Jedynie prawda jest ciekawa


Wolontariat w Polsce ciągle biedny

30.09.2011

Wolontariat jest jedną z ważnych możliwości wzmacniania zaufania i solidarności pomiędzy ludźmi, pomiędzy obywatelami a państwem – mówił w piątek Bronisław Komorowski. Prezydent wziął udział w międzynarodowej konferencji "Europa aktywnego obywatelstwa: wolontariat".

Podczas swojego przemówienia prezydent zaznaczył, że ludzie myślący o innych i działający na ich rzecz zmienili nasz polski świat. Podkreślił, że w Polsce mamy wiele inicjatyw promujących i rozwijających wolontariat.

Z wypowiedzi prezydenta można wywoskować, że w Polsce trzeci sektor jest silny i prężnie działa. Czy tak jest rzeczywiście? Spytaliśmy o to Macieja Gnyszkę, fundraisera, założyciela serwisu dobroczynnosc.com.

- Polski trzeci sektor jest ciągle biedny. To skutek m.in. obowiązywania ustawy o zbiórkach publicznych, która pochodzi z lat 30. Prawo to powstało, by uniemożliwić komunistom zbieranie pieniędzy na działalność, a obecnie reguluje działania organizacji pozarządowych – mówi Gnyszka. Zaznacza, że przepisy te są bardzo nieprzyjazne. - Zorganizowanie legalnej zbiórki przez internet wymaga ogromnego wysiłku. Sami urzędnicy nie wiedzą, czy działają w tej sprawie legalnie czy nie.

Organizacje dobroczynne są na ogół biedne. Ta bieda powoduje wiele negatywnych skutków.

- Zapewnienie porządnych warunków pracy w przeważającej większości organizacji graniczy z cudem – wyjaśnia nasz rozmówca. - Są wprawdzie wyspy dobrobytu, jednak nieliczne. W większości instytucji wolontariusz zniechęca się bardzo szybko, ponieważ na nic nie ma pieniędzy. On musi stawać na głowie, żeby działać skutecznie musi angażować własne zasoby. Często okazuje się, że go na to nie stać. Wolontariusz może działać jeśli go na to stać. Wolontariat nie jest pracą zarobkową. Jeśli więc on nie ma środków z innych źródeł, nie zaangażuje się.

Nasz rozmówca podkreśla, że bieda organizacji pozarządowych wynika również z problemów ekonomicznych całego społeczeństwa. Założyciel portalu dobroczynnosc.com zaznacza, że zgadza się z przesłaniem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Uważam, że wolontariat jest świetnym sposobem budowania więzi społecznej. Jednak nie uważam, by Polska była wymarzonym krajem do bycia wolontariuszem – tłumaczy Gnyszka.


saż
[Fot. PAP/Adam Ciereszko]

Warto poczytać

 1. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 2. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 3. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 4. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 5. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 6. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 7. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook