Jedynie prawda jest ciekawa

Województwo podlaskie finansuje in vitro

25.07.2012

Urząd Marszałkowski w Białymstoku podjął decyzję o przeznaczeniu pieniędzy na na rzecz zakładu parającego się metodą in vitro. Klinika w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 otrzyma aż 2 mln złotych - pisze "Nasz Dziennik".

Program operacyjny miał służyć rozwojowi województwa podlaskiego. Zamiast tego środki przekazano firmie Centrum Leczenia Niepłodności Małżeńskiej "Kriobank" w Białymstoku. Po tą nazwą kryje się firma prof. Waldemara Kuczyńskiego, która realizuje projekt "Wdrożenie innowacyjnych technik leczenia niepłodności". Jak wskazuje Centrum na swojej stronie internetowej chodzi o wdrożenie innowacyjnych usług i technik w stosowanych procedurach dotyczących niepłodności, w tym metody in vitro z mrożeniem embrionów.

- Publiczne pieniądze mają też zostać przeznaczone na zakup "najnowszej generacji sprzętu specjalistycznego" oraz zastosowanie w leczeniu nowego leku opatentowanego przez "Kriobank". Z zapytania ofertowego wynika, że chodzi m.in. o zakup systemu monitoringu rozwojów zarodkowych czy mikromanipulatora - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Firma odmówiła udzielenia dziennikarzom "ND" konkretnych odpowiedzi na pytania. Sam jej właściciel w jednym z artykułów stwierdza, że "mrożenie zarodków stało się standardową procedurą medyczną zapewniającą większe bezpieczeństwo i pacjentce, i zarodkom. Rekomenduje się wręcz zamrażanie wszystkich uzyskanych zarodków".

Poseł PiS, Bolesław Piecha wskazuje, że decyzja o przyznaniu środków takiej firmie jest niepokojąca. - Niepokojące jest1to, że ktoś korzysta z pieniędzy publicznych w sytuacji, gdy w Polsce ta sprawa nie jest uregulowana. Wygląda na to, że ów cały szum medialny wokół in vitro służy konkretnemu biznesowi, któremu najmniej zapewne zależy na uregulowaniu całej sprawy in vitro. Biznes działa swoją drogą - mówi gazecie Bolesław Piecha, szef sejmowej Komisji Zdrowia. W jego ocenie, sprawa powinna być kontrolowana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Decyzja władz z Białegostoku to już kolejna próba finansowania publicznego metody in vitro. Wcześniej decyzję o dofinansowaniu sztucznego zapłodnienia podjęto w Częstochowie.

Więcej w "Naszym Dzienniku".

Nal
[Fot. Wikipedia.pl]
Słowa kluczowe:

in vitro

,

Podlasie

,

finanse

,

Białystok

,

sejm

Warto poczytać

 1. pospieszalski127021092017 21.09.2017

  Jacek Saryusz-Wolski: „Antypolskie rezolucje pisali ludzie z Warszawy. Błagali o reakcję"

  „To pisali Polacy. Mogę wskazać pokój, w którym to powstawało” – przyznał Jacek Saryusz-Wolski w programie „Warto rozmawiać”

 2. skok21092017 21.09.2017

  Koniec kłamstw na temat SKOK-ów! Depozyty klientów są bezpieczne. Prezes Kasy Krajowej apeluje o zaprzestanie politycznych manipulacji

  Konferencja prasowa zorganizowana przez Kasę Krajową była odpowiedzią na medialną burzę wywołaną ostatnim zaskakującym oświadczeniem Związku Banków Polskich postulującym, by wykluczyć SKOK-i z systemu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

 3. wystawa21092017 21.09.2017

  Jedno z najcenniejszych artystycznych świadectw Auschwitz zagrożone. Każdy może pomóc

  Franciszkanie szukają funduszy na ratowanie wystawy byłego więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Niszczy ją szkodnik zwany kołatkiem. Gwardian ojciec Piotr Cuber powiedział, że zakonnicy nie mają pieniędzy na dezynsekcję.

 4. PalacKultury 21.09.2017

  Mazurek: Gronkiewicz-Waltz złamała prawo i została słusznie ukarana

  Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz złamała prawo, nie stawiając się przed komisją weryfikacyjną; została słusznie ukarana - powiedziała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 5. Szydlo21092017 21.09.2017

  Szydło: liczę na prawdziwą reformę sądownictwa

  Mam nadzieję, że prezydenckie projekty ustaw o KRS i SN, będą zakładały prawdziwą reformę sądownictwa, bo tego oczekują Polacy - oświadczyła w czwartek premier Beata Szydło.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook