Jedynie prawda jest ciekawa


"Wołamy o pełną prawdę, bez montaży!"

11.01.2014

- Dziś jesteśmy bliżej prawdy niż rok temu, ale przed nami nowe zadania. Przed nami 4. rocznica katastrofy smoleńskiej i inne ważne wydarzenia. Musimy zmienić Polskę - mówił Jarosław Kaczyński na obchodach kolejnej miesięcznicy tragedii smoleńskiej.

Jak co miesiąc - ulicami Warszawy przeszedł marsz pamięci, którego uczestnicy uczcili pamięć ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Przed marszem, już tradycyjnie w warszawskiej archikatedrze Św. Jana odbyła się uroczysta Msza święta, w czasie której homilię wygłosił ks. prof. Waldemar Chrostowski:

- Wołamy o prawdę pełną, bez montaży, kombinacji, dodatków i ujęć, i bez szkodliwego PR-u. - Sugeruje się nam by w tym roku obchodzić uroczyście, ćwierćwiecze częściowo wolnych wyborów. Nie możemy ulec sugestiom, abyśmy poprzestali na częściowej prawdzie o Smoleńsku. Jesteśmy strażnikami pamięci, tylko wtedy gdy jesteśmy wierni prawdzie, pełnej prawdzie. Prawda was wyzwoli, uczył Jezus Chrystus - tylko wtedy jesteśmy wierni pełnej prawdzie - mówił teolog i biblista.

Ks. profesor zwracał uwagę na nasilającą się w ostatnich miesiącach falę ataków na Kościół i rodzinę, dodając, że w nurcie tego ataku i sprzeciwu wobec Kościoła i rodziny trzeba także umieścić dramat z 10 kwietnia 2010 r., który rozegrał się na przedmieściach Smoleńska.

- Znamy skutki, straciliśmy prezydenta Rzeczypospolitej i prezydenta Rzeczypospolitej na Obczyźnie i wielu wspaniałych, szlachetnych ludzi, których imiona trzeba nam stale przypominać - wielu z nim bardzo wiele zawdzięczamy. A przecież przyczyny, okoliczności i przebieg są nam znacznie mniej znane. Mało tego, wciąż pozostają przedmiotem manipulacji i przekłamań, kłamstw, niedopowiedzeń, przemilczeń, podsuwania fałszywych tropów, mydlenia oczu (...) a to wszystko odbywa się w klimacie arogancji, buty, zakłamania i nade wszystko absolutnej bezkarności. Bezkarności z powodu czynów i bezkarności z powodu słów, które do tego dramatu nawiązują i się odnoszą - podkreślał ks. profesor.

- Doszło do tego, że nawet elementy prawdy stoją na usługach fałszu, że nawet prawda zostaje wprzęgnięta dla potrzeb kłamstw. Narasta dezorientacja, zamęt, a na skutek tego zniechęcenia. I można odnieść wrażenie, że właśnie o to chodzi - ubolewał kapłan, dodając, że dlatego jest tak potrzebna ta comiesięczna obecność w warszawskiej archikatedrze, by "stawiać kres tej fali obłudy i zła, która gromadzi się i narasta wokół dramatu sprzed prawie czterech lat".

Z ogromnym bólem cytował słowa prof. Edmunda Wnuk-Lipińskiego z wywiadu dla "Rzeczpospolitej":

- Oto profesor socjologii, honorowy rektor jednej z uczelni powiedział: 'Część Polaków nie potrafi przyjąć do wiadomości, że prezydent RP i elita władzy zginęli w banalnym wypadku lotniczym'. (...) Cały ten dramat został skwitowany określeniem 'banalny wypadek lotniczy'.

A tę część Polaków, dodawał ks. Chrostowski, tenże profesor określa mianem "sekty smoleńskiej".

- To jest język ulicy i to tej nie najlepszej, to jest język publicystów i to tych stojących na usługach władzy, ale to nie jest język nauki, to nie jest język uniwersytetu, to nie jest język akademii, to nie jest język profesora - podkreślał kapłan wskazując na jeszcze gorsze inwektywy, które padają pod adresem tych, którzy "nie chcą przyjąć do wiadomości, że prezydent RP i elita władzy zginęli w banalnym wypadku lotniczym'.

- To jest język pogardy, a wraz znim odbywa się i nasila nauczanie pogardy. Boli nas ono i dotyka. Bo nikt nie chce być, nie lubi być, nie znosi być pogardzanym. Już lepiej być bitym niż wzgardzonym. Tak inwektywy, złośliwości, etykiety zastępują dochodzenie do prawdy i zastępują dyskusję - wyliczał w homilii ks. profesor.

Na zakończenie homilii wyrecytował ostatnią zwrotkę wiersza Jarosława Marka Rymkiewicza pt. "Krew na fotelach tupolewa".

    Krew na fotelach tupolewa
    Zmywana szlauchem o świtaniu
    Jeszcze wam ona pieśń zaśpiewa
    To będzie pieśń o zmartwychwstaniu.


Greg, radiomaryja, Tv Trwam, niezalezna.pl
[fot. TV Trwam]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Facebooku!

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook