Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wybory znów z książeczką

14.04.2015

Urzędujący prezydent chciał, aby w czasie tegorocznych wyborów nie wykorzystywano broszur do głosowania. Zmiany nie będzie.

Dziennik „Rzeczpospolita” informuje, że w ubiegłym tygodniu został przyjęty projekt prezydencki z uzupełnieniami. Urzędujący prezydent chciał, aby zlikwidowano nakładki brajlowskie a to z kolei miało spowodować zniesienie broszur do głosowania. Jednak takich zmian nie będzie.

Nakładki są z plastiku, nazwiska są zapisane alfabetem Braille’a. Wycięcia są w miejscach, w których można postawić krzyżyk. Były mocno krytykowane tuż po jesiennych wyborach samorządowych.

„Nakładka nie może mieć zbyt dużego rozmiaru, by nie przemieszczała się pod nią karta do głosowania. Skutkiem był druk kart w formie książeczek" - pisze Rzeczpospolita. 

Na pierwszej stronie owych książeczek było PSL. Według komentatora politycznego i socjologa dra Jarosława Flisa to mogło poprawić wynik PSL nawet o 700 tys głosów. Z tego względu Komorowski chciał, aby „karta do głosowania była jedną kartą zadrukowaną jednostronnie”. Gdyby jednak tak się stało, zostałyby zlikwidowane nakładki. To od razu wzbudziło oburzenie i protest osób niewidomych.

„Rzeczpospolita” cytuje Jolantę Kramarz z fundacji Vis Maior, która podkreśliła, że niewidomi mają prawo do głosowania tajnego a przy głosowaniu z pomocą innych może pojawiać się presja.

Presja osób niewidomych przyniosła skutki. Tak, jak podczas ostatnich wyborów, nakładki będą przy kartach. Będzie jednak inny spis treści na pierwszej stronie a instrukcja do głosowania będzie na drugiej.

rp.pl/es

fot. wPolityce

 


Słowa kluczowe:

Polskie Stronnictwo Ludowe

Warto poczytać

 1. dudapapgrygiel 28.05.2017

  Prezydent na pielgrzymce mężczyzn w Piekarach Śl.

  Powołaniem i zadaniem chrześcijan jest czynienie dobra wszędzie tam, gdzie brakuje sprawiedliwości i miłości społecznej - mówił abp Wiktor Skworc do uczestników dorocznej pielgrzymki mężczyzn. W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

 2. ksszydlopapbednarczyk 28.05.2017

  Ks. Szydło, syn premier, odprawił Mszę prymicyjną

  Ks. Tymoteusz Szydło, syn premier Beaty Szydło, odprawił w niedzielę prymicyjną mszę św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w rodzinnym Przecieszynie. W Eucharystii uczestniczyła rodzina wyświęconego dzień wcześniej księdza, w tym szefowa rządu.

 3. pispapdelmanowicz 28.05.2017

  Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS

  "Podkarpacie potrzebuje przyśpieszenia" - posłowie PiS na wyjazdowym posiedzeniu klubu w Strachocinie. W przyjętym stanowisku podkreślili m.in. konieczność budowy nowych przejść granicznych ze Słowacją i Ukrainą.

 4. macierewiczzolnierzepapSI 28.05.2017

  Weterani świętują w Giżycku

  Kilkuset żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych - uczestników misji zagranicznych - wzięło udział w centralnych obchodach Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które odbyły się w niedzielę w Giżycku. Do wieczora trwa tam jeszcze piknik weterana.

 5. mid-17526086 28.05.2017

  Łapiński: prezydent USA odwiedzi Polskę

  Krzysztof Łapiński powiedział, że prezydent Duda podczas szczytu NATO w Brukseli spotkał się z Trumpem i było to „dłuższe spotkanie”.

 6. MKaminski2852017 28.05.2017

  SN zbada pytanie ws. prezydenckich ułaskawień

  Sędziowie SN zbada pytanie prawne dotyczące ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych b. członków szefostwa CBA.

 7. Krzysztof-Lozinski-gfdgdfgfdgdfs 27.05.2017

  Łoziński nowym szefem KOD

  "Dziękuję Mateuszowi za pracę, którą wykonał" - powiedział Łoziński.

 8. Antoni-Macierewicz-gfsdgfdg 27.05.2017

  Macierewicz spotkał się z weteranami

  Szef MON odwiedził uczestników zawodów strzeleckich dla weteranów i poszkodowanych na misjach, które odbyły się na strzelnicy k. Orzysza.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook