Jedynie prawda jest ciekawa


Wspominali likwidację przez Niemców krakowskiego getta

09.03.2014

"Jeśli nie będziemy pamiętać o tym, co się stało, to znaczy, że można to samo zrobić gdzieś indziej" - powiedział Zvi Rav-Ner, ambasador Izraela w Polsce. Około 200 osób uczestniczyło w niedzielę w Krakowie w Marszu Pamięci zorganizowanym w 71. rocznicę likwidacji getta.

Marsz wyruszył z pl. Bohaterów Getta, tą samą trasą, którą Niemcy prowadzili przed laty Żydów do obozu w Płaszowie. Jak mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ten zaledwie kilkukilometrowy dystans był "granicą między życiem a śmiercią".

Majchrowski przywołał słowa ks. Stanisława Musiała, zmarłego w 2005 r. jezuity, orędownika dialogu chrześcijańsko - żydowskiego, że bronią wobec antysemityzmu jest pamięć.

- To bardzo poważna broń, z która trzeba się liczyć. Będziemy mieć zawsze w pamięci naszych żydowskich braci i dbać o to, by takie sytuacje nigdy więcej w historii nie mogły mieć miejsca - powiedział prezydent Krakowa.

Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner mówił, że w Krakowie przed wojną istniała jedna z najwspanialszych gmin żydowskich w Europie.

- Pamięć o nich jest ważna nie tylko dla nich, ale i dlatego, że jeśli nie będziemy pamiętać, o tym co się stało, to znaczy, że można to samo zrobić gdzieś indziej, nie tutaj, nie w tym kraju, ale w Europie - mówił Zvi Rav-Ner. Jak zaznaczył Kraków może być dumny z tego, że co roku tyle osób pamięta o Zagładzie narodu żydowskiego i przychodzi na Marsz Pamięci.

Zvi Rav-Ner dodał, że byli też "sprawiedliwi", którzy w najgorszych czasach "pilnowali ludzkości".

- Dopóki ich mamy i o nich pamiętamy, jest nadzieja dla nas i dla świata - powiedział ambasador.

Przewodniczący Stowarzyszenia Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie Janusz Makuch mówił, że Marsz służy odzyskiwaniu pamięci o nas samych i budowaniu nowej tożsamości kulturowej i historycznej.

- Spotykamy się tu co roku. To marsz pamięci, współczucia i miłości, ale to także marsz sprzeciwu wobec tych dawnych i współczesnych, wystarczy rozejrzeć się bardzo blisko dookoła, dzisiaj żyjących oprawców tego świata. Dopóki pamiętamy i dopóki jesteśmy razem, tak jak dziś, kolejnych ofiar już nie będzie - wyraził nadzieję Makuch.

Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz dziękował wszystkim, którzy chcieli w tak piękny, słoneczny dzień przyjść na Marsz i poświęcić czas, by oddać hołd tym, którzy z tego miejsca odeszli do obozu i zginęli tylko dlatego, że byli Żydami.

Na pl. Bohaterów Getta (dawniej pl. Zgody), na którym w marcu 1943 hitlerowcy urządzili selekcję mieszkańców likwidowanego getta, uczestnicy Marszu Pamięci zmówili modlitwę za zmarłych i złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową. Marsz wyruszył spod "Apteki pod Orłem" należącej podczas okupacji do Tadeusza Pankiewicza. Był jedynym Polakiem mieszkający w getcie, dostarczał Żydom żywność, leki i pomagał im w ucieczce poza mury.

Przy zachowanym fragmencie muru getta na ul. Lwowskiej uczestnicy marszu złożyli kwiaty i zapalili znicze. Kwiaty i znicze składano także pod głazem z tablicą upamiętniającą Żydów pomordowanych w obozie w Płaszowie. Odmówiono modlitwę za zmarłych, którą poprowadził rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Eliezer Gurary.

Bezpośrednio po uroczystości zainteresowani mogli zwiedzać teren dawnego obozu w Płaszowie. Koordynatorem Marszu Pamięci jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Krakowskie getto było jednym z pięciu największych w Generalnym Gubernatorstwie. W dzielnicy utworzonej przez niemieckie władze okupacyjne w marcu 1941 r. mieszkało ok. 17 tys. ludzi. W 1942 r. w trakcie dwóch akcji wysiedleńczych większość mieszkańców getta (ok.11. tys. osób) wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu. Do ostatecznej likwidacji getta hitlerowcy przystąpili 13 i 14 marca 1943 r. Na ulicach getta i na placu Zgody, obecnie noszącym nazwę Bohaterów Getta, rozstrzelali ok. 2 tysiące osób, zdrowych mężczyzn skierowano do obozu w Płaszowie, pozostałych wywieziono do obozu Auschwitz.

PAP

[FOTO Wikipedia - obóz w Płaszowie]

Warto poczytać

 1. 1270sudy 21.03.2018

  Gersdorf: prawie pewne, że to ostatnie takie Zgromadzenie Sędziów SN

  - Jest prawie pewne, że to ostatnie takie Zgromadzenie Sędziów Sądu Najwyższego; wejście w życie nowej ustawy o SN doprowadzi do niekonstytucyjnego ukształtowania ustroju SN - powiedziała w środę I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

 2. 1270studenci 21.03.2018

  Przepychanki przed kurią - to studenci protestują przeciw projektowi "Zatrzymaj aborcję"

  "Edukacja zamiast zakazów", "Aborcja wolna od (o)sądów" - m.in. takie hasła prezentowali studenci pikietujący przed UW przeciw projektowi "Zatrzymaj aborcję". Przeszli też przed siedziby MZ i kurii, gdzie doszło do przepychanek z policją. Wcześniej przed MZ pikietowali przeciwnicy aborcji.

 3. Czaputowicz21032018 21.03.2018

  Czaputowicz wyjaśnia kwestię "białej księgi": to właściwe zaprezentowanie polskich reform

  "Biała księga" dotycząca zmian w systemie sądownictwa to właściwe zaprezentowanie polskich reform - ocenił szef MSZ Jacek Czaputowicz. Podkreślił gotowość strony polskiej do wspólnego z KE analizowania tego systemu. Zaznaczył, że w czwartek premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z szefem KE

 4. Policja14022018 21.03.2018

  Jest akt oskarżenia w sprawie Stachowiaka. Policjanci jedynie przekroczyli uprawnienia?

  Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko b. policjantom wz. ze śmiercią Igora Stachowiaka. Funkcjonariusze oskarżeni są o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad osobą pozbawioną wolności

 5. PrzybyszAI 21.03.2018

  Nie ma ani odrobiny poczucia wstydu! Przybysz twarzą kampanii proaborcyjnej

  Przybysz wystąpiła w spocie... Amnesty International - organizacji walczącej o prawa człowieka, chyba że tym człowiekiem jest osoba nienarodzona. Piosenkarka w języku migowym mówi "Moje Ciało, Moje Prawa". - Nagłośnij sprawy, na których ci zależy - informuje spot AI

 6. FurgoCzaputowicz 21.03.2018

  PO manipuluje w sprawie korpusu dyplomatycznego podczas expose min. Czaputowicza! Jak jest naprawdę?

  Czy faktycznie korpus dyplomatyczny postanowił opuścić expose ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza? Według posła PO - tak. Prawda jest tymczasem zupełnie inna

 7. padbrusy20032018 20.03.2018

  Wzruszające słowa prezydenta Dudy. "W waszej tragedii są elementy, które można przekuć na dobro"

  Wierzę, że w tragedii, która was dotknęła, są elementy, które mogą zostać przekute na dobro, takie jak wielkie serce i pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom i harcerzom - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek na spotkaniu z wolontariuszami w Brusach.

 8. Gowin20032018 20.03.2018

  Rząd przyjął reformę Gowina. Polskie uczelnie czeka prawdziwa rewolucja

  Rząd przyjął we wtorek projekt ustaw reformujących polskie uczelnie - poinformował we wtorek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że przyszłoroczne nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną o 3,7 mld zł

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook