Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wojna mięsna dotknie naszych producentów

31.01.2014

Polskim rolnikom i branży mięsnej grożą duże straty z powodu wstrzymania eksportu wieprzowiny do Rosji i na Białoruś - uważają eksperci. Na te dwa rynki trafia 25 proc. eksportowanego z Polski mięsa wieprzowego.

Prawdopodobnym scenariuszem jest spadek cen i bankructwa firm oraz gospodarstw rolnych specjalizujących się w produkcji wieprzowiny - uważa prezes stowarzyszenia "Polskie Mięso" Witold Choiński. Jego zdaniem nie ma obecnie alternatywy dla eksportu do Rosji, bo nie można szybko znaleźć nowych rynków zbytu.

Rosja kilka dni temu zażądała od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu. Powodem było wykrycie na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba mówił w piątek, że decyzje w sprawie handlu mięsem z Rosją zapadną w ciągu kilku tygodni. Zdaniem Choińskiego ani przedsiębiorcy, ani rolnicy nie wytrzymają tak długo bez eksportu. "Trudno prognozować, co się stanie, bo sprawa dotyczy wszystkich unijnych krajów; na pewno będzie na rynku nadmiar tego mięsa" - powiedział PAP Choiński.

Szef "Polskiego Mięsa" uważa, że Komisja Europejska jak najszybciej powinna renegocjować umowę z Unią Celną, bo popełniono błąd przy negocjacji tego porozumienia i zgodzono się na zapis, że wystąpienie ASF wstrzymuje import mięsa z całej UE, a nie tylko z regionu, gdzie choroba się pojawiła.

Według Danuty Zawadzkiej z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej problem jest tym poważniejszy, że KE oceniła już wcześniej, iż ceny wieprzowiny na unijnym rynku spadną w tym roku, m.in. z powodu większej produkcji.

"Jeżeli eksport wieprzowiny w skali UE zostanie zatrzymany, może to oznaczać pogłębienie spadku cen, co dla polskich rolników nie będzie korzystne, bo opłacalność chowu trzody chlewnej w naszym kraju jest niska" - powiedziała PAP Zawadzka.

Dodała, że niskie ceny świń nie będą zachęcały rolników do zwiększania produkcji. W Polsce pogłowie świń systematycznie spada, obecnie jest ich ponad 10 mln sztuk; jeszcze kilka lat temu było ponad 20 mln sztuk.

Także analityk Banku Gospodarki Żywnościowej Monika Drążek zwraca uwagę, że Rosja stała się największym odbiorcą nieprzetworzonego mięsa wieprzowego i zatrzymanie handlu z tym krajem może spowodować znaczne straty dla eksporterów.

Według prof. Andrzeja Pisuli, w przypadku zamknięcia rynku wschodniego wielu z nich będzie miało kłopoty z ulokowaniem mięsa na innych rynkach, zwłaszcza, że w podobnej sytuacji znajdą się inne kraje i nie wszystkie sobie z tym poradzą. Profesor dodał, że najwięcej wieprzowiny do Rosji wysyła Dania, ale ten kraj ma możliwości zwiększenia eksportu na rynki dalekowschodnie.

W pierwszych jedenastu miesiącach 2013 r. wartość eksportu mięsa ogółem z Polski do Rosji wyniosła ok. 160,9 mln euro wobec 111,2 mln euro w 2012 r. W 2011 r. polskie firmy wyeksportowały mięso o wartości 65,8 mln euro. Od 2009 r. rośnie eksport świeżej i mrożonej wieprzowiny. W 2011 r. wartość jej wywozu wyniosła 23,1 mln euro, w 2012 r. - 43,5 mln euro, w okresie styczeń - listopad 2013 r. 90,9 mln euro - w tym czasie wyeksportowano 32,8 tys. ton wieprzowiny.

Według danych resortu rolnictwa wartość eksportu wieprzowiny na Białoruś w 2011 r. wyniosła 118,3 mln euro, w 2012 - 148,8 mln euro, a w okresie od stycznia do listopada 2013 r. 88 mln euro. W 2013 r. wyeksportowano 36 tys. ton. wieprzowiny.

Rosja żądając od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do tego kraju, powołała się na porozumienie z 2006 r. UE - Unia Celna (Rosja, Białoruś, Kazachstan). Zgodnie z jego zapisami certyfikowane mięso nie może pochodzić z obszaru, gdzie wystąpił ASF. W związku z tym Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek polecił powiatowym lekarzom weterynarii, aby nie wystawiali tzw. świadectw zdrowia, co uniemożliwia wysyłkę produktów mięsnych do Rosji.

PAP, rch

[Fot. sxc.hu]

Słowa kluczowe:

wieprzowina

,

Rosja

,

Litwa

,

KE

Warto poczytać

 1. saslsa 28.03.2017

  Sellin: Ustawa o dekoncentracji mediów w połowie roku

  Przyśpieszyliśmy prace nad ustawą o dekoncentracji mediów; przepisy powinny być gotowe w połowie 2017 r. - powiedział we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin.

 2. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 3. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 4. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 5. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 6. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 7. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

 8. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook