Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wybory bez ciszy wyborczej?

06.03.2016

Rozważenie zniesienia ciszy wyborczej przy utrzymaniu zakazu agitacji w lokalach wyborczych - proponuje Państwowa Komisja Wyborcza w piśmie skierowanym m.in. do marszałków Sejmu, Senatu i prezydenta.

Wiceszef PKW sędzia Wiesław Kozielewicz powiedział PAP, że tradycyjnie PKW po roku wyborczym proponuje zmiany w Kodeksie wyborczym; w 2015 r. odbyły się wybory prezydenckie, parlamentarne, a w 2014 r. do Parlamentu Europejskiego i samorządowe. 

Podkreślił, że propozycje nie dotyczą kwestii natury politycznej np. ordynacji wyborczej. "To są decyzje polityków. PKW tu niczego nie podpowiada. Nam chodzi o kwestie natury technicznej organizacji wyborów" - zaznaczył. Sędzia powiedział, że pismo zostało wysłane m.in. do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i prezydenta Andrzeja Dudy. 

Rozważenia według Komisji wymaga zniesienie ciszy wyborczej. "Postęp technologiczny, rozwój nowych mediów, w tym portali społecznościowych powoduje, że obecnie cisza wyborcza staje się fikcją" - uważa PKW. 

Według Komisji, wydaje się, że cisza wyborcza powinna obowiązywać jedynie w dniu głosowania w lokalu wyborczym, czyli wyłącznie wewnątrz budynku, w którym znajduje się ten lokal oraz w odległości np. 100 metrów od tego budynku. Obecnie cisza wyborcza w przypadku wyborów ogólnokrajowych obowiązuje w całym kraju i rozpoczyna się o północy w dniu poprzedzającym dzień głosowania, czyli w nocy z piątku na sobotę, gdy głosowanie odbywa się w niedzielę. 

Sędzia Kozielewicz jest przeciwnikiem ciszy wyborczej. "Uważam, że jest to instytucja zbędna w tym kształcie, w którym funkcjonuje" - powiedział wiceszef PKW. Zaznaczył natomiast, że jest za utrzymaniem ciszy sondażowej, czyli zakazu publikowania sondaży. Publikowanie sondaży wyborczych w trakcie ciszy wyborczej jest obecnie surowo karane; grozi za to grzywna od 500 tys. zł do 1 mln zł. 

Komisja proponuje także, aby protokoły głosowania z okręgowych komisji wyborczych mogły być przekazywane PKW drogą elektroniczną (rejonowych komisji w przypadku wyborów do PE). Miałoby to skrócić czas oczekiwania na ogłoszenie wyników wyborów przez Komisję. Obecnie do PKW muszą zostać dostarczone papierowe protokoły - tylko na ich podstawie Komisja może podać wyniki wyborów. Protokół elektroniczny miałby być podpisany tzw. bezpiecznym podpisem przez wszystkich członków komisji i sporządzony w ich obecności. 

Jeśli takie rozwiązanie nie byłoby możliwe, PKW proponuje, aby na podstawie protokołów przekazywanych drogą elektroniczną mogła ustalać zbiorcze wyniki głosowania, czyli w przypadku wyborów do Sejmu to, które komitety wyborcze przekroczyły próg wyborczy i wezmą udział w podziale mandatów. Obecnie jest tak, że PKW po otrzymaniu papierowych protokołów ustala, które komitety przekroczyły próg wyborczy. Następnie pisemnie zawiadamia o tych wynikach komisje okręgowe, a one następnie dokonują podziału mandatów w okręgach. 

PKW zwraca uwagę na konieczność zmian w ustawie o referendum ogólnokrajowym; chodzi o możliwość przeprowadzania referendum w tym samym dniu, co wybory do Sejmu, Senatu, prezydenta lub do Parlamentu Europejskiego. Komisja proponuje m.in. ujednolicenie godzin głosowania; obecnie referenda jednodniowe odbywają się w godzinach od 6-22, a wybory w godz. 7-21. 

Rozważenia wymaga także - według Komisji - zmiana terminu zgłaszania list kandydatów i kandydatów. Obecnie zgodnie z Kodeksem wyborczym te terminy upływają o północy określonego dnia wynikającego z kalendarza wyborczego. PKW jest zdania, że godzina popołudniowa ułatwiłaby pracę organom przyjmującym zgłoszenia. 

Komisja zwraca także uwagę, że jeśli od 1 stycznia 2018 r. zniesiony zostanie obowiązek meldunkowy (co wynika z ustawy o ewidencji ludności), zlikwidowane zostaną rejestry mieszkańców, a to na ich podstawie gminy prowadzą rejestry wyborców, a przed każdymi wyborami tworzą spisy wyborców. Umieszczenie w spisie wyborców jest podstawą do wydania karty do głosowania. Komisja zaznacza, że w celu wymiany informacji pomiędzy gminami o wpisaniu wyborcy do rejestru oraz o pozbawieniu prawa wybierania konieczne jest utworzenie centralnego rejestru wyborców prowadzonego przez PKW. 

"Informację o realizacji przepisów Kodeksu wyborczego oraz propozycje ich zmiany" podpisał szef PKW Wojciech Hermeliński.

kk/PAP

[fot.Fratria]

Warto poczytać

 1. DSC05982 27.10.2016

  KBW może zmienić wygląd kart do głosowania

  Biuro zapowiedziało w tej sprawie konsultacje społeczne, które są odpowiedzią na postulaty organizacji pozarządowych.

 2. 15af60213ee946c08cb7ff3554813008 27.10.2016

  Magierowski chwali nowy projekt ws. TK

  "Pan prezydent ma nadzieję, że TK już wkrótce będzie mógł pracować normalnie, w oderwaniu do tych bieżących sporów politycznych”.

 3. pred-st 27.10.2016

  Relacje polsko- senegalskie mają się zacieśnić

  Polski prezydent przypomniał, że w 2015 r. Senegal otworzył w Warszawie ambasadę, a Polska - w Dakarze w 2016 roku, co - jak zaznaczył - potwierdziło intensyfikację relacji politycznych i przekłada się na relacje gospodarcze między państwami.

 4. mid-16a25083 27.10.2016

  Kukiz'15 chce odrzucenia CETA przez Sejm

  "Kukiz'15 będzie domagał się odrzucenia tej ratyfikacji, co spowoduje, że umowa CETA padnie w Europie” - powiedział Stanisław Tyszka.

 5. 9720b50ff85a4b35acac3a7a523431d4 27.10.2016

  Ratusz składa zawiadomienia ws. reprywatyzacji

  "Składamy doniesienia wszędzie tam, gdzie pojawiają się wątpliwości".

 6. tk-stefefe 27.10.2016

  Władze o nowej ustawie o TK

  Beata Szydło i Patryk Jaki o projekcie nowej ustawy, którym zajmuje się Sejm.

 7. mid-16a27048 27.10.2016

  Szydło o CETA: "To nie jest umowa naszych marzeń"

  "Zadbaliśmy, by umowa UE-Kanada gwarantowała polskie interesy bardziej, niż dotąd umowy Polska-Kanada" - podkreśliła premier.

 8. c3c 27.10.2016

  Owsiak skazany za zniesławienie Matki Kurki

  Sąd Rejonowy w Złotoryi uznał, że szef WOŚP zniesławił i znieważył znanego blogera.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook