Jedynie prawda jest ciekawa


Wolontariat w Polsce ciągle biedny

30.09.2011

Wolontariat jest jedną z ważnych możliwości wzmacniania zaufania i solidarności pomiędzy ludźmi, pomiędzy obywatelami a państwem – mówił w piątek Bronisław Komorowski. Prezydent wziął udział w międzynarodowej konferencji "Europa aktywnego obywatelstwa: wolontariat".

Podczas swojego przemówienia prezydent zaznaczył, że ludzie myślący o innych i działający na ich rzecz zmienili nasz polski świat. Podkreślił, że w Polsce mamy wiele inicjatyw promujących i rozwijających wolontariat.

Z wypowiedzi prezydenta można wywoskować, że w Polsce trzeci sektor jest silny i prężnie działa. Czy tak jest rzeczywiście? Spytaliśmy o to Macieja Gnyszkę, fundraisera, założyciela serwisu dobroczynnosc.com.

- Polski trzeci sektor jest ciągle biedny. To skutek m.in. obowiązywania ustawy o zbiórkach publicznych, która pochodzi z lat 30. Prawo to powstało, by uniemożliwić komunistom zbieranie pieniędzy na działalność, a obecnie reguluje działania organizacji pozarządowych – mówi Gnyszka. Zaznacza, że przepisy te są bardzo nieprzyjazne. - Zorganizowanie legalnej zbiórki przez internet wymaga ogromnego wysiłku. Sami urzędnicy nie wiedzą, czy działają w tej sprawie legalnie czy nie.

Organizacje dobroczynne są na ogół biedne. Ta bieda powoduje wiele negatywnych skutków.

- Zapewnienie porządnych warunków pracy w przeważającej większości organizacji graniczy z cudem – wyjaśnia nasz rozmówca. - Są wprawdzie wyspy dobrobytu, jednak nieliczne. W większości instytucji wolontariusz zniechęca się bardzo szybko, ponieważ na nic nie ma pieniędzy. On musi stawać na głowie, żeby działać skutecznie musi angażować własne zasoby. Często okazuje się, że go na to nie stać. Wolontariusz może działać jeśli go na to stać. Wolontariat nie jest pracą zarobkową. Jeśli więc on nie ma środków z innych źródeł, nie zaangażuje się.

Nasz rozmówca podkreśla, że bieda organizacji pozarządowych wynika również z problemów ekonomicznych całego społeczeństwa. Założyciel portalu dobroczynnosc.com zaznacza, że zgadza się z przesłaniem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Uważam, że wolontariat jest świetnym sposobem budowania więzi społecznej. Jednak nie uważam, by Polska była wymarzonym krajem do bycia wolontariuszem – tłumaczy Gnyszka.


saż
[Fot. PAP/Adam Ciereszko]

Warto poczytać

 1. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 2. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 3. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 4. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 5. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 6. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 7. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 8. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook