Jedynie prawda jest ciekawa


Wojtunik bez poświadczenia bezpieczeństwa

04.01.2017

ABW cofnęła poświadczenie bezpieczeństwa byłemu szefowi CBA.

ABW cofnęła poświadczenie bezpieczeństwa b. szefowi CBA Pawłowi Wojtunikowi - poinformował w środę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zaznaczył, że Wojtunik odwołał się od tej decyzji, odwołanie jest analizowane - dodał.

Sam Wojtunik mówi, że nie czuje się winny złamania ustawy o ochronie informacji niejawnych, a działania wobec niego traktuje jako "niezasłużone napiętnowanie i odwet".

Żaryn pytany w środę przez PAP o medialne doniesienia dotyczące certyfikatu bezpieczeństwa dla Wojtunika napisał, że "Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, działając zgodnie z procedurami i w oparciu o przepisy prawa, wszczęła postępowanie sprawdzające wobec Pawła Wojtunika, byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego".

"Zgodnie z decyzją ABW Panu Pawłowi Wojtunikowi cofnięto poświadczenie bezpieczeństwa. W chwili obecnej Pawłowi Wojtunikowi przysługuje prawo złożenia odwołania od tej decyzji. Takie odwołanie wpłynęło do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dokumenty w tej sprawie są analizowane – napisał rzecznik ministra Mariusza Kamińskiego. "Dopiero po zakończeniu analizy będą podejmowane stosowne decyzje" - dodał Żaryn.

Poświadczenie bezpieczeństwa wydawane przez ABW pozwala na dostęp danej osoby do dokumentów opatrzonych klauzulą tajności.

Według informacji uzyskanych przez PAP odwołanie złożono na początku grudnia; decyzje ABW z listopada dotyczą certyfikatów bezpieczeństwa: krajowego, europejskiego i natowskiego. ABW uznała, że Wojtunik "nie daje rękojmi zachowania tajemnicy" uzasadniając, że powodem odmowy przyznania poświadczeń są toczące się przeciwko b. szefowi CBA śledztwa i możliwość postawienia mu w nich zarzutów. W uzasadnieniu Agencja zarzuciła Wojtunikowi też, że ujawnił ówczesnemu szefowi MSZ Radosławowi Sikorskiemu, że CBA zatrzyma jedną z jego podwładnych.

Wojtunik w środę w rozmowie z PAP powiedział, że pisząc odwołanie nie znał jeszcze decyzji prokuratury w Gliwicach, która umorzyła sprawę dotyczącą jego podsłuchanej rozmowy z Sikorskim. W odwołaniu Wojtunik zwraca też uwagę, że przy wszczęciu wobec niego postępowania była mowa o ujawnieniu tajemnic w podsłuchanej rozmowie z ówczesną wicepremier Elżbietą Bieńkowską.

"Absolutnie nie czuję się winny jakiegokolwiek złamania ustawy o ochronie informacji niejawnych, a działania traktuję, jako niezasłużone napiętnowanie i odwet" - stwierdził w rozmowie z PAP.

Zaznaczył, że nie ma złudzeń i nie liczy na pozytywną decyzję w procedurze odwoławczej do premiera w swojej sprawie. "To jedynie krok, do późniejszego odwołania do sądu" - stwierdził.

Przypomniał, że postępowanie sprawdzające, które było powodem jego odejścia ze stanowiska, bo z chwilą jego podjęcia utracił dostęp do tajemnic, trwało rok. "Postępowanie było sposobem na błyskawiczną dymisję i zwolnienie miejsca dla nowego szefa CBA" - powiedział. Powiedział, że ABW nie pozwoliła mu na złożenie wyjaśnień w tym postępowaniu. Wojtunik był szefem CBA od końca 2009 do listopada 2015 r.

mly/PAP

fot. [YouTube]

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook