Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wybory w PiS później

19.09.2013

Rada Polityczna PiS, która miała m.in. wybrać wiceprezesów, nie odbędzie się we wrześniu, jak wcześniej planowali politycy tej partii. Według nich powodem jest objazd kraju przez czołowych działaczy PiS.

Rada Polityczna PiS miała wybrać na trzyletnią kadencję wiceprezesów oraz członków ścisłego kierownictwa - Komitetu Politycznego.

- Prezes Jarosław Kaczyński będzie w najbliższy weekend na Podkarpaciu. Nie ma nic, co by nakazywało pośpiech w zwoływaniu Rady - powiedział PAP szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. On, a także inni politycy PiS w sobotę i niedzielę spotkają się z sympatykami partii w całym kraju. Podobnie ma być w przyszłym tygodniu.

W Komitecie Politycznym - jak wynika z informacji uzyskanych przez PAP - mogą pojawić się nowe twarze, m.in. Antoni Macierewicz, który może zostać także wiceprezesem partii. Zgłaszanie kandydatów na wiceszefów to kompetencja prezesa partii; konsultacje w tej sprawie jeszcze się nie odbywały.

Błaszczak zdementował doniesienia, że Jarosław Kaczyński podjął decyzję o przełożeniu posiedzenia Rady, ponieważ chciał uniknąć głosowania m.in. nad przyszłością Macierewicza i rzecznika partii Adama Hofmana. O Hofmanie jest głośno po tym, jak media ujawniły nagranie z wieczornego spotkania polityków PiS podczas niedawnego wyjazdu na Podkarpacie; Macierewicz z kolei odpiera zarzuty o to, że eksperci zespołu parlamentarnego ds. katastrofy smoleńskiej nie są wiarygodni.

Do kompetencji Rady Politycznej należy - oprócz wyboru i odwoływania na wniosek prezesa PiS wiceprezesów partii i członków Komitetu Politycznego - także wybór przewodniczącego Komitetu Wykonawczego i skarbnika PiS.

Joachim Brudziński ma pozostać szefem Komitetu Wykonawczego, a Stanisław Kostrzewski skarbnikiem. W Komitecie Politycznym zasiada obecnie 29 polityków; wiceprezesów partii jest troje: Mariusz Kamiński, Adam Lipiński oraz Beata Szydło.

Przed czerwcowym kongresem partii obowiązywała zasada, że Rada Polityczna musi zebrać się raz na kwartał. W trakcie kongresu ze statutu wykreślono ten zapis.


Greg/PAP
[fot. PAP/Waldemar Deska]
CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook