Jedynie prawda jest ciekawa


Kwestia tarczy priorytetem

21.04.2015

Prezydent Bronisław Komorowski, że jeszcze w maju MON powróci do rozmów z Amerykanami w sprawie tarczy antyrakietowej.

„Zapadają dzisiaj bardzo ważne decyzje, pogłębiające i wzmacniające proces modernizacji sił zbrojnych, w sytuacji, gdy przyszło nam żyć w generalnie niebezpiecznym świecie” — ocenił Bronisław Komorowski na krótkim briefingu prasowym (bez możliwości zadawania pytań) po spotkaniu z premier Ewą Kopacz i ministrem obrony narodowej.

We wtorek rząd przyjął informację MON w sprawie pozyskania przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu, czemu nadano kryptonim „Wisła”. CIR w komunikacie po posiedzeniu nie podał szczegółów, dokument jest tajny. O kontrakt rywalizują amerykański Raytheon z zestawami Patriot oraz francuskie konsorcjum Eurosam złożone z tamtejszych oddziałów firm MBDA i Thales, proponujące system SAMP/T wykorzystujący rakietę Aster 30.

Prezydent zapowiedział z kolei, że jeszcze w maju MON będzie negocjowało w sprawie projektu tarczy antyrakietowej bezpośrednio z Amerykanami. „Priorytetem wśród priorytetów musiała stać się tzw. tarcza antrakietowa, czyli system obrony przed uderzeniem z powietrza – program uzyskał kryptonim +Wisła+” - zaznaczył.

Komorowski nawiązał też do programu śmigłowcowego. Prezydent przyznał, że dopuszczony do testów został śmigłowiec francuskiej firmy Airbus. „Jeśli chodzi o kwestie programu śmigłowcowego, to rząd podjął decyzję o dopuszczeniu do testowania śmigłowca firmy Airbus, która jest jedną z trzech firm ubiegających się o ten ważny kontrakt. Wszystkie trzy firmy, które ubiegały się o ten kontrakt, mają i posiadają zakłady przemysłowe, w których zatrudnieni są polscy specjaliści. Każda z tych firm liczy się z tym, że musi uruchomić liczącą się produkcję albo przeznaczyć w umowie przemysłowej istotną część zamówień w polskim przemyśle. To będzie kontrakt podzielony – realizowany równolegle będzie drugi program śmigłowcowy dotyczący śmigłowców bojowych” — mówił.

I dodawał: „Będą następne wielkie kontrakty w sposób istotny wzmacniający polską istotę obronną i wzmacniający nowoczesność polskiej armii. (…) Dodatkową szansą będzie program bezpilotowców, gdzie także polskie firmy znajdą swoją dodatkową i poważną szansę. Programem, który już jest realizowany w oparciu o polski potencjał przemysłowy, są programy realizowane na rzecz marynarki wojennej”.

Svl / wPolityce.pl

Fot. PAP / Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 2. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 3. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 4. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 5. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 6. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 7. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 8. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook