Jedynie prawda jest ciekawa


WSA kolejny raz przeciwko dekomunizacji - uchylono 13 propozycji zmian nazw ulic

29.05.2018
dekomunizacja
WSA kolejny raz przeciwko dekomunizacji - uchylono 13 propozycji zmian nazw ulic

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po raz kolejny nie dopuścił do zmiany nazw ulic, zaproponowanych przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę.

Na wtorkowych posiedzeniach WSA w Warszawie rozpatrywano łącznie 13 skarg związanych z zarządzeniem zastępczym wojewody, dotyczących zmiany nazw ulic w trwającym tzw. „procesie dekomunizacyjnym”. Wśród propozycji zmian znalazły się m.in. z Małego Franka na Danuty Siedzikówny „Inki”, z Pierwszego Praskiego Pułku WP na Żołnierzy Pierwszego Praskiego Pułku WP czy z Pierwszego Praskiego Pułku WP (Wesoła) na Władysława Raczkiewicza Zmiany miały się dokonać w mieście stołecznym.

Jak podaje portal tvp.info zdaniem sądu administracyjnego pierwszego szczebla wojewoda Sipiera nie podał konkretnego uzasadnienia, które wskazywałoby, że poszczególne nazwy ulic „symbolizują bądź propagują komunizm lub inny system totalitarny”. Co więcej sąd wskazał, iż wojewoda powinien był zwrócić się do Instytutu Pamięci Narodowej celem pozyskania opinii.

Dzień wcześniej WSA uchylił propozycje zmian 12 nazw ulic w tym z Armii Ludowej na Lecha Kaczyńskiego. Decyzja sądu administracyjnego nie przypadała do gustu polskiej prawicy.

Sprawę prowadziła sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Danuta Kania. 

Nie oznacza to koniec całej sprawy. Kolejne rozprawy dotyczące skarg na propozycje zmian nazw ulic z upamiętniających działaczy lub żołnierzy komunistycznych na gloryfikujące zasłużonych patriotów będą toczyły się w kolejnych dniach. Wiele jednak wskazuje na podobny scenariusz decyzji sądu, jaki miał miejsce w poniedziałek oraz wtorek. 

Od wyroków wydanych przez WSA przysługuje środek odwoławczy w postaci skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

JD

fot. Wikimedia Commons

Warto poczytać

 1. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 2. trzasko06062018 18.06.2018

  Trzaskowski naprawdę to powiedział! "Pieniądze z UE popłyną wówczas, gdy PiS przegra wybory"

  Rafał Trzaskowski był w poniedziałek gościem Konrada Piaseckiego w porannym programie Radia Zet. Kandydat opozycji na prezydenta Warszawy opowiadał m.in. o swojej kandydaturze, odnosił się także do sporu Polski z Komisją Europejską

 3. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 4. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 5. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

 6. tvn17062018 17.06.2018

  Tą wpadką żyje internet! Prezenterka TVN24 opowiada o meczu Hiszpania-Portugalia

  Ogromna popularność mundialu sprawia, iż w każdej stacji widzimy mniej lub bardziej poważnych ekspertów komentujących wyczyny futbolistów w Rosji.

 7. 1270pomniklk 16.06.2018

  Odsłonięto pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  Pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., odsłonięto w sobotę w Szczecinie. Na uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, samorządów, a także kilkuset mieszkańców regionu.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook