Jedynie prawda jest ciekawa


Wrocławska Platforma w rozsypce

25.04.2016

Przegrupowanie w samorządzie Wrocławia. Sześciu radnych PO przeszło do Nowoczesnej i utworzyło klub tej partii w Radzie Miejsckiej. Nowy klub utworzył koalicję z radnymi prezydenta Rafała Dutkiewicza.

Według PO Nowoczesna realizuje w ten sposób scenariusz korzystny dla PiS. 

Do tej pory mający większość Klub Radnych Rafała Dutkiewicza z Platformą Obywatelską miał w Radzie Miejskiej Wrocławia 21 radnych (12 to radni z komitetu Dutkiewicza). W opozycji jest 14 radnych PiS, jeden radny SLD oraz jeden radny z Bezpartyjnych Samorządowców.

W poniedziałek z PO do Nowoczesnej odeszli: Dorota Galant, Tomasz Hanczarek, Agnieszka Kędzierska, Magdalena Razik-Trziszka, Paweł Rańda (już wcześniej zrezygnował z członkostwa w PO) oraz Piotr Uhle. Oznacza, że Klub Radnych Rafała Dutkiewicza z Platformą Obywatelską liczy teraz 15 radnych, w tym trzech, którzy startowali w wyborach samorządowych pod szyldem PO. 

Rzecznik PO Jan Grabiec pytany o sytuację w dolnośląskiej PO odpowiedział, że po każdych wyborach z ugrupowań politycznych odchodzą osoby, którym "bardziej zależy na osobistej korzyści, niż na działalności dla programu".

"Pytanie o to, co się dzieje w tych strukturach warto zadać osobom, które rekomendowały tych radnych na listy PO. Nie ulega wątpliwości, że radni, którzy dziś zasili szeregi Nowoczesnej to bliscy współpracownicy Jacka Protasiewicza, Michała Jarosa, Stanisława Huskowskiego" - podkreślił.
Protasiewicz to były szef dolnośląskiej PO, który stracił to stanowisko po rozwiązaniu struktur partii w regionie. Posłowie Jaros i Huskowski to stronnicy Protasiewicz, którzy krytykowali decyzję o rozwiązaniu struktur PO na Dolnym Śląsku.   

Zdaniem Grabca opozycja powinna współpracować w sytuacji, gdy stoi przed wyzwaniem "zatrzymania niszczącej standardy demokratyczne polityki PiS". "Niestety, jeśli zamiast współpracy będziemy mieli do czynienia z kanibalizowaniem ugrupowań politycznych nie będzie to punkt dla opozycji, ale jest to realizowanie scenariusza Jarosława Kaczyńskiego" - ocenił poseł.

"Nowoczesna nie zbuduje swoich struktur kanibalizując struktury PO" - dodał.

O tym, że grupa sześciu radnych PO przeszła do Nowoczesnej i utworzyła Klub Nowoczesnej poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej we Wrocławiu lider Nowoczesnej Ryszard Petru. 

"Tym samym zawieramy koalicję z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. Cieszę się z tej koalicji, bo Wrocław potrzebuje stabilności by stać się miastem jeszcze bardziej nowoczesnym. By miasto to było symbolem dla Polski, że można współpracować ponad podziałami. To nie jest koalicja przeciwko komuś, tylko dla sprawy, dla stabilności, rozwoju i przyszłości" - mówił Petru. 

Dutkiewicz podkreślił na konferencji, że do koalicji zaprasza również radnych PO, z którymi do tej pory tworzył klub. "Zbudujemy nowoczesny, dobry projekt dla Wrocławia, to jest nowe otwarcie w mieście" - oświadczył. Prezydent chciałby w Radzie Miejskiej nadal funkcjonował klub o nazwie Klub Radnych Rafała Dutkiewicza, z Platformą Obywatelską. "Będziemy rozmawiać na ten temat z Platformą" - zapowiedział.

Odejście radnych PO do Nowoczesnej i utworzenie nowego klubu w Radzie Miejskiej Wrocławia to dalsze konsekwencje rozłamu w Platformie na Dolnym Śląsku. 

Pod koniec marca część działaczy PO, radni związani z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem oraz Bezpartyjni Samorządowcy utworzyli w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego nowy klub, który tworzy koalicję z PSL. W konsekwencji PO utraciła władzę w województwie i wraz z PiS jest w
opozycji. 

Zmiany koalicyjne w sejmiku i odejście od dotychczasowej koalicji PO, radnych związanych z Dutkiewiczem oraz PSL, związana była m.in. z decyzją zarządu PO o rozwiązaniu struktur tej partii na Dolnym Śląsku. Komisarzem tej partii w regionie został wówczas europoseł Bogdan Zdrojewski. Po objęciu tej funkcji zapowiadał on, że chce utrzymać koalicję z udziałem PO zarówno w sejmiku dolnośląskim, jak i w Radzie Miasta Wrocławia. 

Konflikt w dolnośląskiej PO sięga 2013 r., kiedy to w wyborach na szefa regionu startujący z poparciem ówczesnego lidera PO Donalda Tuska Jacek Protasiewicz pokonał obecnego szefa partii Grzegorza Schetynę. 

Przed wyborami samorządowymi w 2014 r. dolnośląska PO podjęła decyzję o wsparciu kandydatury Dutkiewicza, czemu wówczas sprzeciwiał się Schetyna. W styczniu 2016 roku Schetyna został szefem PO. 

Działacze PO związani ze Schetyną zarzucają Dutkiewiczowi, że to z jego inicjatywy rozpadła się dotychczasowa koalicja w sejmiku wojewódzkim i partia musiała przejść do opozycji.

ansa/PAP

[fot. PAP/Maciej Kulczyński]

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook