Jedynie prawda jest ciekawa

Kwestia tarczy priorytetem

21.04.2015

Prezydent Bronisław Komorowski, że jeszcze w maju MON powróci do rozmów z Amerykanami w sprawie tarczy antyrakietowej.

„Zapadają dzisiaj bardzo ważne decyzje, pogłębiające i wzmacniające proces modernizacji sił zbrojnych, w sytuacji, gdy przyszło nam żyć w generalnie niebezpiecznym świecie” — ocenił Bronisław Komorowski na krótkim briefingu prasowym (bez możliwości zadawania pytań) po spotkaniu z premier Ewą Kopacz i ministrem obrony narodowej.

We wtorek rząd przyjął informację MON w sprawie pozyskania przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu, czemu nadano kryptonim „Wisła”. CIR w komunikacie po posiedzeniu nie podał szczegółów, dokument jest tajny. O kontrakt rywalizują amerykański Raytheon z zestawami Patriot oraz francuskie konsorcjum Eurosam złożone z tamtejszych oddziałów firm MBDA i Thales, proponujące system SAMP/T wykorzystujący rakietę Aster 30.

Prezydent zapowiedział z kolei, że jeszcze w maju MON będzie negocjowało w sprawie projektu tarczy antyrakietowej bezpośrednio z Amerykanami. „Priorytetem wśród priorytetów musiała stać się tzw. tarcza antrakietowa, czyli system obrony przed uderzeniem z powietrza – program uzyskał kryptonim +Wisła+” - zaznaczył.

Komorowski nawiązał też do programu śmigłowcowego. Prezydent przyznał, że dopuszczony do testów został śmigłowiec francuskiej firmy Airbus. „Jeśli chodzi o kwestie programu śmigłowcowego, to rząd podjął decyzję o dopuszczeniu do testowania śmigłowca firmy Airbus, która jest jedną z trzech firm ubiegających się o ten ważny kontrakt. Wszystkie trzy firmy, które ubiegały się o ten kontrakt, mają i posiadają zakłady przemysłowe, w których zatrudnieni są polscy specjaliści. Każda z tych firm liczy się z tym, że musi uruchomić liczącą się produkcję albo przeznaczyć w umowie przemysłowej istotną część zamówień w polskim przemyśle. To będzie kontrakt podzielony – realizowany równolegle będzie drugi program śmigłowcowy dotyczący śmigłowców bojowych” — mówił.

I dodawał: „Będą następne wielkie kontrakty w sposób istotny wzmacniający polską istotę obronną i wzmacniający nowoczesność polskiej armii. (…) Dodatkową szansą będzie program bezpilotowców, gdzie także polskie firmy znajdą swoją dodatkową i poważną szansę. Programem, który już jest realizowany w oparciu o polski potencjał przemysłowy, są programy realizowane na rzecz marynarki wojennej”.

Svl / wPolityce.pl

Fot. PAP / Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 2. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 3. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

 4. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

 5. mirzec-policja 18.01.2018

  Brudziński: rewolucja w polskiej policji będzie postępowała

  Kolejny posterunek wraca na policyjną mapę Polski. To już 72 jednostka przywrócona przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

 6. Pieczynski 18.01.2018

  Mówił że "oberwał za poglądy", tymczasem napastnik był chory psychicznie. Nowe fakty w sprawie pobicia Pieczyńskiego

  Aktor zdążył już oskarżyć o atak polską nietolerancyjność. - Z naszych ustaleń wynika, że choroba agresywnego mężczyzny objawia się w panicznym strachu przed osobami w czerwonych kurtkach - ujawnił portal wpolityce.pl

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook