Jedynie prawda jest ciekawa


Województwo podlaskie finansuje in vitro

25.07.2012

Urząd Marszałkowski w Białymstoku podjął decyzję o przeznaczeniu pieniędzy na na rzecz zakładu parającego się metodą in vitro. Klinika w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 otrzyma aż 2 mln złotych - pisze "Nasz Dziennik".

Program operacyjny miał służyć rozwojowi województwa podlaskiego. Zamiast tego środki przekazano firmie Centrum Leczenia Niepłodności Małżeńskiej "Kriobank" w Białymstoku. Po tą nazwą kryje się firma prof. Waldemara Kuczyńskiego, która realizuje projekt "Wdrożenie innowacyjnych technik leczenia niepłodności". Jak wskazuje Centrum na swojej stronie internetowej chodzi o wdrożenie innowacyjnych usług i technik w stosowanych procedurach dotyczących niepłodności, w tym metody in vitro z mrożeniem embrionów.

- Publiczne pieniądze mają też zostać przeznaczone na zakup "najnowszej generacji sprzętu specjalistycznego" oraz zastosowanie w leczeniu nowego leku opatentowanego przez "Kriobank". Z zapytania ofertowego wynika, że chodzi m.in. o zakup systemu monitoringu rozwojów zarodkowych czy mikromanipulatora - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Firma odmówiła udzielenia dziennikarzom "ND" konkretnych odpowiedzi na pytania. Sam jej właściciel w jednym z artykułów stwierdza, że "mrożenie zarodków stało się standardową procedurą medyczną zapewniającą większe bezpieczeństwo i pacjentce, i zarodkom. Rekomenduje się wręcz zamrażanie wszystkich uzyskanych zarodków".

Poseł PiS, Bolesław Piecha wskazuje, że decyzja o przyznaniu środków takiej firmie jest niepokojąca. - Niepokojące jest1to, że ktoś korzysta z pieniędzy publicznych w sytuacji, gdy w Polsce ta sprawa nie jest uregulowana. Wygląda na to, że ów cały szum medialny wokół in vitro służy konkretnemu biznesowi, któremu najmniej zapewne zależy na uregulowaniu całej sprawy in vitro. Biznes działa swoją drogą - mówi gazecie Bolesław Piecha, szef sejmowej Komisji Zdrowia. W jego ocenie, sprawa powinna być kontrolowana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Decyzja władz z Białegostoku to już kolejna próba finansowania publicznego metody in vitro. Wcześniej decyzję o dofinansowaniu sztucznego zapłodnienia podjęto w Częstochowie.

Więcej w "Naszym Dzienniku".

Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 2. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 3. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 4. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 5. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 6. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 7. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 8. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook