Jedynie prawda jest ciekawa


"Wołamy o pełną prawdę, bez montaży!"

11.01.2014

- Dziś jesteśmy bliżej prawdy niż rok temu, ale przed nami nowe zadania. Przed nami 4. rocznica katastrofy smoleńskiej i inne ważne wydarzenia. Musimy zmienić Polskę - mówił Jarosław Kaczyński na obchodach kolejnej miesięcznicy tragedii smoleńskiej.

Jak co miesiąc - ulicami Warszawy przeszedł marsz pamięci, którego uczestnicy uczcili pamięć ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Przed marszem, już tradycyjnie w warszawskiej archikatedrze Św. Jana odbyła się uroczysta Msza święta, w czasie której homilię wygłosił ks. prof. Waldemar Chrostowski:

- Wołamy o prawdę pełną, bez montaży, kombinacji, dodatków i ujęć, i bez szkodliwego PR-u. - Sugeruje się nam by w tym roku obchodzić uroczyście, ćwierćwiecze częściowo wolnych wyborów. Nie możemy ulec sugestiom, abyśmy poprzestali na częściowej prawdzie o Smoleńsku. Jesteśmy strażnikami pamięci, tylko wtedy gdy jesteśmy wierni prawdzie, pełnej prawdzie. Prawda was wyzwoli, uczył Jezus Chrystus - tylko wtedy jesteśmy wierni pełnej prawdzie - mówił teolog i biblista.

Ks. profesor zwracał uwagę na nasilającą się w ostatnich miesiącach falę ataków na Kościół i rodzinę, dodając, że w nurcie tego ataku i sprzeciwu wobec Kościoła i rodziny trzeba także umieścić dramat z 10 kwietnia 2010 r., który rozegrał się na przedmieściach Smoleńska.

- Znamy skutki, straciliśmy prezydenta Rzeczypospolitej i prezydenta Rzeczypospolitej na Obczyźnie i wielu wspaniałych, szlachetnych ludzi, których imiona trzeba nam stale przypominać - wielu z nim bardzo wiele zawdzięczamy. A przecież przyczyny, okoliczności i przebieg są nam znacznie mniej znane. Mało tego, wciąż pozostają przedmiotem manipulacji i przekłamań, kłamstw, niedopowiedzeń, przemilczeń, podsuwania fałszywych tropów, mydlenia oczu (...) a to wszystko odbywa się w klimacie arogancji, buty, zakłamania i nade wszystko absolutnej bezkarności. Bezkarności z powodu czynów i bezkarności z powodu słów, które do tego dramatu nawiązują i się odnoszą - podkreślał ks. profesor.

- Doszło do tego, że nawet elementy prawdy stoją na usługach fałszu, że nawet prawda zostaje wprzęgnięta dla potrzeb kłamstw. Narasta dezorientacja, zamęt, a na skutek tego zniechęcenia. I można odnieść wrażenie, że właśnie o to chodzi - ubolewał kapłan, dodając, że dlatego jest tak potrzebna ta comiesięczna obecność w warszawskiej archikatedrze, by "stawiać kres tej fali obłudy i zła, która gromadzi się i narasta wokół dramatu sprzed prawie czterech lat".

Z ogromnym bólem cytował słowa prof. Edmunda Wnuk-Lipińskiego z wywiadu dla "Rzeczpospolitej":

- Oto profesor socjologii, honorowy rektor jednej z uczelni powiedział: 'Część Polaków nie potrafi przyjąć do wiadomości, że prezydent RP i elita władzy zginęli w banalnym wypadku lotniczym'. (...) Cały ten dramat został skwitowany określeniem 'banalny wypadek lotniczy'.

A tę część Polaków, dodawał ks. Chrostowski, tenże profesor określa mianem "sekty smoleńskiej".

- To jest język ulicy i to tej nie najlepszej, to jest język publicystów i to tych stojących na usługach władzy, ale to nie jest język nauki, to nie jest język uniwersytetu, to nie jest język akademii, to nie jest język profesora - podkreślał kapłan wskazując na jeszcze gorsze inwektywy, które padają pod adresem tych, którzy "nie chcą przyjąć do wiadomości, że prezydent RP i elita władzy zginęli w banalnym wypadku lotniczym'.

- To jest język pogardy, a wraz znim odbywa się i nasila nauczanie pogardy. Boli nas ono i dotyka. Bo nikt nie chce być, nie lubi być, nie znosi być pogardzanym. Już lepiej być bitym niż wzgardzonym. Tak inwektywy, złośliwości, etykiety zastępują dochodzenie do prawdy i zastępują dyskusję - wyliczał w homilii ks. profesor.

Na zakończenie homilii wyrecytował ostatnią zwrotkę wiersza Jarosława Marka Rymkiewicza pt. "Krew na fotelach tupolewa".

    Krew na fotelach tupolewa
    Zmywana szlauchem o świtaniu
    Jeszcze wam ona pieśń zaśpiewa
    To będzie pieśń o zmartwychwstaniu.


Greg, radiomaryja, Tv Trwam, niezalezna.pl
[fot. TV Trwam]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270HANSG 21.01.2018

  Niemiecki przedsiębiorca stanie przed sądem za znieważanie pracowników

  Przed Sądem Rejonowym w Wejherowie (Pomorskie) ma ruszyć w piątek proces niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G., oskarżonego o znieważenie pięciu pracowników swojej firmy. Cudzoziemcowi zarzucono też, że wobec jednej z pracownic stosował groźby utraty życia.

 2. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 3. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 4. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 5. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 6. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 7. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook