Jedynie prawda jest ciekawa


Kwestia tarczy priorytetem

21.04.2015

Prezydent Bronisław Komorowski, że jeszcze w maju MON powróci do rozmów z Amerykanami w sprawie tarczy antyrakietowej.

„Zapadają dzisiaj bardzo ważne decyzje, pogłębiające i wzmacniające proces modernizacji sił zbrojnych, w sytuacji, gdy przyszło nam żyć w generalnie niebezpiecznym świecie” — ocenił Bronisław Komorowski na krótkim briefingu prasowym (bez możliwości zadawania pytań) po spotkaniu z premier Ewą Kopacz i ministrem obrony narodowej.

We wtorek rząd przyjął informację MON w sprawie pozyskania przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu, czemu nadano kryptonim „Wisła”. CIR w komunikacie po posiedzeniu nie podał szczegółów, dokument jest tajny. O kontrakt rywalizują amerykański Raytheon z zestawami Patriot oraz francuskie konsorcjum Eurosam złożone z tamtejszych oddziałów firm MBDA i Thales, proponujące system SAMP/T wykorzystujący rakietę Aster 30.

Prezydent zapowiedział z kolei, że jeszcze w maju MON będzie negocjowało w sprawie projektu tarczy antyrakietowej bezpośrednio z Amerykanami. „Priorytetem wśród priorytetów musiała stać się tzw. tarcza antrakietowa, czyli system obrony przed uderzeniem z powietrza – program uzyskał kryptonim +Wisła+” - zaznaczył.

Komorowski nawiązał też do programu śmigłowcowego. Prezydent przyznał, że dopuszczony do testów został śmigłowiec francuskiej firmy Airbus. „Jeśli chodzi o kwestie programu śmigłowcowego, to rząd podjął decyzję o dopuszczeniu do testowania śmigłowca firmy Airbus, która jest jedną z trzech firm ubiegających się o ten ważny kontrakt. Wszystkie trzy firmy, które ubiegały się o ten kontrakt, mają i posiadają zakłady przemysłowe, w których zatrudnieni są polscy specjaliści. Każda z tych firm liczy się z tym, że musi uruchomić liczącą się produkcję albo przeznaczyć w umowie przemysłowej istotną część zamówień w polskim przemyśle. To będzie kontrakt podzielony – realizowany równolegle będzie drugi program śmigłowcowy dotyczący śmigłowców bojowych” — mówił.

I dodawał: „Będą następne wielkie kontrakty w sposób istotny wzmacniający polską istotę obronną i wzmacniający nowoczesność polskiej armii. (…) Dodatkową szansą będzie program bezpilotowców, gdzie także polskie firmy znajdą swoją dodatkową i poważną szansę. Programem, który już jest realizowany w oparciu o polski potencjał przemysłowy, są programy realizowane na rzecz marynarki wojennej”.

Svl / wPolityce.pl

Fot. PAP / Paweł Supernak

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook