Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wolne media - wolna Polska

02.04.2012

Przeciw dyskryminacji Telewizji Trwam manifestowano w weekend w Szczecinie, w Kielcach i Poznaniu, o czym pisaliśmy w niedzielę. Także w Tarnowie i Wrocławiu odbyły się demonstracje przeciw kontrowersyjnej decyzji KRRiT.

Manifestanci wydali na placu Sobieskiego w Tarnowie odezwę w sprawie skandalicznej ich zdaniem decyzji KRRiT, odmawiającej TV TRWAM koncesji na nadawanie w ramach pierwszego multipleksu cyfrowego w kraju.

Dowodzono, że żaden z kanałów, które otrzymały koncesję nie prowadzi tak ważnej kulturotwórczo misji jak TV TRWAM. Podkreślano znaczenie toruńskiej telewizji dla podtrzymywania tradycyjnych w Polsce wartości patriotycznych i religijnych. W odezwie przypomniano, że tych wartości wyrzeka się obecny rząd, i to w sposób systematyczny - na przykład wprowadzając do liceów nową podstawę programową, rugującą rzetelne nauczanie historii. Solidaryzowano się z głodującymi przeciw tej decyzji MEN oraz tysiącami nauczycieli, naukowców i rodziców, którzy już poparli ten dramatyczny protest.

Na placu Sobieskiego w górę powędrowało też setki czerwonych kartek "dla Dworaka". Na placu Ofiar Katynia, nieopodal Grobu Nieznanego Żołnierza, oddano z kolei hołd polskim bohaterom i wybitnym patriotom, odśpiewano też hymn państwowy. Z kolei przy pomniku generała Józefa Bema, pochodzącego z Tarnowa bohatera dwóch narodów, odczytano tekst odezwy do braci Węgrów, w której wyrażono solidarność z atakowanym w bezprecedensowy sposób rządem tego bratniego narodu.

Pod koniec manifestacji, na Tarnowskim Rynku, powtórzono raz jeszcze apel - żądanie, które skierowano do Jana Dworaka przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji:

Nieprzyznanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji miejsca dla Telewizji Trwam na platformie cyfrowej, która wkrótce stanie się standardem, traktujemy jako rażącą dyskryminację przez organy Państwa Polskiego katolickich mediów oraz katolików, stanowiących większość pełnoprawnych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to pogwałcenie naszego prawa do rzetelnej informacji oraz przykład jaskrawej nierówności w traktowaniu podmiotów publicznych. Na to naszej zgody nie ma i nie będzie!

Pomimo tego, że prawie 2 mln Polaków podpisało się pod apelem o przyznanie miejsca na multipleksie dla Telewizji Trwam, sprawa ta nadal nie znalazła pozytywnego rozwiązania. Marsz jest formą protestu, poprzez którą chcemy zwrócić uwagę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Warszawie, że jej negatywna decyzja w sprawie koncesji dla Telewizji TRWAM, dotyka widzów i słuchaczy w całej Polsce. Nie zgadzamy się z taką decyzją i oświadczamy, że będziemy protestować aż do pozytywnego zakończenia całej sprawy.


A na transparentach wypisano m.in.:

Wolne Media Wolna Polska", "Przetrwamy tuskowych dworaków", "TV TRWAM Mądrością i sercem Polski", " Janie Dworaku, wolności nie szanujesz, katolików kneblujesz", "Koniec z fałszywą demokracją", "Chcesz z dzieciaka mieć ciemniaka daj mu pilot od Dworaka

Marsz w obronie wolnych mediów, przeciw dyskryminacji Telewizji TRWAM zorganizowali w Tarnowie reprezentanci wielu organizacji i stowarzyszeń: Koła Przyjaciół Radia Maryja przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnowie, Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie, Klubu Gazety Polskiej w Tarnowie, Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na Rzecz Tradycji i Niepodległości, Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i NSZZ

Wrocław też protestował

Najliczniejszy marsz odbył się w sobotę we Wrocławiu, którego głównymi arteriami przemaszerowało ponad siedem tysięcy manifestantów. W wydarzeniu współorganizowanym przez Wrocławski Klub „GP” do zebranych przemówili m.in. europoseł PiS Ryszard Czarnecki, poseł Dawid Jackiewicz - szef regionalnych struktur PiS, reżyser Ewa Stankiewicz (Solidarni 2010) i poseł PiS Jacek Świat, mąż tragicznie zmarłej 10 kwietnia 2010 roku Aleksandry Natalli-Świat. Przed wymarszem manifestanci zgromadzili się w kościele p.w. Bożego Ciała na mszy świętej za Ojczyznę. Następnie przeszli spod pomnika Bolesława Chrobrego na wrocławski Rynek. Oprócz klubu "GP" organizatorami manifestacji były Wrocławski Społeczny Komitet Poparcia Jarosława Kaczyńskiego, Solidarni 2010 i Koła Przyjaciół Radia Maryja.„Solidarność" Ziemi Tarnowskiej.

Senator zaniepokojony ws. TV Trwam

Bydgoski Klub Gazety Polskiej (BKGP) i Solidarni 2010, są usatysfakcjonowani odpowiedzią senatora Jana Rulewskiego (PO) na swoje pismo z dnia 15 III 2012 r. w którym organizacje domagały się interwencji w sprawie nie przyznania TV Trwam miejsca na multipleksie.

Senator w nadesłanym w dniu dzisiejszym liście podzielił nasz niepokój i obiecał zainteresowanie się problemem” - napisali w swoim oświadczeniu, nadesłanym do redakcji portalu niezalezna.pl, przedstawiciel Solidarnych 2010 - Maciej Różycki i Prezes Bydgoskiego Klubu Gazety Polskiej - Krystian Frelichowski.

Oto całość odpowiedzi Senatora Jana Rulewskiego:

Szanowni Państwo!
Z uwagą przeczytałem Państwa pismo dotyczące nieprzyznania Telewizji TRWAM miejsca na pierwszej publicznej platformie cyfrowej.
Pismo nakłania mnie do wystąpienia pod adresem rządu w powyższej sprawie. Zgodnie z artykułem 213 i 215 konstytucji RP odpowiedzialną za podejmowanie decyzji w sprawie prawa do informacji oraz wydania rozporządzenia jest wyłącznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
W poruszonej sprawie dostrzegam jednak problem nierównowagi w decyzjach przyznających prawo do korzystania z Multipleksu. W szczególności niepokojące były wypowiedzi i decyzje KRRiT przed rozstrzygnięciem procesu odwoławczego.
Zagadnienie o którym mowa jest przedmiotem moich zainteresowań.
Z poważaniem
Jan Rulewski


wpolityce.pl, niezalezna.pl

Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Czytaj też: Manifestacje w obronie TV Trwam

Warto poczytać

 1. 66a819c061fa44c49342a09b33ae4999 28.10.2016

  Rzecznik KEP ws. ekshumacji

  "Jedyną przyczyną, dla której ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej byłaby moralnie usprawiedliwiona, może być wyraźna i obiektywna potrzeba wynikająca z dążenia do poznania prawdy".

 2. Paraprezydenckastef2810 28.10.2016

  Znamy datę ekshumacji pary prezydenckiej

  Stacja RMF FM podaje, że przeprowadzone będą badania DNA, a po otrzymaniu ich wyników planowany jest ponowny pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich.

 3. 2246de42344845ee801db14ab95b8672 28.10.2016

  PO: Nie boimy się śledztwa prokuratury

  „Chcemy zbadać to w komisji śledczej, bo wiemy, że dzisiaj prokuratura nie jest prokuraturą niezależną, działa na zlecenie Zbigniewa Ziobry”.

 4. Zrzut-ekranu-2016-10-28-o-142116 28.10.2016

  Nowoczesna zadowolona ze śledztwa ws. Caracali

  Sprawę zakupu Caracali prokuratura powinna prześwietlić całościowo - od momentu wyboru tych śmigłowców do momentu rezygnacji z nich - uważa poseł Nowoczesnej Grzegorz Furgo.

 5. Cv2FmcNUIAIK1Zo 28.10.2016

  Nowoczesna chce zmian w świadczeniach rodzinnych

  "Mamy drastyczną rozbieżność pomiędzy wysokością zasiłków dla tych, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi od dzieciństwa, a osobami, które nabyły ją w dorosłości”.

 6. mid-16a28043 28.10.2016

  PZPN wybierze nowego prezesa

  Faworytem jest obecny szef związku Zbigniew Boniek, ale emocji na sali nie zabraknie. Przede wszystkim za sprawą systemu głosowania.

 7. 97295a38901449428e2f1852eeb3b085-1 28.10.2016

  Dworczyk chwali śledztwo ws. Caracali

  "Wszystkim nam zależy, żeby państwo polskie było traktowane poważnie, żeby ta sprawa (przetargu) nie była rozgrywana ani wewnętrznie, ani zewnętrznie”.

 8. 507ba5160b1b4c849dd5d64cb74ab9c6 28.10.2016

  Amerykanie mogą pomóc ws. Łączewskiego

  „Nie ma na pewno jeszcze informacji ze Stanów z Twittera z głównej siedziby, ale zdaje się, że poważnie to potraktowali”.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook