Jedynie prawda jest ciekawa


Wybory znów z książeczką

14.04.2015

Urzędujący prezydent chciał, aby w czasie tegorocznych wyborów nie wykorzystywano broszur do głosowania. Zmiany nie będzie.

Dziennik „Rzeczpospolita” informuje, że w ubiegłym tygodniu został przyjęty projekt prezydencki z uzupełnieniami. Urzędujący prezydent chciał, aby zlikwidowano nakładki brajlowskie a to z kolei miało spowodować zniesienie broszur do głosowania. Jednak takich zmian nie będzie.

Nakładki są z plastiku, nazwiska są zapisane alfabetem Braille’a. Wycięcia są w miejscach, w których można postawić krzyżyk. Były mocno krytykowane tuż po jesiennych wyborach samorządowych.

„Nakładka nie może mieć zbyt dużego rozmiaru, by nie przemieszczała się pod nią karta do głosowania. Skutkiem był druk kart w formie książeczek" - pisze Rzeczpospolita. 

Na pierwszej stronie owych książeczek było PSL. Według komentatora politycznego i socjologa dra Jarosława Flisa to mogło poprawić wynik PSL nawet o 700 tys głosów. Z tego względu Komorowski chciał, aby „karta do głosowania była jedną kartą zadrukowaną jednostronnie”. Gdyby jednak tak się stało, zostałyby zlikwidowane nakładki. To od razu wzbudziło oburzenie i protest osób niewidomych.

„Rzeczpospolita” cytuje Jolantę Kramarz z fundacji Vis Maior, która podkreśliła, że niewidomi mają prawo do głosowania tajnego a przy głosowaniu z pomocą innych może pojawiać się presja.

Presja osób niewidomych przyniosła skutki. Tak, jak podczas ostatnich wyborów, nakładki będą przy kartach. Będzie jednak inny spis treści na pierwszej stronie a instrukcja do głosowania będzie na drugiej.

rp.pl/es

fot. wPolityce

 


Warto poczytać

 1. 1270morawieckimatyjpg 23.03.2018

  Morawiecki rozmawiał w kuluarach szczytu UE z Junckerem

  Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rozmawiał w cztery oczy w kuluarach szczytu UE z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - dowiedziała się w piątek PAP ze źródła dyplomatycznego

 2. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 3. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 4. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 5. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 6. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 7. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 8. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook