Jedynie prawda jest ciekawa

Wstępne potwierdzenie śladów trotylu na tupolewie

03.11.2012

Kazimierz Nowaczyk, ekspert współpracujący z parlamentarnych zespołem badającym katastrofę smoleńską, przyznaje, że znane są wstępne wyniki badań, które pokazują, że w tupolewie wykryto materiał wybuchowym. W wywiadzie dla portalu wPolityce.pl tłumaczy, że zespół czeka obecnie na dalsze badania.

Nowaczyk, który ujawnił wyniki wstępnych badań na swoim blogu, wyjaśnia, czego one dotyczyły. „Są to wyniki wstępnych testów. Jak napisano w samej ekspertyzie: Badanie przy użyciu technik analitycznych, takich jak spektrometria mas jest konieczne dla potwierdzenia zaprezentowanych tu wynikόw wstępnych, które wskazują obecność T.N.T. w materiale testowanym. Z tego powodu zespół skierował fragmenty badanego materiału do dalszych, szczegółowych badań. Mam nadzieję, że te wyniki będą w pełni miarodajne i wówczas zostanie podanych więcej informacji. Kuriozalne oświadczenie Prokuratury Wojskowej, stwierdzające pośrednio, że posiada unikalny czujnik, który jest w stanie wykluczyć w badanym materiale wszystkie znane materiały wybuchowe, było zapewne powodem ujawnienia częściowych wyników testów” - wyjaśnia Nowaczyk.

Dodaje, że na razie jest za wcześnie by mówić ostatecznie o wykryciu trotylu. „Ostateczna diagnoza w tak ważnej sprawie musi być potwierdzona przez badania w innym laboratorium” - zaznacza.

Sprawę badań nagłośnił Stanisław Zagrodzki, kuzyn śp. Ewy Bąkowskiej. Zlecił on w USA badanie fragmentu ubrania Bąkowskiej oraz pasa bezpieczeństwa. Analiza wskazała, że na materiałach znajdują się ślady trotylu.

TK,wPolityce.pl
[Fot. Wikipedia.pl]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook