Jedynie prawda jest ciekawa


"WSJ": USA planują nowe sankcje na Rosję w oparciu o "listę Putina"

31.01.2018
1270putinzministrem
"WSJ": USA planują nowe sankcje na Rosję w oparciu o "listę Putina"

USA planują nałożyć nowe sankcje na Rosję w oparciu o tzw. listę Putina. Minister finansów USA Steven Mnuchin powiadomił o tym kongresmenów, gdy na administrację spadła krytyka, że nie podjęła wystarczających działań w tej sprawie - pisze w środę "Wall Street Journal".

Mnuchin powiedział kongresmenom we wtorek, że administracja prezydenta Donalda Trumpa planuje nałożenie nowych sankcji na Rosję w oparciu o opublikowaną w poniedziałek listę rosyjskich oligarchów i najwyższych rangą przedstawicieli władz - podaje nowojorska gazeta.

Mnuchin poinformował o tych zamiarach we wtorek, kiedy kilku kongresmenów skrytykowało administrację za to, że nie uruchomiła nowych sankcji na mocy przyjętej w lecie ub.r. ustawy o przeciwdziałaniu sankcjami wrogom Ameryki (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act). Ustawa zmierzała do ukarania Rosji za ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w roku 2016. Kongresmani zarzucili administracji, że "nie poszła wystarczająco daleko, aby ukarać Moskwę" - podaje "WSJ".

W poniedziałek przed północą czasu lokalnego administracja USA opublikowała listę 114 rosyjskich polityków i 96 oligarchów, którzy zdaniem Waszyngtonu skorzystali na powiązaniach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

"Intencją nie było nałożenie sankcji przez dostarczenie raportu zeszłej nocy" - powiedział Mnuchin w Senackiej Komisji Bankowej. I zapowiedział, że "będą sankcje, które wynikają z tego raportu".

Jak podaje "WSJ", "urzędnicy administracji poinformowali Kongres, że opublikowanie w ubiegłym roku listy rosyjskich firm obronnych jest wystarczające, aby odstraszyć od umów na broń, na tyle, że nowe sankcje nie są konieczne". Po opublikowaniu w nocy "listy Putina" nie ogłoszono żadnych sankcji przeciwko żadnej z osób na niej figurujących - podkreśla gazeta.

Wysoki rangą przedstawiciel administracji powiedział, że nie ma żadnego ostatecznego terminu czy ustawowych warunków, aby ogłosić nowe sankcje - czytamy w "WSJ".

Minister Mnuchin odrzucił zarzuty o powolne wprowadzanie sankcji przeciwko Rosji, mówiąc że nowe restrykcje zostaną zarządzone w nadchodzących miesiącach, możliwe że nawet za miesiąc. (PAP) 

Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 5. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 6. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 7. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 8. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook