Jedynie prawda jest ciekawa


Wybory znów z książeczką

14.04.2015

Urzędujący prezydent chciał, aby w czasie tegorocznych wyborów nie wykorzystywano broszur do głosowania. Zmiany nie będzie.

Dziennik „Rzeczpospolita” informuje, że w ubiegłym tygodniu został przyjęty projekt prezydencki z uzupełnieniami. Urzędujący prezydent chciał, aby zlikwidowano nakładki brajlowskie a to z kolei miało spowodować zniesienie broszur do głosowania. Jednak takich zmian nie będzie.

Nakładki są z plastiku, nazwiska są zapisane alfabetem Braille’a. Wycięcia są w miejscach, w których można postawić krzyżyk. Były mocno krytykowane tuż po jesiennych wyborach samorządowych.

„Nakładka nie może mieć zbyt dużego rozmiaru, by nie przemieszczała się pod nią karta do głosowania. Skutkiem był druk kart w formie książeczek" - pisze Rzeczpospolita. 

Na pierwszej stronie owych książeczek było PSL. Według komentatora politycznego i socjologa dra Jarosława Flisa to mogło poprawić wynik PSL nawet o 700 tys głosów. Z tego względu Komorowski chciał, aby „karta do głosowania była jedną kartą zadrukowaną jednostronnie”. Gdyby jednak tak się stało, zostałyby zlikwidowane nakładki. To od razu wzbudziło oburzenie i protest osób niewidomych.

„Rzeczpospolita” cytuje Jolantę Kramarz z fundacji Vis Maior, która podkreśliła, że niewidomi mają prawo do głosowania tajnego a przy głosowaniu z pomocą innych może pojawiać się presja.

Presja osób niewidomych przyniosła skutki. Tak, jak podczas ostatnich wyborów, nakładki będą przy kartach. Będzie jednak inny spis treści na pierwszej stronie a instrukcja do głosowania będzie na drugiej.

rp.pl/es

fot. wPolityce

 


Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 7. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 8. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook