Jedynie prawda jest ciekawa

wSieci: "Będzie rewanż - Kaczyński vs. Komorowski"

18.01.2014

Już od 20 stycznia br. w sprzedaży nowe wydanie odważnego tygodnika młodej Polski!

"Nie chce, a jednak musi" - to tytuł artykułu Piotra Zaremby, w którym publicysta "wSieci" pisze, że to Jarosław Kaczyński rzuci wyzwanie Bronisławowi Komorowskiemu i wystartuje w wyborach prezydenckich:

Dla szeregowych działaczy to oczywista oczywistość – mówi polityk PiS o prezydenckim starcie Jarosława Kaczyńskiego. Skazuje go na to i wyborczy kalendarz, i natura własnej partii. (...) Start samego Kaczyńskiego w wyborach prezy­denckich wydaje się oczywistoś­cią, choć najeżoną rozlicznymi pułapkami, wręcz fatalistyczną - pisze Zaremba, pisząc w tekście o kulisach i decyzji Prawa i Sprawiedliwości w tej sprawie.

Bracia Karnowscy tym razem rozmawiają z Pawłem Nowackim oraz Janem Pospieszalskim - twórcami programu "Bliżej" w Telewizji Polskiej. Dziennikarze nawiązują do niedawnego zakazu i zapisu na nazwisko, który pojawił się w TVP: Uczciwy dziennikarz nie może zaakceptować sytuacji, w której obowiązują zapisy na czyjekolwiek nazwisko i zasada odpowiedzialności zbiorowej. W Polsce cenzura prewencyjna jest zakazana. (...) Nie może być zgody na to, by konserwatywna wrażliwość ogrom­nej części polskiego społeczeństwa, w mojej większości, była spychana gdzieś do kąta. Widać to także na rynku prasowym - przekonują dziennikarze "Bliżej".

Jan Rokita w swoim eseju analizuje kolejne obietnice, zapowiedzi i poczynania rządu Donalda Tuska: Żaden z szefów rządu – z lewicowymi premierami Cimoszewiczem i Millerem włącznie – nie ogłosił dotychczas w Polsce tak socjalistycznego planu działań - punktuje publicysta "wSieci".

Z kolei Stanisław Janecki analizuje tak duże zaangażowanie prezydenta Komorowskiego w sprawę komisji śledczej ds. likwidacji WSI: Oto dlaczego prezydent RP wskazał Antoniego Macierewicza i Andrzeja Seremeta jako głównych wrogów ludu. (…) pokazuje to, co jest dla głowy państwa na­ prawdę ważne. Nie są istotne problemy gospodarcze, społeczne, służba zdrowia czy los emerytów, lecz kwestie ściśle związane z taj­ nymi służbami i ich specjalnymi operacjami - tłumaczy Janecki.

Marcin Wikło bierze na tapetę temat szantażowanego przez prostytutkę posła Solidarnej Polski: Historia szantażowanego posła Solidarnej Polski to przede wszystkim wielki dramat jego rodziny. Ale ten skandal będzie też miał wyjątkowo poważne konsekwencje polityczne - ocenia dziennikarz.

Jest jakaś tajemnica. Polskie władze nie życzą sobie, żeby ktokolwiek poza nimi miał na sprawę smoleńską jakikolwiek wpływ – mówi w rozmowie z markiem Pyzą dr Wacław Berczyński, ekspert lotniczy, konstruktor samolotów z wieloletnim stażem pracy m.in. w koncernie Boeing.

Krzysztof Feusette zastanawia się nad tym, kto otrzymałby nieformalny tytuł Pinokia Roku: Gdyby przyznawano w Polsce tytuł Pinokia roku, w ostatnim czasie otrzymaliby go nieoficjalny król TVN Jakub Władysław Wojewódzki i oficjalny rzecznik TVP Jacek Rakowiecki. Wśród nominowanych reprezentanci koalicji rządowo-medialnej przodowaliby od lat - pisze.

W numerze również dodatek specjalny - Polski Rzym, czyli poradnik dla przygotowujących się do kanonizacji Jana Pawła II. Pisze Grzegorz Górny: Kanonizacja Jana Pawła II będzie z pewnością najważniejszym wydarzeniem w polskim życiu religijnym w 2014 r. Zdaniem burmistrza Rzymu Ignazio Marino będzie ona także wydarzeniem historycznym o charakterze globalnym - ocenia.

Tomasz Łysiak w swoim eseju poświęconym postaci Romualda Traugutta pisze o bohaterze, który zginął 150 lat temu: Człowiek, który podjął się kierowania powstaniem przez większość uważanym już za przegrane. (...) W jednym z pism do generała napisał: „U nas władza nie jest uosobieniem ambicji, ale aktem poświęcenia, a to, co głosimy, nie jest piękną tylko i czczą formą, ale wynikiem naszych przekonań, prac i trudów całego życia, pojęciem tak stałem i niezłomnem, że za nie w każdej chwili też życie dać jeste­śmy gotowi i co dzień je narażamy”. Ofiara jego miała się dokonać w pełni. 5 sierpnia 1864 r. po raz ostatni ucałował krzyż. I już wkrótce wrzucono go do bez­imiennego dołu - pisze Łysiak.

Z kolei Piotr Skwieciński ocenia zwrot polityki Władimira Putina i całego Kremla do idei konserwatywnych: Putin dokonuje zwrotu w stronę tradycjonalizmu i chrześcijaństwa. Czy szczerze? to mniej ważne. Ważniejsze: czy trwale? - zastanawia się publicysta.

W numerze również dwugłos Piotr Zaremba – dr Barbara Fedyszak - Radziejowska wokół książki "Resortowe Dzieci", a także eseje Jana Filipa Staniłki, Jana Polkowskiego, prof. Krzysztofa Rybińskiego oraz ks. Dariusza Kowalczyka.

A w Kulturze wSieci – jak co tydzień – Adamski poleca – Adamski odradza, czyli co warto, a czego nie warto oglądać zdaniem reaktora naczelnego portalu wNas.pl.

Na czytelników czekają także stałe rubryki Mazurka i Zalewskiego, braci – Michała i Pawła Korsunów, Leszka Długosza, Doroty Łosiewicz, Łukasza Warzechy, Wiktora Świetlika, Piotra Skwiecińskiego, Jerzego Jachowicza, Macieja Pawlickiego i Witolda Gadowskiego, a także Jana Pietrzaka, Katarzyny Łaniewskiej i Kamili Łapickiej, Krzysztofa Feusette’a, Ryszarda Makowskiego, Piotra Zaremby oraz Jana Polkowskiego.

Nowy numer „wSieci” w sprzedaży od 20 stycznia br., także w formie e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły TUTAJ
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook