Jedynie prawda jest ciekawa


Wrocławska Platforma w rozsypce

25.04.2016

Przegrupowanie w samorządzie Wrocławia. Sześciu radnych PO przeszło do Nowoczesnej i utworzyło klub tej partii w Radzie Miejsckiej. Nowy klub utworzył koalicję z radnymi prezydenta Rafała Dutkiewicza.

Według PO Nowoczesna realizuje w ten sposób scenariusz korzystny dla PiS. 

Do tej pory mający większość Klub Radnych Rafała Dutkiewicza z Platformą Obywatelską miał w Radzie Miejskiej Wrocławia 21 radnych (12 to radni z komitetu Dutkiewicza). W opozycji jest 14 radnych PiS, jeden radny SLD oraz jeden radny z Bezpartyjnych Samorządowców.

W poniedziałek z PO do Nowoczesnej odeszli: Dorota Galant, Tomasz Hanczarek, Agnieszka Kędzierska, Magdalena Razik-Trziszka, Paweł Rańda (już wcześniej zrezygnował z członkostwa w PO) oraz Piotr Uhle. Oznacza, że Klub Radnych Rafała Dutkiewicza z Platformą Obywatelską liczy teraz 15 radnych, w tym trzech, którzy startowali w wyborach samorządowych pod szyldem PO. 

Rzecznik PO Jan Grabiec pytany o sytuację w dolnośląskiej PO odpowiedział, że po każdych wyborach z ugrupowań politycznych odchodzą osoby, którym "bardziej zależy na osobistej korzyści, niż na działalności dla programu".

"Pytanie o to, co się dzieje w tych strukturach warto zadać osobom, które rekomendowały tych radnych na listy PO. Nie ulega wątpliwości, że radni, którzy dziś zasili szeregi Nowoczesnej to bliscy współpracownicy Jacka Protasiewicza, Michała Jarosa, Stanisława Huskowskiego" - podkreślił.
Protasiewicz to były szef dolnośląskiej PO, który stracił to stanowisko po rozwiązaniu struktur partii w regionie. Posłowie Jaros i Huskowski to stronnicy Protasiewicz, którzy krytykowali decyzję o rozwiązaniu struktur PO na Dolnym Śląsku.   

Zdaniem Grabca opozycja powinna współpracować w sytuacji, gdy stoi przed wyzwaniem "zatrzymania niszczącej standardy demokratyczne polityki PiS". "Niestety, jeśli zamiast współpracy będziemy mieli do czynienia z kanibalizowaniem ugrupowań politycznych nie będzie to punkt dla opozycji, ale jest to realizowanie scenariusza Jarosława Kaczyńskiego" - ocenił poseł.

"Nowoczesna nie zbuduje swoich struktur kanibalizując struktury PO" - dodał.

O tym, że grupa sześciu radnych PO przeszła do Nowoczesnej i utworzyła Klub Nowoczesnej poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej we Wrocławiu lider Nowoczesnej Ryszard Petru. 

"Tym samym zawieramy koalicję z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. Cieszę się z tej koalicji, bo Wrocław potrzebuje stabilności by stać się miastem jeszcze bardziej nowoczesnym. By miasto to było symbolem dla Polski, że można współpracować ponad podziałami. To nie jest koalicja przeciwko komuś, tylko dla sprawy, dla stabilności, rozwoju i przyszłości" - mówił Petru. 

Dutkiewicz podkreślił na konferencji, że do koalicji zaprasza również radnych PO, z którymi do tej pory tworzył klub. "Zbudujemy nowoczesny, dobry projekt dla Wrocławia, to jest nowe otwarcie w mieście" - oświadczył. Prezydent chciałby w Radzie Miejskiej nadal funkcjonował klub o nazwie Klub Radnych Rafała Dutkiewicza, z Platformą Obywatelską. "Będziemy rozmawiać na ten temat z Platformą" - zapowiedział.

Odejście radnych PO do Nowoczesnej i utworzenie nowego klubu w Radzie Miejskiej Wrocławia to dalsze konsekwencje rozłamu w Platformie na Dolnym Śląsku. 

Pod koniec marca część działaczy PO, radni związani z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem oraz Bezpartyjni Samorządowcy utworzyli w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego nowy klub, który tworzy koalicję z PSL. W konsekwencji PO utraciła władzę w województwie i wraz z PiS jest w
opozycji. 

Zmiany koalicyjne w sejmiku i odejście od dotychczasowej koalicji PO, radnych związanych z Dutkiewiczem oraz PSL, związana była m.in. z decyzją zarządu PO o rozwiązaniu struktur tej partii na Dolnym Śląsku. Komisarzem tej partii w regionie został wówczas europoseł Bogdan Zdrojewski. Po objęciu tej funkcji zapowiadał on, że chce utrzymać koalicję z udziałem PO zarówno w sejmiku dolnośląskim, jak i w Radzie Miasta Wrocławia. 

Konflikt w dolnośląskiej PO sięga 2013 r., kiedy to w wyborach na szefa regionu startujący z poparciem ówczesnego lidera PO Donalda Tuska Jacek Protasiewicz pokonał obecnego szefa partii Grzegorza Schetynę. 

Przed wyborami samorządowymi w 2014 r. dolnośląska PO podjęła decyzję o wsparciu kandydatury Dutkiewicza, czemu wówczas sprzeciwiał się Schetyna. W styczniu 2016 roku Schetyna został szefem PO. 

Działacze PO związani ze Schetyną zarzucają Dutkiewiczowi, że to z jego inicjatywy rozpadła się dotychczasowa koalicja w sejmiku wojewódzkim i partia musiała przejść do opozycji.

ansa/PAP

[fot. PAP/Maciej Kulczyński]

Warto poczytać

 1. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 2. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 3. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 4. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 5. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 6. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 7. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 8. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook