Jedynie prawda jest ciekawa


Wybory w Elblągu zakończone

07.07.2013

Punktualnie o 22:00 zakończyły się w Elblągu przedterminowe wybory na prezydenta miasta. Na oficjalne wyniki wyborów będzie trzeba poczekać najprawdopodobniej do drugiej w nocy. Pierwsze sondaże i spływające wyniki z komisji pokazują, że różnica między obojgiem kandydatów będzie niewielka.

Nieoficjalne wyniki z czterdziestu siedem obwodów wyborczych (głosowano w sześćdziesięciu dwóch) wskazują na minimalne prowadzenie Jerzego Wilka, na którego zagłosowało 13433 elblążan, na Elżbietę Gelert - 12776.

Z kolei jak wynika z zaprezentowanych wyników sondażu exit poll przeprowadzonego przez portal Portel.pl wybory wygrała Elżbieta Gelert, która otrzymała 53,7% głosów. Z badania przeprowadzonego wśród wyborców opuszczających lokale wyborcze wynika, że na polityka Prawa i Sprawiedliwości głosowało 46,3 % elblążan. Z tym, że wyniki te obarczone są dużą dozą niepewności i mogą ulec bardzo dużej zmianie, bowiem sondaż nie został przeprowadzony przez żadną poważną instytucję zajmującą się badaniami opinii społecznej:

- Znaczna grupa odpytywanych osób (20-30 proc.) nie chciała się z nami podzielić informacją, na kogo oddała głos. Wszystko więc będzie zależało od tego, wyborcy którego kandydata bardziej wstydzili się przyznać do swojego wyboru - podkreśla elbląski Portel.pl, dla którego przeprowadzono sondaż, w którym miano przepytać 1500 osób. Nie wiadomo jednak, kto przeprowadził badanie.

Oboje kandydatów dystansuje się od tych wyników, podkreślając niemiarodajność tego typu sondażu. Do wyników badania z dużą rezerwą podchodzi również portal, który je opublikował:

- Nasz wynik nie dał jednoznacznej odpowiedzi. Różnica jest zbyt mała i mieści się w granicach błędu statystycznego - czytamy na stronie.

Sam tytuł tekstu dotyczącego wyników brzmi "Na dwoje babka wróżyła". Na sondaż zareagował też rzecznik PiS Adam Hofman, który skierował pismo do szefa TVP związane z z tym badaniem. Jak pisze Hofman:

- Ze zdziwieniem i niepokojem odebrałem dziś informacje jakoby Telewizja Publiczna dysponowała nierzetelnym i niemiarodajnym sondażem wyników drugiej tury wyborów prezydenckich w Elblągu (exit polls). Sondaż ten powstał bez udziału jakiejkolwiek doświadczonej i liczącej się pracowni badań oraz został przeprowadzony na małej grupie wyborców. Takie badanie nie ma żadnej wiarygodności, a jego publikacja będzie odebrana jako manipulacja. (...) Mam nadzieję, że Telewizja Publiczna nie dołączy do tych, którzy w trakcie kampanii stosowali brudne chwyty i że TVP odstąpi od publikacji danych, które nie mają nic wspólnego z rzetelnymi badaniami socjologicznymi oraz uczciwym dziennikarstwem - napisał rzecznik PiS.

Frekwencja wyborów wg szacunkowych danych nieznacznie przekroczyła 30 procent.

Wybory bardzo poważnie potraktowały oba ugrupowania, których reprezentanci dotarli do drugiej tury. W Elblągu w trakcie kampanii wyborczej był zarówno premier Donald Tusk, jak i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Z elblążanami spotkało się również wielu parlamentarzystów obu partii.

Oficjalne wyniki powinny zostać podane przez Miejską Komisję Wyborczą w nocy. Na bieżąco będziemy o nich informować.

Przedterminowe wybory w Elblągu były konsekwencją kwietniowego referendum, w którym mieszkańcy odwołali przed końcem kadencji poprzednie władze: prezydenta Grzegorza Nowaczyka (PO) i radę miasta.

svl, TVP

Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 5. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 6. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 7. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 8. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook