Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wybory w Elblągu zakończone

07.07.2013

Punktualnie o 22:00 zakończyły się w Elblągu przedterminowe wybory na prezydenta miasta. Na oficjalne wyniki wyborów będzie trzeba poczekać najprawdopodobniej do drugiej w nocy. Pierwsze sondaże i spływające wyniki z komisji pokazują, że różnica między obojgiem kandydatów będzie niewielka.

Nieoficjalne wyniki z czterdziestu siedem obwodów wyborczych (głosowano w sześćdziesięciu dwóch) wskazują na minimalne prowadzenie Jerzego Wilka, na którego zagłosowało 13433 elblążan, na Elżbietę Gelert - 12776.

Z kolei jak wynika z zaprezentowanych wyników sondażu exit poll przeprowadzonego przez portal Portel.pl wybory wygrała Elżbieta Gelert, która otrzymała 53,7% głosów. Z badania przeprowadzonego wśród wyborców opuszczających lokale wyborcze wynika, że na polityka Prawa i Sprawiedliwości głosowało 46,3 % elblążan. Z tym, że wyniki te obarczone są dużą dozą niepewności i mogą ulec bardzo dużej zmianie, bowiem sondaż nie został przeprowadzony przez żadną poważną instytucję zajmującą się badaniami opinii społecznej:

- Znaczna grupa odpytywanych osób (20-30 proc.) nie chciała się z nami podzielić informacją, na kogo oddała głos. Wszystko więc będzie zależało od tego, wyborcy którego kandydata bardziej wstydzili się przyznać do swojego wyboru - podkreśla elbląski Portel.pl, dla którego przeprowadzono sondaż, w którym miano przepytać 1500 osób. Nie wiadomo jednak, kto przeprowadził badanie.

Oboje kandydatów dystansuje się od tych wyników, podkreślając niemiarodajność tego typu sondażu. Do wyników badania z dużą rezerwą podchodzi również portal, który je opublikował:

- Nasz wynik nie dał jednoznacznej odpowiedzi. Różnica jest zbyt mała i mieści się w granicach błędu statystycznego - czytamy na stronie.

Sam tytuł tekstu dotyczącego wyników brzmi "Na dwoje babka wróżyła". Na sondaż zareagował też rzecznik PiS Adam Hofman, który skierował pismo do szefa TVP związane z z tym badaniem. Jak pisze Hofman:

- Ze zdziwieniem i niepokojem odebrałem dziś informacje jakoby Telewizja Publiczna dysponowała nierzetelnym i niemiarodajnym sondażem wyników drugiej tury wyborów prezydenckich w Elblągu (exit polls). Sondaż ten powstał bez udziału jakiejkolwiek doświadczonej i liczącej się pracowni badań oraz został przeprowadzony na małej grupie wyborców. Takie badanie nie ma żadnej wiarygodności, a jego publikacja będzie odebrana jako manipulacja. (...) Mam nadzieję, że Telewizja Publiczna nie dołączy do tych, którzy w trakcie kampanii stosowali brudne chwyty i że TVP odstąpi od publikacji danych, które nie mają nic wspólnego z rzetelnymi badaniami socjologicznymi oraz uczciwym dziennikarstwem - napisał rzecznik PiS.

Frekwencja wyborów wg szacunkowych danych nieznacznie przekroczyła 30 procent.

Wybory bardzo poważnie potraktowały oba ugrupowania, których reprezentanci dotarli do drugiej tury. W Elblągu w trakcie kampanii wyborczej był zarówno premier Donald Tusk, jak i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Z elblążanami spotkało się również wielu parlamentarzystów obu partii.

Oficjalne wyniki powinny zostać podane przez Miejską Komisję Wyborczą w nocy. Na bieżąco będziemy o nich informować.

Przedterminowe wybory w Elblągu były konsekwencją kwietniowego referendum, w którym mieszkańcy odwołali przed końcem kadencji poprzednie władze: prezydenta Grzegorza Nowaczyka (PO) i radę miasta.

svl, TVP
Słowa kluczowe:

Elbląg

,

wybory lokalne

,

wyniki

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 4. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 5. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 6. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 7. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 8. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook