Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wolontariat w Polsce ciągle biedny

30.09.2011

Wolontariat jest jedną z ważnych możliwości wzmacniania zaufania i solidarności pomiędzy ludźmi, pomiędzy obywatelami a państwem – mówił w piątek Bronisław Komorowski. Prezydent wziął udział w międzynarodowej konferencji "Europa aktywnego obywatelstwa: wolontariat".

Podczas swojego przemówienia prezydent zaznaczył, że ludzie myślący o innych i działający na ich rzecz zmienili nasz polski świat. Podkreślił, że w Polsce mamy wiele inicjatyw promujących i rozwijających wolontariat.

Z wypowiedzi prezydenta można wywoskować, że w Polsce trzeci sektor jest silny i prężnie działa. Czy tak jest rzeczywiście? Spytaliśmy o to Macieja Gnyszkę, fundraisera, założyciela serwisu dobroczynnosc.com.

- Polski trzeci sektor jest ciągle biedny. To skutek m.in. obowiązywania ustawy o zbiórkach publicznych, która pochodzi z lat 30. Prawo to powstało, by uniemożliwić komunistom zbieranie pieniędzy na działalność, a obecnie reguluje działania organizacji pozarządowych – mówi Gnyszka. Zaznacza, że przepisy te są bardzo nieprzyjazne. - Zorganizowanie legalnej zbiórki przez internet wymaga ogromnego wysiłku. Sami urzędnicy nie wiedzą, czy działają w tej sprawie legalnie czy nie.

Organizacje dobroczynne są na ogół biedne. Ta bieda powoduje wiele negatywnych skutków.

- Zapewnienie porządnych warunków pracy w przeważającej większości organizacji graniczy z cudem – wyjaśnia nasz rozmówca. - Są wprawdzie wyspy dobrobytu, jednak nieliczne. W większości instytucji wolontariusz zniechęca się bardzo szybko, ponieważ na nic nie ma pieniędzy. On musi stawać na głowie, żeby działać skutecznie musi angażować własne zasoby. Często okazuje się, że go na to nie stać. Wolontariusz może działać jeśli go na to stać. Wolontariat nie jest pracą zarobkową. Jeśli więc on nie ma środków z innych źródeł, nie zaangażuje się.

Nasz rozmówca podkreśla, że bieda organizacji pozarządowych wynika również z problemów ekonomicznych całego społeczeństwa. Założyciel portalu dobroczynnosc.com zaznacza, że zgadza się z przesłaniem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Uważam, że wolontariat jest świetnym sposobem budowania więzi społecznej. Jednak nie uważam, by Polska była wymarzonym krajem do bycia wolontariuszem – tłumaczy Gnyszka.


saż
[Fot. PAP/Adam Ciereszko]

Warto poczytać

 1. mid-17119016 19.01.2017

  Prezydent: Liczę na polsko-izraelską współpracę

  Najlepszą gwarancją światowego pokoju jest solidarna, prowadzona z determinacją obrona porządku opartego na prawie międzynarodowym - powiedział w Izraelu prezydent Andrzej Duda. Kluczowym elementem jest znaczące wzmocnienie potencjału odstraszania - dodał.

 2. blust 19.01.2017

  Błaszczak: Nie ma przyzwolenia na łamanie prawa

  Błaszczak mówił, że zarzutami obciążającymi 80 zidentyfikowanych demonstrujących przed Sejmem w nocy z 16 na 17 grudnia 2016 r., jest "złamanie prawa".

 3. pajor-surma 19.01.2017

  Zmarł prezydent Stargardu

  Prezydent Sławomir Pajor zmarł w swoim domu. Miał 58 lat.

 4. rafae 19.01.2017

  Nie żyje Rafał Wójcikowski, poseł Kukiz'15

  Wójcikowski miał 43 lata. Należał do Stowarzyszenia KoLiber.

 5. dobrezm 19.01.2017

  Szydło: Czekam na harmonogram zmian w służbie zdrowia

  -Będzie to też okazja do tego, żebyśmy przedstawili kierunki, które przyjmiemy w służbie zdrowia w tym roku- powiedziała premier.

 6. mid-17117039 19.01.2017

  Szydło: Kandydatura Tuska nie jest sprawą rządu

  "Zapytam panią kanclerz Merkel, czy go poprze" - powiedziała premier.

 7. mid-17118076 18.01.2017

  Atak na biuro poselskie PiS w Szczecinie

  "Polityka nienawiści i agresji zbiera owoce. Ktoś nakręca tę sprężynę. Niektórzy nie wytrzymują takiej propagandy”.

 8. mid-17118013 18.01.2017

  Premier po przeglądzie pierwszego z resortów

  "Rozmawialiśmy o sprawach, które dla Polaków są najważniejsze - o sprawach bezpieczeństwa, które dla naszego rządu będzie priorytetem".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook