybrany zespół ma czas do 27 kwietnia na przygotowanie projektu wykonawczego.

- Wtedy będzie można go zaprezentować w pełni, ale postaramy się wcześniej też ubogacić tę informację. Głosowanie na ten projekt było absolutnie jednogłośne, bo wszyscy uznaliśmy, że jest naprawdę dobry. Poprosiliśmy też zespół o dokonanie kilku modyfikacji, nad którymi architekci już pracują - powiedział sekretarz Rady.

Tymczasem bardzo ostro o idei konkursu wypowiedział się prezes Fundacji "Łączka" Tadeusz Płużański.

-Ten konkurs od początku do końca jest obarczony poważnym błędem. Nie można ograniczać terenu dawnej "Łączki" do fragmentu. To, co proponuje Andrzej Kunert to nie panteon tylko panteonik. Wielu naszych bohaterów pozostanie pod ziemią. Najlepiej byłoby nie podejmować teraz działań. Priorytetem powinna być ekshumacja i identyfikacja - powiedział o panteonie-mauzoleum Tadeusz Płużański.

Slaw/ PAP/ telewizjarepublika.pl

[FOTO: radaopwim.gov.pl]

Słowa kluczowe:

panteon

Warto poczytać

 1. komisjawer 24.05.2017

  Kandydaci do komisji weryfikacyjnej-zaopiniowani

  Sejmowa komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała w środę siedmiu kandydatów do komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji w stolicy. Negatywnie zaopiniowano zaś kandydata Nowoczesnej posła Jerzego Meysztowicza. Sejm ma wybrać członków komisji w czwartek.

 2. szczerskipapSISI 24.05.2017

  Szczerski o szczycie NATO

  Naszym oczekiwaniem jest potwierdzenie trwałości zobowiązań warszawskiego szczytu NATO - powiedział w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiadając udział prezydenta Andrzeja Dudy w spotkaniu szefów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

 3. mid-17524148 24.05.2017

  B. właściciel Jet Air przed komisją ds. Amber Gold

  "Pierwszy kontakt z Marcinem P. miałem w czerwcu 2011 r.; dzień po naszym spotkaniu i przedstawieniu propozycji inwestycji w Jet Air przelano nam pieniądze" – mówił były właściciel OLT Jet Air Poland Krzysztof Wicherek w środę przed komisją śledczą ds. Amber Gold.

 4. mid-17523010 24.05.2017

  Macierewicz: Zobowiązuję się do służby Polsce

  „Trzeba, by na czele rządu stali tacy ludzie, którzy rozumieją, czym jest bezpieczeństwo, patriotyzm i Ojczyzna”.

 5. macierewiczpap 24.05.2017

  Przepadł wniosek o wotum nieufności dla Macierewicza

  Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności wobec szefa MON min. Antoniego Macierewicza. W głosowaniu 190 posłów opowiedziało się za jego odwołaniem, 238 – przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.

 6. mid-17524161 24.05.2017

  Ostre słowa premier Szydło w obronie szefa MON

  "Dokąd zmierzasz Europo? Powstań z kolan, bo będziesz opłakiwała codziennie swoje dzieci!"

 7. bkempa1270x714sgs1bs32b2sb 24.05.2017

  Kempa: Budka godzi w moje dobre imię

  „Mam prawo, aby chronić moje dobre imię i będę korzystać z tych instrumentów” - podkreśliła szefowa KPRM.

 8. carac21 24.05.2017

  Airbus Helicopters poszkodowanym?

  Grupa Airbus Helicopters wystąpiła o dołączenie jej w charakterze poszkodowanego do postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień - poinformowała firma w środę PAP.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook