Jedynie prawda jest ciekawa


„Wyborcza” ilustruje konkurs o bohaterach niepodległości zdjęciem… niemieckiego żołnierza

15.06.2018
wyborcza15062018
„Wyborcza” ilustruje konkurs o bohaterach niepodległości zdjęciem… niemieckiego żołnierza

Już starożytni mawiali, że mylić się jest rzeczą ludzką. Pracownicy mediów są ludźmi jak wszyscy inni i im też pomyłki się zdarzają – a czasami bywają spektakularne. Przekonała się o tym Gazeta Wyborcza, która zilustrowała konkurs o niepodległości Polski zdjęciem... niemieckiego lotnika.

Jak zauważyli prowadzący profil "Nagroda Złotego Goebbelsa" (społeczność na Facebooku), redakcja Gazety Wyborczej zorganizowała konkurs na historię o nieznanym bohaterze naszej niepodległości. „Opowiedz nam o człowieku wielkim, wyjątkowym, porywającym serca innych. Opowiedz o jego życiu, bohaterstwie i charyzmie.” - czytamy na ich stronie na FB - „Niech historia o nim pójdzie w świat i pozostawia ślady jego bohaterskich czynów”.

Sam fakt, że akurat "Wyborcza", której podejście do patriotyzmu jest powszechnie znane, zorganizowała taki konkurs byłby kuriozalny sam w sobie. Ale zażenowanie internautów wzbudziło coś innego. Na promującym ich konkurs zdjęciu widać bowiem lotnika w przedniej kabinie bombowca. Tyle tylko, że nie jest to polski lotnik.

Dla każdego miłośnika lotnictwa sprawa jest oczywista. Na użytym przez "Gazetę Wyborczą" zdjęciu widać bardzo charakterystyczne przednie stanowisko strzeleckie niemieckiego bombowca He-111. Zdjęcie to zostało użyte w albumie „Das war der Krieg in Polen” (To była wojna w Polsce) autorstwa Rolfa Hellera. Heller opublikował go w 1940 roku, ale użyte przez niego zdjęcia przedstawiają przebieg walk w trakcie Kampanii Wrześniowej. A to oznacza, że człowiek ze zdjęcia użytego przez "Gazetę Wyborczą" mógł strzelać do Polaków uciekających przed niemieckimi wojskami. 

Wątpliwe, aby osoba odpowiedzialna za tą grafikę znała album Hellera. Ale to konkretne zdjęcie zyskało sporą popularność i zostało opublikowane przez wiele serwisów z tzw. fotografiami stockowymi, często stosowanymi jako ilustracje w mediach. Szybka kwerenda najpopularniejszych serwisów tego typu pokazuje, że o ile czas i miejsce zrobienia tego zdjęcia są różnie opisane, o tyle wszystkie strony jasno podają, że na zdjęciu widać lotnika niemieckiej Luftwaffe.

"Gazeta Wyborcza" zorientowała się, że popełniła grube faux-pas i po kilkunastu godzinach rzeczone zdjęcie zostało zdjęte z ich strony na FB. - Drodzy czytelnicy, popełniliśmy błąd - można przeczytać w mediach społęcznościowych gazety.

Nie jest to pierwszy taki przypadek w historii mediów nad Wisłą. Jakiś czas temu portal Onet.pl opublikował artykuł o prostytucji podczas II wojny światowej i Polkach oddających się niemieckiemu okupantowi. Osoba odpowiedzialna za ilustrację wybrała zdjęcie Marii Brodackiej, konspiratorki Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej, prowadzonej przez niemieckiego żołnierza na egzekucję w Palmirach. 

Po tym, gdy jej syn wytoczył wspólnie z Redutą Dobrego Imienia proces, sąd okręgowy w Krakowie uznał to za przejaw rażącej niedbałości dziennikarskiej i nakazał publikację przeprosin i wypłacenie zadośćuczynienia. Warto, by pracownicy Wyborczej pamiętali o tym wyroku – i na przyszłość uważniej czytali opisy zdjęć.


Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook