Jedynie prawda jest ciekawa


Wolne media - wolna Polska

02.04.2012

Przeciw dyskryminacji Telewizji Trwam manifestowano w weekend w Szczecinie, w Kielcach i Poznaniu, o czym pisaliśmy w niedzielę. Także w Tarnowie i Wrocławiu odbyły się demonstracje przeciw kontrowersyjnej decyzji KRRiT.

Manifestanci wydali na placu Sobieskiego w Tarnowie odezwę w sprawie skandalicznej ich zdaniem decyzji KRRiT, odmawiającej TV TRWAM koncesji na nadawanie w ramach pierwszego multipleksu cyfrowego w kraju.

Dowodzono, że żaden z kanałów, które otrzymały koncesję nie prowadzi tak ważnej kulturotwórczo misji jak TV TRWAM. Podkreślano znaczenie toruńskiej telewizji dla podtrzymywania tradycyjnych w Polsce wartości patriotycznych i religijnych. W odezwie przypomniano, że tych wartości wyrzeka się obecny rząd, i to w sposób systematyczny - na przykład wprowadzając do liceów nową podstawę programową, rugującą rzetelne nauczanie historii. Solidaryzowano się z głodującymi przeciw tej decyzji MEN oraz tysiącami nauczycieli, naukowców i rodziców, którzy już poparli ten dramatyczny protest.

Na placu Sobieskiego w górę powędrowało też setki czerwonych kartek "dla Dworaka". Na placu Ofiar Katynia, nieopodal Grobu Nieznanego Żołnierza, oddano z kolei hołd polskim bohaterom i wybitnym patriotom, odśpiewano też hymn państwowy. Z kolei przy pomniku generała Józefa Bema, pochodzącego z Tarnowa bohatera dwóch narodów, odczytano tekst odezwy do braci Węgrów, w której wyrażono solidarność z atakowanym w bezprecedensowy sposób rządem tego bratniego narodu.

Pod koniec manifestacji, na Tarnowskim Rynku, powtórzono raz jeszcze apel - żądanie, które skierowano do Jana Dworaka przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji:

Nieprzyznanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji miejsca dla Telewizji Trwam na platformie cyfrowej, która wkrótce stanie się standardem, traktujemy jako rażącą dyskryminację przez organy Państwa Polskiego katolickich mediów oraz katolików, stanowiących większość pełnoprawnych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to pogwałcenie naszego prawa do rzetelnej informacji oraz przykład jaskrawej nierówności w traktowaniu podmiotów publicznych. Na to naszej zgody nie ma i nie będzie!

Pomimo tego, że prawie 2 mln Polaków podpisało się pod apelem o przyznanie miejsca na multipleksie dla Telewizji Trwam, sprawa ta nadal nie znalazła pozytywnego rozwiązania. Marsz jest formą protestu, poprzez którą chcemy zwrócić uwagę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Warszawie, że jej negatywna decyzja w sprawie koncesji dla Telewizji TRWAM, dotyka widzów i słuchaczy w całej Polsce. Nie zgadzamy się z taką decyzją i oświadczamy, że będziemy protestować aż do pozytywnego zakończenia całej sprawy.


A na transparentach wypisano m.in.:

Wolne Media Wolna Polska", "Przetrwamy tuskowych dworaków", "TV TRWAM Mądrością i sercem Polski", " Janie Dworaku, wolności nie szanujesz, katolików kneblujesz", "Koniec z fałszywą demokracją", "Chcesz z dzieciaka mieć ciemniaka daj mu pilot od Dworaka

Marsz w obronie wolnych mediów, przeciw dyskryminacji Telewizji TRWAM zorganizowali w Tarnowie reprezentanci wielu organizacji i stowarzyszeń: Koła Przyjaciół Radia Maryja przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnowie, Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie, Klubu Gazety Polskiej w Tarnowie, Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na Rzecz Tradycji i Niepodległości, Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i NSZZ

Wrocław też protestował

Najliczniejszy marsz odbył się w sobotę we Wrocławiu, którego głównymi arteriami przemaszerowało ponad siedem tysięcy manifestantów. W wydarzeniu współorganizowanym przez Wrocławski Klub „GP” do zebranych przemówili m.in. europoseł PiS Ryszard Czarnecki, poseł Dawid Jackiewicz - szef regionalnych struktur PiS, reżyser Ewa Stankiewicz (Solidarni 2010) i poseł PiS Jacek Świat, mąż tragicznie zmarłej 10 kwietnia 2010 roku Aleksandry Natalli-Świat. Przed wymarszem manifestanci zgromadzili się w kościele p.w. Bożego Ciała na mszy świętej za Ojczyznę. Następnie przeszli spod pomnika Bolesława Chrobrego na wrocławski Rynek. Oprócz klubu "GP" organizatorami manifestacji były Wrocławski Społeczny Komitet Poparcia Jarosława Kaczyńskiego, Solidarni 2010 i Koła Przyjaciół Radia Maryja.„Solidarność" Ziemi Tarnowskiej.

Senator zaniepokojony ws. TV Trwam

Bydgoski Klub Gazety Polskiej (BKGP) i Solidarni 2010, są usatysfakcjonowani odpowiedzią senatora Jana Rulewskiego (PO) na swoje pismo z dnia 15 III 2012 r. w którym organizacje domagały się interwencji w sprawie nie przyznania TV Trwam miejsca na multipleksie.

Senator w nadesłanym w dniu dzisiejszym liście podzielił nasz niepokój i obiecał zainteresowanie się problemem” - napisali w swoim oświadczeniu, nadesłanym do redakcji portalu niezalezna.pl, przedstawiciel Solidarnych 2010 - Maciej Różycki i Prezes Bydgoskiego Klubu Gazety Polskiej - Krystian Frelichowski.

Oto całość odpowiedzi Senatora Jana Rulewskiego:

Szanowni Państwo!
Z uwagą przeczytałem Państwa pismo dotyczące nieprzyznania Telewizji TRWAM miejsca na pierwszej publicznej platformie cyfrowej.
Pismo nakłania mnie do wystąpienia pod adresem rządu w powyższej sprawie. Zgodnie z artykułem 213 i 215 konstytucji RP odpowiedzialną za podejmowanie decyzji w sprawie prawa do informacji oraz wydania rozporządzenia jest wyłącznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
W poruszonej sprawie dostrzegam jednak problem nierównowagi w decyzjach przyznających prawo do korzystania z Multipleksu. W szczególności niepokojące były wypowiedzi i decyzje KRRiT przed rozstrzygnięciem procesu odwoławczego.
Zagadnienie o którym mowa jest przedmiotem moich zainteresowań.
Z poważaniem
Jan Rulewski


wpolityce.pl, niezalezna.pl

Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Czytaj też: Manifestacje w obronie TV Trwam

Warto poczytać

 1. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 2. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 3. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 4. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 5. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 8. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook