Jedynie prawda jest ciekawa


"WSJ": USA planują nowe sankcje na Rosję w oparciu o "listę Putina"

31.01.2018
1270putinzministrem
"WSJ": USA planują nowe sankcje na Rosję w oparciu o "listę Putina"

USA planują nałożyć nowe sankcje na Rosję w oparciu o tzw. listę Putina. Minister finansów USA Steven Mnuchin powiadomił o tym kongresmenów, gdy na administrację spadła krytyka, że nie podjęła wystarczających działań w tej sprawie - pisze w środę "Wall Street Journal".

Mnuchin powiedział kongresmenom we wtorek, że administracja prezydenta Donalda Trumpa planuje nałożenie nowych sankcji na Rosję w oparciu o opublikowaną w poniedziałek listę rosyjskich oligarchów i najwyższych rangą przedstawicieli władz - podaje nowojorska gazeta.

Mnuchin poinformował o tych zamiarach we wtorek, kiedy kilku kongresmenów skrytykowało administrację za to, że nie uruchomiła nowych sankcji na mocy przyjętej w lecie ub.r. ustawy o przeciwdziałaniu sankcjami wrogom Ameryki (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act). Ustawa zmierzała do ukarania Rosji za ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w roku 2016. Kongresmani zarzucili administracji, że "nie poszła wystarczająco daleko, aby ukarać Moskwę" - podaje "WSJ".

W poniedziałek przed północą czasu lokalnego administracja USA opublikowała listę 114 rosyjskich polityków i 96 oligarchów, którzy zdaniem Waszyngtonu skorzystali na powiązaniach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

"Intencją nie było nałożenie sankcji przez dostarczenie raportu zeszłej nocy" - powiedział Mnuchin w Senackiej Komisji Bankowej. I zapowiedział, że "będą sankcje, które wynikają z tego raportu".

Jak podaje "WSJ", "urzędnicy administracji poinformowali Kongres, że opublikowanie w ubiegłym roku listy rosyjskich firm obronnych jest wystarczające, aby odstraszyć od umów na broń, na tyle, że nowe sankcje nie są konieczne". Po opublikowaniu w nocy "listy Putina" nie ogłoszono żadnych sankcji przeciwko żadnej z osób na niej figurujących - podkreśla gazeta.

Wysoki rangą przedstawiciel administracji powiedział, że nie ma żadnego ostatecznego terminu czy ustawowych warunków, aby ogłosić nowe sankcje - czytamy w "WSJ".

Minister Mnuchin odrzucił zarzuty o powolne wprowadzanie sankcji przeciwko Rosji, mówiąc że nowe restrykcje zostaną zarządzone w nadchodzących miesiącach, możliwe że nawet za miesiąc. (PAP) 

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook