Jedynie prawda jest ciekawa


Wotum nieufności wobec ministra Budzanowskiego

15.04.2013

Głosowanie nad wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości odbędzie się na posiedzeniach Sejmu w dniach 8-10 maja.

Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w ubiegłym tygodniu wniosek o głosowanie nad wotum nieufności dla ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Będzie on rozpatrywany na posiedzeniach Sejmu między 8-10 maja.

Wniosek związany jest m.in. z informacją o podpisaniu między EuRoPol Gazem a Gazpromem memorandum  ws. budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

"Na ostatnim Konwencie Seniorów proponowałem wcześniejszy termin głosowania nad wnioskiem, czyli posiedzenie Sejmu w tym tygodniu, ale zgodnie z regulaminem marszałek ma do wyboru dwa terminy i wybrała późniejszy" - powiedział PAP szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Posłowie największego klubu opozycyjnego uzasadniają swój postulat "wysoce kompromitującymi ministra skarbu państwa wydarzeniami związanymi z podpisaniem memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa".

Budzanowski - jak podkreślili - "ustawowo obowiązany do sprawowania nadzoru nad spółką, w wypowiedziach publicznych udowodnił, iż nie miał żadnej wiedzy na temat zawartego porozumienia" i "przyznał, iż ani PGNiG, ani EuRoPol Gaz nie informowały go o rozmowach z Gazpromem oraz nie uprzedziły o treści i terminie podpisania memorandum".

"Memorandum o wzajemnym zrozumieniu" podpisały w Sankt Petersburgu eksploatująca polski odcinek  gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz i Gazpromexport. Dotyczy ono oceny, na etapie przed inwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu.

Politycy PiS uważają, że "rząd utracił kontrolę nad tym, co dzieje się w strategicznych spółkach i inwestycjach." W swojej argumentacji odnoszą się także do sytuacji PLL LOT: "Przedstawiona podczas posiedzenia Sejmu informacja premiera na temat sytuacji w PLL LOT S.A. nie zawierała żadnych merytorycznych propozycji mających na celu poprawę kondycji finansowej spółki".

Rząd na początku kwietnia zaakceptował projekt uchylający ustawę o przekształceniu własnościowym PLL LOT, otwierając tym samym drogę do prywatyzacji narodowego przewoźnika.

Budzanowski mówił w ubiegłym tygodniu, że nie poda się do dymisji w związku z zamieszaniem wywołanym informacjami o memorandum w sprawie Jamału II. Zaznaczył przy tym, że "jest do dyspozycji premiera od pierwszej minuty, od momentu powołania, od listopada 2011 roku".

mc/PAP
[fot. msp.gov.pl]

Warto poczytać

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook