Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Województwo podlaskie finansuje in vitro

25.07.2012

Urząd Marszałkowski w Białymstoku podjął decyzję o przeznaczeniu pieniędzy na na rzecz zakładu parającego się metodą in vitro. Klinika w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 otrzyma aż 2 mln złotych - pisze "Nasz Dziennik".

Program operacyjny miał służyć rozwojowi województwa podlaskiego. Zamiast tego środki przekazano firmie Centrum Leczenia Niepłodności Małżeńskiej "Kriobank" w Białymstoku. Po tą nazwą kryje się firma prof. Waldemara Kuczyńskiego, która realizuje projekt "Wdrożenie innowacyjnych technik leczenia niepłodności". Jak wskazuje Centrum na swojej stronie internetowej chodzi o wdrożenie innowacyjnych usług i technik w stosowanych procedurach dotyczących niepłodności, w tym metody in vitro z mrożeniem embrionów.

- Publiczne pieniądze mają też zostać przeznaczone na zakup "najnowszej generacji sprzętu specjalistycznego" oraz zastosowanie w leczeniu nowego leku opatentowanego przez "Kriobank". Z zapytania ofertowego wynika, że chodzi m.in. o zakup systemu monitoringu rozwojów zarodkowych czy mikromanipulatora - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Firma odmówiła udzielenia dziennikarzom "ND" konkretnych odpowiedzi na pytania. Sam jej właściciel w jednym z artykułów stwierdza, że "mrożenie zarodków stało się standardową procedurą medyczną zapewniającą większe bezpieczeństwo i pacjentce, i zarodkom. Rekomenduje się wręcz zamrażanie wszystkich uzyskanych zarodków".

Poseł PiS, Bolesław Piecha wskazuje, że decyzja o przyznaniu środków takiej firmie jest niepokojąca. - Niepokojące jest1to, że ktoś korzysta z pieniędzy publicznych w sytuacji, gdy w Polsce ta sprawa nie jest uregulowana. Wygląda na to, że ów cały szum medialny wokół in vitro służy konkretnemu biznesowi, któremu najmniej zapewne zależy na uregulowaniu całej sprawy in vitro. Biznes działa swoją drogą - mówi gazecie Bolesław Piecha, szef sejmowej Komisji Zdrowia. W jego ocenie, sprawa powinna być kontrolowana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Decyzja władz z Białegostoku to już kolejna próba finansowania publicznego metody in vitro. Wcześniej decyzję o dofinansowaniu sztucznego zapłodnienia podjęto w Częstochowie.

Więcej w "Naszym Dzienniku".

Nal
[Fot. Wikipedia.pl]
Słowa kluczowe:

in vitro

,

Podlasie

,

finanse

,

Białystok

,

sejm

Warto poczytać

 1. 1ae88bf8177527f9ec66e8736696wizerunkisejmpolicja 23.01.2017

  Zieliński o publikacji wizerunków sprzed Sejmu

  "Chcę wyraźnie powiedzieć, że policja nie opublikowała wizerunku wszystkich osób. Są podstawy, aby poszukiwać tych, którzy są podejrzewani o złamanie prawa”.

 2. mag22 23.01.2017

  Magierowski: Od prezydenta USA zależy najwięcej

  Magierowski, który był w poniedziałek gościem radia TOK FM, podkreślił, że ma nadzieję, iż jeszcze w tym roku dojdzie do rozmowy Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą.

 3. 20070111obradysejmusalaplenarna1 23.01.2017

  Sondaż IBRiS: PiS może rządzić samodzielnie

  Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej", po zakończeniu przez opozycję protestu w Sejmie, wynika, że PiS zyskał od listopada aż 8 proc. poparcia.

 4. care-9286531280 23.01.2017

  Radziwiłł: Pacjent zaopiekowany w całości

  "Koncepcja sieci szpitali się nieco zmieniła. Myślę, że jest ona zdecydowanie bardziej przyjazna dla tych, którzy będą w niej uczestniczyć".

 5. 20017123 23.01.2017

  Kaczyński: "Będziemy próbowali przekonać TK"

  - Bierzemy pod uwagę, że Trybunał Konstytucyjny może zakwestionować część zmian w ordynacji wyborczej do samorządów dot. kadencyjności - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 6. prezespisjkaczynski 22.01.2017

  Prezes PiS: Dwukadencyjność ma ograniczyć układy

  "Struktura przygotowująca wybory samorządowe musi być dynamiczna" – mówił Jarosław Kaczyński do działaczy PiS w Opolu.

 7. mid-epa05740012 22.01.2017

  Spotkanie Duda-Trump możliwe wiosną w Brukseli

  "Niewykluczone, że pierwsze takie spotkanie będzie miało miejsce w Brukseli wiosną tego roku podczas nadzwyczajnego szczytu NATO”.

 8. 221117 22.01.2017

  Kaczyński: Chętnie przyjmę pomoc Trumpa

  - Chętnie przyjąłbym pomoc Donalda Trumpa w sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważałem, że w tej sprawie musimy liczyć przed wszystkim na siebie - powiedział prezes PiS.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook