Jedynie prawda jest ciekawa

Wybory znów z książeczką

14.04.2015

Urzędujący prezydent chciał, aby w czasie tegorocznych wyborów nie wykorzystywano broszur do głosowania. Zmiany nie będzie.

Dziennik „Rzeczpospolita” informuje, że w ubiegłym tygodniu został przyjęty projekt prezydencki z uzupełnieniami. Urzędujący prezydent chciał, aby zlikwidowano nakładki brajlowskie a to z kolei miało spowodować zniesienie broszur do głosowania. Jednak takich zmian nie będzie.

Nakładki są z plastiku, nazwiska są zapisane alfabetem Braille’a. Wycięcia są w miejscach, w których można postawić krzyżyk. Były mocno krytykowane tuż po jesiennych wyborach samorządowych.

„Nakładka nie może mieć zbyt dużego rozmiaru, by nie przemieszczała się pod nią karta do głosowania. Skutkiem był druk kart w formie książeczek" - pisze Rzeczpospolita. 

Na pierwszej stronie owych książeczek było PSL. Według komentatora politycznego i socjologa dra Jarosława Flisa to mogło poprawić wynik PSL nawet o 700 tys głosów. Z tego względu Komorowski chciał, aby „karta do głosowania była jedną kartą zadrukowaną jednostronnie”. Gdyby jednak tak się stało, zostałyby zlikwidowane nakładki. To od razu wzbudziło oburzenie i protest osób niewidomych.

„Rzeczpospolita” cytuje Jolantę Kramarz z fundacji Vis Maior, która podkreśliła, że niewidomi mają prawo do głosowania tajnego a przy głosowaniu z pomocą innych może pojawiać się presja.

Presja osób niewidomych przyniosła skutki. Tak, jak podczas ostatnich wyborów, nakładki będą przy kartach. Będzie jednak inny spis treści na pierwszej stronie a instrukcja do głosowania będzie na drugiej.

rp.pl/es

fot. wPolityce

 


Słowa kluczowe:

Polskie Stronnictwo Ludowe

Warto poczytać

 1. HGW09082017 21.09.2017

  Urząd Skarbowy wszedł na konto Gronkiewicz-Waltz!

  Urząd Skarbowy zajął na prywatnym rachunku bankowym prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz ponad 12 tys. zł - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do komisji weryfikacyjnej. Chodzi o grzywny - wraz z odsetkami - jakie nałożyła na nią komisja za niestawiennictwo na czterech rozprawach.

 2. GryglasNSZ 20.09.2017

  Nowoczesna udzieliła nagany posłowi za oddanie szacunku żołnierzom Polskiego Podziemia. "To sprzeczne z ideami i programem naszej partii"

  Posłowi Zbigniewowi Gryglasowi udzielono nagany za „zajmowanie postaw sprzecznych z programem i ideami Nowoczesnej, w szczególności takich, które mogą być odbierane za przejaw przyzwalania na zachowania nacjonalistyczne i ksenofobiczne”

 3. Blaszczak20092017 20.09.2017

  Błaszczak: nie ma przyzwolenia na nadużycia, szczególnie w policji

  Nie ma przyzwolenia na jakiekolwiek nadużycia, szczególnie w policji; liczę, że sprawa zostanie wyjaśniona - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak, pytany o dwoje policjantów z Zabrza, którzy targnęli się na życie po tym, jak sąd zdecydował o ich aresztowaniu.

 4. Meksyk200920171 20.09.2017

  Polska pomoże poszkodowanym w Meksyku. Jest deklaracja MSWiA

  Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślił, że polscy ratownicy są gotowi nieść pomoc w takich sytuacjach jak trzęsienie ziemi w Meksyku. Zgłosiliśmy gotowość, czekamy na wnioski ze strony meksykańskiej - powiedział w środę minister, pytany o ewentualną pomoc dla tego kraju.

 5. Sejm2107 20.09.2017

  Klub PiS powiększył się o 2 posłanki

  Na polskiej scenie politycznej powstaje nowe ugrupowanie - Partia Republikańska, która ma współtworzyć Zjednoczoną Prawicę - poinformowali w środę działacze ruchu republikanów. Dwie posłanki sejmowego koła Republikanie - Anna Siarkowska i Małgorzata Janowska dołączą do klubu PiS.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook