Jedynie prawda jest ciekawa

Województwo podlaskie finansuje in vitro

25.07.2012

Urząd Marszałkowski w Białymstoku podjął decyzję o przeznaczeniu pieniędzy na na rzecz zakładu parającego się metodą in vitro. Klinika w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 otrzyma aż 2 mln złotych - pisze "Nasz Dziennik".

Program operacyjny miał służyć rozwojowi województwa podlaskiego. Zamiast tego środki przekazano firmie Centrum Leczenia Niepłodności Małżeńskiej "Kriobank" w Białymstoku. Po tą nazwą kryje się firma prof. Waldemara Kuczyńskiego, która realizuje projekt "Wdrożenie innowacyjnych technik leczenia niepłodności". Jak wskazuje Centrum na swojej stronie internetowej chodzi o wdrożenie innowacyjnych usług i technik w stosowanych procedurach dotyczących niepłodności, w tym metody in vitro z mrożeniem embrionów.

- Publiczne pieniądze mają też zostać przeznaczone na zakup "najnowszej generacji sprzętu specjalistycznego" oraz zastosowanie w leczeniu nowego leku opatentowanego przez "Kriobank". Z zapytania ofertowego wynika, że chodzi m.in. o zakup systemu monitoringu rozwojów zarodkowych czy mikromanipulatora - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Firma odmówiła udzielenia dziennikarzom "ND" konkretnych odpowiedzi na pytania. Sam jej właściciel w jednym z artykułów stwierdza, że "mrożenie zarodków stało się standardową procedurą medyczną zapewniającą większe bezpieczeństwo i pacjentce, i zarodkom. Rekomenduje się wręcz zamrażanie wszystkich uzyskanych zarodków".

Poseł PiS, Bolesław Piecha wskazuje, że decyzja o przyznaniu środków takiej firmie jest niepokojąca. - Niepokojące jest1to, że ktoś korzysta z pieniędzy publicznych w sytuacji, gdy w Polsce ta sprawa nie jest uregulowana. Wygląda na to, że ów cały szum medialny wokół in vitro służy konkretnemu biznesowi, któremu najmniej zapewne zależy na uregulowaniu całej sprawy in vitro. Biznes działa swoją drogą - mówi gazecie Bolesław Piecha, szef sejmowej Komisji Zdrowia. W jego ocenie, sprawa powinna być kontrolowana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Decyzja władz z Białegostoku to już kolejna próba finansowania publicznego metody in vitro. Wcześniej decyzję o dofinansowaniu sztucznego zapłodnienia podjęto w Częstochowie.

Więcej w "Naszym Dzienniku".

Nal
[Fot. Wikipedia.pl]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook