Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wspólne rozmowy V4 z premierem Ukrainy

06.09.2016

We wtorek w Krynicy odbywa się spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy mają omówić stanowisko przed spotkaniem przywódców unijnych w Bratysławie. Premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkają się też z szefem ukraińskiego rządu Wołodymyrem Hrojsmanem.

Rozmowy premier Beaty Szydło z pozostałymi szefami rządów państw V4 i Hrojsmanem odbywają się na marginesie Forum Ekonomicznego w Krynicy. Po spotkaniach premierzy wygłoszą oświadczenia na wspólnej konferencji prasowej. Szefowa polskiego rządu ma również odbyć dwustronne spotkanie z premierem Ukrainy w środę rano. 

Wtorkowe rozmowy premierów Polski, Czech, Słowacji i Węgier wpisują się w przygotowania do nieformalnego szczytu szefów państw i rządów 27 państw członkowskich UE 16 września w Bratysławie. Spotkanie - bez udziału Wielkiej Brytanii - będzie poświęcone przyszłości Unii Europejskiej w obliczu Brexitu. Ma być to początek dyskusji w ramach Wspólnoty o możliwych zmianach. 

Po rozmowach w Krynicy można się spodziewać, że Grupa Wyszehradzka podtrzyma swoje dotychczasowe deklaracje dotyczące przyszłości Wspólnoty. "Chcemy reformy agendy politycznej UE i zasad funkcjonowania instytucji. Będziemy podnosili, by UE skupiła się na tym co łączy, np. na zewnętrznym wymiarze polityki migracyjnej. Ważne będzie dla nas rozwijanie agendy związanej z bezpieczeństwem oraz wspólnym rynkiem. Tylko w ten sposób UE zyska szansę, by udowodnić, że jest państwom i obywatelom naprawdę potrzebna" - powiedział PAP wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

kk/PAP

[fot. PAP/Grzegorz Momot]

Warto poczytać

Facebook