Jedynie prawda jest ciekawa

Wotum nieufności wobec ministra Budzanowskiego

15.04.2013

Głosowanie nad wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości odbędzie się na posiedzeniach Sejmu w dniach 8-10 maja.

Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w ubiegłym tygodniu wniosek o głosowanie nad wotum nieufności dla ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Będzie on rozpatrywany na posiedzeniach Sejmu między 8-10 maja.

Wniosek związany jest m.in. z informacją o podpisaniu między EuRoPol Gazem a Gazpromem memorandum  ws. budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

"Na ostatnim Konwencie Seniorów proponowałem wcześniejszy termin głosowania nad wnioskiem, czyli posiedzenie Sejmu w tym tygodniu, ale zgodnie z regulaminem marszałek ma do wyboru dwa terminy i wybrała późniejszy" - powiedział PAP szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Posłowie największego klubu opozycyjnego uzasadniają swój postulat "wysoce kompromitującymi ministra skarbu państwa wydarzeniami związanymi z podpisaniem memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa".

Budzanowski - jak podkreślili - "ustawowo obowiązany do sprawowania nadzoru nad spółką, w wypowiedziach publicznych udowodnił, iż nie miał żadnej wiedzy na temat zawartego porozumienia" i "przyznał, iż ani PGNiG, ani EuRoPol Gaz nie informowały go o rozmowach z Gazpromem oraz nie uprzedziły o treści i terminie podpisania memorandum".

"Memorandum o wzajemnym zrozumieniu" podpisały w Sankt Petersburgu eksploatująca polski odcinek  gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz i Gazpromexport. Dotyczy ono oceny, na etapie przed inwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu.

Politycy PiS uważają, że "rząd utracił kontrolę nad tym, co dzieje się w strategicznych spółkach i inwestycjach." W swojej argumentacji odnoszą się także do sytuacji PLL LOT: "Przedstawiona podczas posiedzenia Sejmu informacja premiera na temat sytuacji w PLL LOT S.A. nie zawierała żadnych merytorycznych propozycji mających na celu poprawę kondycji finansowej spółki".

Rząd na początku kwietnia zaakceptował projekt uchylający ustawę o przekształceniu własnościowym PLL LOT, otwierając tym samym drogę do prywatyzacji narodowego przewoźnika.

Budzanowski mówił w ubiegłym tygodniu, że nie poda się do dymisji w związku z zamieszaniem wywołanym informacjami o memorandum w sprawie Jamału II. Zaznaczył przy tym, że "jest do dyspozycji premiera od pierwszej minuty, od momentu powołania, od listopada 2011 roku".

mc/PAP
[fot. msp.gov.pl]

Warto poczytać

 1. mirzec-policja 18.01.2018

  Brudziński: rewolucja w polskiej policji będzie postępowała

  Kolejny posterunek wraca na policyjną mapę Polski. To już 72 jednostka przywrócona przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

 2. MariaKiszczakYT 18.01.2018

  Kiszczak wyznaje: ujawniłam teczki Wałęsy bo bałam się o życie

  - Na co miałam czekać? Bałam się o swoje życie, że stanie się ze mną to co z małżeństwem Jaroszewiczów - przekonuje Maria Kiszczak w reakcji na oskarżenia Lecha Wałęsy, że zaniesienie teczek do IPN było "prowokacją"

 3. CzarneckiThunwiki 18.01.2018

  Czarnecki: nie nazwałem Róży Thun szmalcownikiem

  Nie nazwałem europosłanki PO Róży Thun "szmalcownikiem"; nie mogę przepraszać za słowa, których nie wypowiedziałem, porównałem negatywne postawy w polskiej historii - powiedział w czwartek w Polsat News wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki (PiS)

 4. Petru18012018 18.01.2018

  Ryszard Petru wraca do łask w Nowoczesnej? "Plan Petru jest bardzo interesującą inicjatywą"

  "Plan Petru" jest potrzebny i wszyscy będziemy namawiali Ryszarda Petru, aby ten projekt został zaprezentowany pod szyldem Nowoczesnej - powiedziała w czwartek w Radiu Zet szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz

 5. Uchodzcy18012018 18.01.2018

  Minister uspokaja. Nie dojdzie do relokacji uchodźców

  Stanowisko polskiego rządu w sprawie polityki migracyjnej oraz relokacji uchodźców się nie zmienia - oświadczyła w czwartek minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa. Jej zdaniem, "pomoc na miejscu" jest najbardziej właściwa

 6. Nowogrodzka18012018 18.01.2018

  "Pokojowa" demonstracja zaatakowała siedzibę PiS

  Siedzibę Prawa i Sprawiedliwości obrzucono balonikami z farbą. To kolejny w ostatnich dniach atak na biuro poselskie. Wcześniej zdewastowano między innymi biura poselskie Krystyny Pawłowicz i Kornelii Wróblewskiej

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook