Jedynie prawda jest ciekawa


Wolne media - wolna Polska

02.04.2012

Przeciw dyskryminacji Telewizji Trwam manifestowano w weekend w Szczecinie, w Kielcach i Poznaniu, o czym pisaliśmy w niedzielę. Także w Tarnowie i Wrocławiu odbyły się demonstracje przeciw kontrowersyjnej decyzji KRRiT.

Manifestanci wydali na placu Sobieskiego w Tarnowie odezwę w sprawie skandalicznej ich zdaniem decyzji KRRiT, odmawiającej TV TRWAM koncesji na nadawanie w ramach pierwszego multipleksu cyfrowego w kraju.

Dowodzono, że żaden z kanałów, które otrzymały koncesję nie prowadzi tak ważnej kulturotwórczo misji jak TV TRWAM. Podkreślano znaczenie toruńskiej telewizji dla podtrzymywania tradycyjnych w Polsce wartości patriotycznych i religijnych. W odezwie przypomniano, że tych wartości wyrzeka się obecny rząd, i to w sposób systematyczny - na przykład wprowadzając do liceów nową podstawę programową, rugującą rzetelne nauczanie historii. Solidaryzowano się z głodującymi przeciw tej decyzji MEN oraz tysiącami nauczycieli, naukowców i rodziców, którzy już poparli ten dramatyczny protest.

Na placu Sobieskiego w górę powędrowało też setki czerwonych kartek "dla Dworaka". Na placu Ofiar Katynia, nieopodal Grobu Nieznanego Żołnierza, oddano z kolei hołd polskim bohaterom i wybitnym patriotom, odśpiewano też hymn państwowy. Z kolei przy pomniku generała Józefa Bema, pochodzącego z Tarnowa bohatera dwóch narodów, odczytano tekst odezwy do braci Węgrów, w której wyrażono solidarność z atakowanym w bezprecedensowy sposób rządem tego bratniego narodu.

Pod koniec manifestacji, na Tarnowskim Rynku, powtórzono raz jeszcze apel - żądanie, które skierowano do Jana Dworaka przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji:

Nieprzyznanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji miejsca dla Telewizji Trwam na platformie cyfrowej, która wkrótce stanie się standardem, traktujemy jako rażącą dyskryminację przez organy Państwa Polskiego katolickich mediów oraz katolików, stanowiących większość pełnoprawnych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to pogwałcenie naszego prawa do rzetelnej informacji oraz przykład jaskrawej nierówności w traktowaniu podmiotów publicznych. Na to naszej zgody nie ma i nie będzie!

Pomimo tego, że prawie 2 mln Polaków podpisało się pod apelem o przyznanie miejsca na multipleksie dla Telewizji Trwam, sprawa ta nadal nie znalazła pozytywnego rozwiązania. Marsz jest formą protestu, poprzez którą chcemy zwrócić uwagę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Warszawie, że jej negatywna decyzja w sprawie koncesji dla Telewizji TRWAM, dotyka widzów i słuchaczy w całej Polsce. Nie zgadzamy się z taką decyzją i oświadczamy, że będziemy protestować aż do pozytywnego zakończenia całej sprawy.


A na transparentach wypisano m.in.:

Wolne Media Wolna Polska", "Przetrwamy tuskowych dworaków", "TV TRWAM Mądrością i sercem Polski", " Janie Dworaku, wolności nie szanujesz, katolików kneblujesz", "Koniec z fałszywą demokracją", "Chcesz z dzieciaka mieć ciemniaka daj mu pilot od Dworaka

Marsz w obronie wolnych mediów, przeciw dyskryminacji Telewizji TRWAM zorganizowali w Tarnowie reprezentanci wielu organizacji i stowarzyszeń: Koła Przyjaciół Radia Maryja przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnowie, Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie, Klubu Gazety Polskiej w Tarnowie, Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na Rzecz Tradycji i Niepodległości, Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i NSZZ

Wrocław też protestował

Najliczniejszy marsz odbył się w sobotę we Wrocławiu, którego głównymi arteriami przemaszerowało ponad siedem tysięcy manifestantów. W wydarzeniu współorganizowanym przez Wrocławski Klub „GP” do zebranych przemówili m.in. europoseł PiS Ryszard Czarnecki, poseł Dawid Jackiewicz - szef regionalnych struktur PiS, reżyser Ewa Stankiewicz (Solidarni 2010) i poseł PiS Jacek Świat, mąż tragicznie zmarłej 10 kwietnia 2010 roku Aleksandry Natalli-Świat. Przed wymarszem manifestanci zgromadzili się w kościele p.w. Bożego Ciała na mszy świętej za Ojczyznę. Następnie przeszli spod pomnika Bolesława Chrobrego na wrocławski Rynek. Oprócz klubu "GP" organizatorami manifestacji były Wrocławski Społeczny Komitet Poparcia Jarosława Kaczyńskiego, Solidarni 2010 i Koła Przyjaciół Radia Maryja.„Solidarność" Ziemi Tarnowskiej.

Senator zaniepokojony ws. TV Trwam

Bydgoski Klub Gazety Polskiej (BKGP) i Solidarni 2010, są usatysfakcjonowani odpowiedzią senatora Jana Rulewskiego (PO) na swoje pismo z dnia 15 III 2012 r. w którym organizacje domagały się interwencji w sprawie nie przyznania TV Trwam miejsca na multipleksie.

Senator w nadesłanym w dniu dzisiejszym liście podzielił nasz niepokój i obiecał zainteresowanie się problemem” - napisali w swoim oświadczeniu, nadesłanym do redakcji portalu niezalezna.pl, przedstawiciel Solidarnych 2010 - Maciej Różycki i Prezes Bydgoskiego Klubu Gazety Polskiej - Krystian Frelichowski.

Oto całość odpowiedzi Senatora Jana Rulewskiego:

Szanowni Państwo!
Z uwagą przeczytałem Państwa pismo dotyczące nieprzyznania Telewizji TRWAM miejsca na pierwszej publicznej platformie cyfrowej.
Pismo nakłania mnie do wystąpienia pod adresem rządu w powyższej sprawie. Zgodnie z artykułem 213 i 215 konstytucji RP odpowiedzialną za podejmowanie decyzji w sprawie prawa do informacji oraz wydania rozporządzenia jest wyłącznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
W poruszonej sprawie dostrzegam jednak problem nierównowagi w decyzjach przyznających prawo do korzystania z Multipleksu. W szczególności niepokojące były wypowiedzi i decyzje KRRiT przed rozstrzygnięciem procesu odwoławczego.
Zagadnienie o którym mowa jest przedmiotem moich zainteresowań.
Z poważaniem
Jan Rulewski


wpolityce.pl, niezalezna.pl

Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Czytaj też: Manifestacje w obronie TV Trwam

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook