Jedynie prawda jest ciekawa


Wspólna konferencja Dudy i Macierewicza

12.04.2017

Prezydent i szef MON wzięli udział w odprawie kierowniczej kadry MON.

„To jest podsumowanie zeszłego roku i określenie najistotniejszych elementów, które będą realizowane w bieżącym roku” – mówił prezydent Andrzej Duda po konferencji po odprawie kierowniczej kadry MON z udziałem prezydenta RP.

„Podziękowałem kadrze dowódczej na czele z ministrem Antonim Macierewiczem za szczyt NATO w Warszawie, za postanowienia, które wspólnie od czasu objęcia naszych funkcji negocjowaliśmy i wywalczyliśmy jeśli chodzi o to co ostatecznie Sojusz Północnoatlantycki zdecydował w Warszawie” – powiedział.

Prezydent nazwał to ewidentnym wzmocnieniem obronności RP.

„Podziękowałem panu ministrowi i kierownictwu ministerstwa za dwie istotne kwestie czyli pełne zrealizowanie budżetu w zeszłym roku, związane z polskim bezpieczeństwem militarnym. Druga sprawa to także przetarg na samoloty. (,,,) Mimo wszystkich przeciwności, po 10 leciach zostało to dopełnione. To kwestia prestiżu i bezpieczeństwa RP. Chyba wszyscy po 10 kwietnia 2010 roku to wiemy i nie stanowi to kwestii dyskusyjnej” – stwierdził. „Mam nadzieje, że ta skuteczność, która w tych sprawach została pokazana będzie realizowana nadal jeśli chodzi o realizację programu modernizacji polskiej armii. Chodzi o zakup śmigłowców kolejnych transz uzbrojenia, nowoczesnego uzbrojenia polskich żołnierzy” – mówił.

„Jasno określiłem, że oczekuję dobrej współpracy między generałami, oficerami, a ministrem obrony . Oczekuję polityki, która będzie jasna, przejrzysta i zrozumiała dla każdego. To jest też kwestia odpowiedzialności tych żołnierzy, którzy dowodzą., odpowiedzialności za państwo” – przekonywał prezydent.

„Dla mnie jest sprawa jasną, że żołnierze nie są politykami. Są żołnierzami i pełnią służbę dla Rzeczpospolitej. Jako prezydent Rzeczpospolitej jestem otwarty na wszelkie sugestie, idee, postulaty, które będą ze strony kadry dowódczej” – stwierdził.

„Polityka kadrowa musi być prowadzona w sposób odpowiedzialny, planowy, zrozumiały dla kadr, by budowała morale polskiej armii a nie je osłabiała” – mówił Andrzej Duda. Prezydent komentował też kwestię Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Zaapelowałem do kadry dowódczej, by wsparła proces budowania Wojsk Obrony Terytorialnej. To największe przedsięwzięcia jeśli chodzi o rozwój polskiej armii jakie zostało podjęte na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Wiemy co się działo w ostatnich latach, armia była likwidowana nie rozwijana” – powiedział.

Antoni Macierewicz podziękował prezydentowi za wsparcie i powiedział:

„Dziękuję za jednoznaczne i zdeterminowane wsparcie programu, który przekształci polską armię, czyli budowy Wojsk Obrony Terytorialnych jako piątego rodzaju sił zbrojnych” – stwierdził. „W wojsku nie ma w tej sprawie żadnych wątpliwości. Ale są nieprawdziwe argumenty formułowane w tej sprawie w przestrzenni publicznej” – dodał. Zwrócił uwagę na potrzebę zmian liczbowych polskiej armii.

„Polska armia musi się zmieniać, ale także zmieniać się w sensie liczebnym. Do 2019 roku będzie to ponad 115 tysięcy żołnierzy, a po 2022 ponad 200 tysięcy. Potrzebne jest lepsze, skuteczniejsze finansowanie polskiej armii”. Macierewicz zapewniał, że po konsultacjach z prezydentem i premier Szydło stworzono projekt odpowiedniej ustawy, w której ustalono 2 proc. bieżącego PKB na wojsko.

Następnie Macierewicz mówił o priorytetach na najbliższe lata.

„Priorytety są 3. Po pierwsze pozyskanie rakiet systemu pod kryptonimem „Wisła”. (…) Po drugie, to kwestia wzmocnienia sił rażenia artyleryjskiego. (…) Po trzecie to wzmocnienie ochrony morskiej przez podpisanie umowy jeszcze w tym roku na 3 okręty podwodne” – powiedział.

„Jeżeli do tego uwzględnimy powstanie wojsk cybernetycznych, to da to możliwość obrony naszego państwa i skutecznego współdziałania z siłami NATO i siłami armii amerykańskiej”.

Mly/wPolityce.pl

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 2. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 3. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 4. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 5. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 6. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 7. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 8. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook