Jedynie prawda jest ciekawa


"Wyborcza" straszy pozwami

30.04.2013

Prawnik "Gazety Wyborczej" sugeruje podjęcie kroków prawnych w związku z krytyką akcji "Orzeł może". Wtórują mu prezesi Polskiego Radia.

- Część członków rady programowej Polskiego Radia protestuje przeciwko akcji "Orzeł może" "Gazety Wyborczej" i radiowej Trójki, którą patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski. Radio Wnet opublikowało grafikę ośmieszającą prezydenta i organizatorów – alarmuje wyborcza.pl.

Redaktorów z Czerskiej postawiło w stan gotowości oświadczenie Stanisława Janeckiego, Krzysztofa Czabańskiego i Teresa Bochwic, dotyczące zaangażowania w akcję z pokracznym ptakiem radiowej Trójki, w którym napisali m.in.:

"Polskie Radio SA w żadnym razie nie powinno współorganizować przedsięwzięć, które mogą być elementem kampanii, bo publicznemu nadawcy nie wolno kreować polityki. Polskie Radio SA nie może stwarzać w tej kwestii żadnych dwuznaczności i pretekstów do uznania go za medium politycznie zaangażowane po jakiejkolwiek stronie. (...) Oczekujemy podjęcia odpowiednich działań wyjaśniających, a w razie potrzeby dyscyplinarnych, przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji."

- Chcemy rozprawić się ze stereotypem smutnego Polaka – zachwala optymistyczne przesłanie akcji „Orzeł może” szefowa Trójki, Magda Jethon.

Okazuje się jednak, że z „Wyborczą” żartów nie ma. - Pod adresem akcji "Orzeł może" mnożą się nieprzychylne teksty w prawicowych serwisach. Na stronie internetowego Radia Wnet, którego prezesem i właścicielem jest Krzysztof Skowroński - prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - zamieszczono grafikę, w centrum której znajduje się twarz prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dookoła - obraźliwie przerobione logo "Gazety Wyborczej" (słowo "gazeta" przerobione na "g...no") i Trójki ("trujka"). I napis: "Ożeł morze. Polaku, niebońć ponury. Zgul wonsy! Łep do gury!" - pisze wyborcza.pl

Prawnik gazety, Piotr Rogowski zagroził: - Na konkurencyjnym rynku tego typu obraźliwa ingerencja w renomę cudzego znaku jest szkodliwa i winna rodzić po stronie sprawcy odpowiedzialność zarówno niemajątkową (publiczne przeprosiny), jak i majątkową (zadośćuczynienie).

Oświadczenie w podobnym tonie wydali szefowie publicznego radia. - Zarząd Polskiego Radia zamierza bezzwłocznie podjąć stosowne kroki prawne przeciwko autorom i wydawcom publikacji szkalujących Polskie Radio S.A. i naruszającym dobre imię publicznego nadawcy, pojawiających się w kontekście akcji „Orzeł może” - czytamy w komunikacie prezesów Polskiego Radia.

JUB/wyborcza.pl

[fot. Profil Trójki na Facebooku]
CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook