Jedynie prawda jest ciekawa


Wrocławska Platforma w rozsypce

25.04.2016

Przegrupowanie w samorządzie Wrocławia. Sześciu radnych PO przeszło do Nowoczesnej i utworzyło klub tej partii w Radzie Miejsckiej. Nowy klub utworzył koalicję z radnymi prezydenta Rafała Dutkiewicza.

Według PO Nowoczesna realizuje w ten sposób scenariusz korzystny dla PiS. 

Do tej pory mający większość Klub Radnych Rafała Dutkiewicza z Platformą Obywatelską miał w Radzie Miejskiej Wrocławia 21 radnych (12 to radni z komitetu Dutkiewicza). W opozycji jest 14 radnych PiS, jeden radny SLD oraz jeden radny z Bezpartyjnych Samorządowców.

W poniedziałek z PO do Nowoczesnej odeszli: Dorota Galant, Tomasz Hanczarek, Agnieszka Kędzierska, Magdalena Razik-Trziszka, Paweł Rańda (już wcześniej zrezygnował z członkostwa w PO) oraz Piotr Uhle. Oznacza, że Klub Radnych Rafała Dutkiewicza z Platformą Obywatelską liczy teraz 15 radnych, w tym trzech, którzy startowali w wyborach samorządowych pod szyldem PO. 

Rzecznik PO Jan Grabiec pytany o sytuację w dolnośląskiej PO odpowiedział, że po każdych wyborach z ugrupowań politycznych odchodzą osoby, którym "bardziej zależy na osobistej korzyści, niż na działalności dla programu".

"Pytanie o to, co się dzieje w tych strukturach warto zadać osobom, które rekomendowały tych radnych na listy PO. Nie ulega wątpliwości, że radni, którzy dziś zasili szeregi Nowoczesnej to bliscy współpracownicy Jacka Protasiewicza, Michała Jarosa, Stanisława Huskowskiego" - podkreślił.
Protasiewicz to były szef dolnośląskiej PO, który stracił to stanowisko po rozwiązaniu struktur partii w regionie. Posłowie Jaros i Huskowski to stronnicy Protasiewicz, którzy krytykowali decyzję o rozwiązaniu struktur PO na Dolnym Śląsku.   

Zdaniem Grabca opozycja powinna współpracować w sytuacji, gdy stoi przed wyzwaniem "zatrzymania niszczącej standardy demokratyczne polityki PiS". "Niestety, jeśli zamiast współpracy będziemy mieli do czynienia z kanibalizowaniem ugrupowań politycznych nie będzie to punkt dla opozycji, ale jest to realizowanie scenariusza Jarosława Kaczyńskiego" - ocenił poseł.

"Nowoczesna nie zbuduje swoich struktur kanibalizując struktury PO" - dodał.

O tym, że grupa sześciu radnych PO przeszła do Nowoczesnej i utworzyła Klub Nowoczesnej poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej we Wrocławiu lider Nowoczesnej Ryszard Petru. 

"Tym samym zawieramy koalicję z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. Cieszę się z tej koalicji, bo Wrocław potrzebuje stabilności by stać się miastem jeszcze bardziej nowoczesnym. By miasto to było symbolem dla Polski, że można współpracować ponad podziałami. To nie jest koalicja przeciwko komuś, tylko dla sprawy, dla stabilności, rozwoju i przyszłości" - mówił Petru. 

Dutkiewicz podkreślił na konferencji, że do koalicji zaprasza również radnych PO, z którymi do tej pory tworzył klub. "Zbudujemy nowoczesny, dobry projekt dla Wrocławia, to jest nowe otwarcie w mieście" - oświadczył. Prezydent chciałby w Radzie Miejskiej nadal funkcjonował klub o nazwie Klub Radnych Rafała Dutkiewicza, z Platformą Obywatelską. "Będziemy rozmawiać na ten temat z Platformą" - zapowiedział.

Odejście radnych PO do Nowoczesnej i utworzenie nowego klubu w Radzie Miejskiej Wrocławia to dalsze konsekwencje rozłamu w Platformie na Dolnym Śląsku. 

Pod koniec marca część działaczy PO, radni związani z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem oraz Bezpartyjni Samorządowcy utworzyli w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego nowy klub, który tworzy koalicję z PSL. W konsekwencji PO utraciła władzę w województwie i wraz z PiS jest w
opozycji. 

Zmiany koalicyjne w sejmiku i odejście od dotychczasowej koalicji PO, radnych związanych z Dutkiewiczem oraz PSL, związana była m.in. z decyzją zarządu PO o rozwiązaniu struktur tej partii na Dolnym Śląsku. Komisarzem tej partii w regionie został wówczas europoseł Bogdan Zdrojewski. Po objęciu tej funkcji zapowiadał on, że chce utrzymać koalicję z udziałem PO zarówno w sejmiku dolnośląskim, jak i w Radzie Miasta Wrocławia. 

Konflikt w dolnośląskiej PO sięga 2013 r., kiedy to w wyborach na szefa regionu startujący z poparciem ówczesnego lidera PO Donalda Tuska Jacek Protasiewicz pokonał obecnego szefa partii Grzegorza Schetynę. 

Przed wyborami samorządowymi w 2014 r. dolnośląska PO podjęła decyzję o wsparciu kandydatury Dutkiewicza, czemu wówczas sprzeciwiał się Schetyna. W styczniu 2016 roku Schetyna został szefem PO. 

Działacze PO związani ze Schetyną zarzucają Dutkiewiczowi, że to z jego inicjatywy rozpadła się dotychczasowa koalicja w sejmiku wojewódzkim i partia musiała przejść do opozycji.

ansa/PAP

[fot. PAP/Maciej Kulczyński]

Warto poczytać

 1. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 2. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 3. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 4. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 5. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 6. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 7. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 8. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook