Jedynie prawda jest ciekawa

Wybory w Elblągu zakończone

07.07.2013

Punktualnie o 22:00 zakończyły się w Elblągu przedterminowe wybory na prezydenta miasta. Na oficjalne wyniki wyborów będzie trzeba poczekać najprawdopodobniej do drugiej w nocy. Pierwsze sondaże i spływające wyniki z komisji pokazują, że różnica między obojgiem kandydatów będzie niewielka.

Nieoficjalne wyniki z czterdziestu siedem obwodów wyborczych (głosowano w sześćdziesięciu dwóch) wskazują na minimalne prowadzenie Jerzego Wilka, na którego zagłosowało 13433 elblążan, na Elżbietę Gelert - 12776.

Z kolei jak wynika z zaprezentowanych wyników sondażu exit poll przeprowadzonego przez portal Portel.pl wybory wygrała Elżbieta Gelert, która otrzymała 53,7% głosów. Z badania przeprowadzonego wśród wyborców opuszczających lokale wyborcze wynika, że na polityka Prawa i Sprawiedliwości głosowało 46,3 % elblążan. Z tym, że wyniki te obarczone są dużą dozą niepewności i mogą ulec bardzo dużej zmianie, bowiem sondaż nie został przeprowadzony przez żadną poważną instytucję zajmującą się badaniami opinii społecznej:

- Znaczna grupa odpytywanych osób (20-30 proc.) nie chciała się z nami podzielić informacją, na kogo oddała głos. Wszystko więc będzie zależało od tego, wyborcy którego kandydata bardziej wstydzili się przyznać do swojego wyboru - podkreśla elbląski Portel.pl, dla którego przeprowadzono sondaż, w którym miano przepytać 1500 osób. Nie wiadomo jednak, kto przeprowadził badanie.

Oboje kandydatów dystansuje się od tych wyników, podkreślając niemiarodajność tego typu sondażu. Do wyników badania z dużą rezerwą podchodzi również portal, który je opublikował:

- Nasz wynik nie dał jednoznacznej odpowiedzi. Różnica jest zbyt mała i mieści się w granicach błędu statystycznego - czytamy na stronie.

Sam tytuł tekstu dotyczącego wyników brzmi "Na dwoje babka wróżyła". Na sondaż zareagował też rzecznik PiS Adam Hofman, który skierował pismo do szefa TVP związane z z tym badaniem. Jak pisze Hofman:

- Ze zdziwieniem i niepokojem odebrałem dziś informacje jakoby Telewizja Publiczna dysponowała nierzetelnym i niemiarodajnym sondażem wyników drugiej tury wyborów prezydenckich w Elblągu (exit polls). Sondaż ten powstał bez udziału jakiejkolwiek doświadczonej i liczącej się pracowni badań oraz został przeprowadzony na małej grupie wyborców. Takie badanie nie ma żadnej wiarygodności, a jego publikacja będzie odebrana jako manipulacja. (...) Mam nadzieję, że Telewizja Publiczna nie dołączy do tych, którzy w trakcie kampanii stosowali brudne chwyty i że TVP odstąpi od publikacji danych, które nie mają nic wspólnego z rzetelnymi badaniami socjologicznymi oraz uczciwym dziennikarstwem - napisał rzecznik PiS.

Frekwencja wyborów wg szacunkowych danych nieznacznie przekroczyła 30 procent.

Wybory bardzo poważnie potraktowały oba ugrupowania, których reprezentanci dotarli do drugiej tury. W Elblągu w trakcie kampanii wyborczej był zarówno premier Donald Tusk, jak i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Z elblążanami spotkało się również wielu parlamentarzystów obu partii.

Oficjalne wyniki powinny zostać podane przez Miejską Komisję Wyborczą w nocy. Na bieżąco będziemy o nich informować.

Przedterminowe wybory w Elblągu były konsekwencją kwietniowego referendum, w którym mieszkańcy odwołali przed końcem kadencji poprzednie władze: prezydenta Grzegorza Nowaczyka (PO) i radę miasta.

svl, TVP
Słowa kluczowe:

Elbląg

,

wybory lokalne

,

wyniki

Warto poczytać

 1. 05KACZYNSKITVTRWAMSI27072017 27.07.2017

  Kaczyński: Idźmy do przodu, by kolejne ważne sprawy były załatwione

  Lider PiS przyznał: Mam obowiązek powiedzieć, że decyzja pana prezydenta to był błąd, poważny błąd, ale idziemy do przodu.

 2. 02CHMIELNA70UCHYLONASI27072017 27.07.2017

  Komisja ds. reprywatyzacji naprawia gigantyczną aferę w stolicy

  Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzję prezydent Warszawy ws. Chmielnej 70. To grunt tuż przy Pałacu Kultury warty 160 mln zł. Wyłudzono go, mimo że dawny właściciel uzyskał już odszkodowanie. Komisja podjęła decyzję na swoim niejawnym posiedzeniu.

 3. SzymanskiFlickr 27.07.2017

  Szymański o propozycji spotkania KE-V4: jest wiele spraw, które wymagają rozmowy

  Jest wiele trudnych spraw, które wymagają politycznej wyobraźni i szczerej rozmowy; Polska jest zawsze gotowa do takiego dialogu - powiedział w czwartek PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański odnosząc się do propozycji spotkania w formacie KE-V4.

 4. Policja 27.07.2017

  Nowoczesna: mamy dziś do czynienia z państwem policyjnym

  "Państwo policyjne" - tak poseł Nowoczesnej Adam Szłapka skomentował doniesienia "GW", według których policja śledziła lidera partii Ryszarda Petru. Zażądał w tej sprawie wyjaśnień od premier Beaty Szydło i zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

 5. lichocka16062017 27.07.2017

  Lichocka: Timmermans nie ma podstaw, żeby pouczać polski Sejm, jakie ma uchwalać ustawy

  Wiceszef KE Frans Timmermans nie ma żadnych podstaw, żeby pouczać Polaków i polski Sejm, jakie mają uchwalać ustawy - uważa posłanka PiS Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych. Sądownictwo to kwestia państw członkowskich i politykom KE nic do tego - dodała.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook