Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wojewódzki bezkarny

28.09.2011

Wojewódzki, wspólnie z innym prezenterem radiowym, Michałem Figurskim, obrazili uczucia religijne Nowaka w październiku 2010 r. Podczas audycji radiowej obaj szydzili z krzyża. krzyża: Wojewódzki udając belkę poprzeczną, położył się na plecach Figurskiego, który mówił przy tym - Znalazł się nasz, polsko-żydowski krzyż.

- Sąd podzielił opinię prokuratury, że nie doszło do przestępstwa - poinformował w środę PAP rzecznik Sądu Okręgowego Warszawa-Praga sędzia Maciej Łochowski.

Stołeczna prokuratura rejonowa na Pradze odmówiła wszczęcia dochodzenia, powołując się na "brak znamion czynu zabronionego". Nowak odwołał się do Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ, który we wtorek oddalił jego zażalenie.

Według sędziego Łochowskiego sąd uznał brak, że opisywanemu czynowi brak znamion czynu zabronionego, bo obaj dziennikarze nie mieli intencji znieważenia czyichkolwiek uczuć, a jest to warunkiem tego przestępstwa. Sąd ocenił, że ich działanie było "pewną formą kreacji artystycznej". Decyzja jest prawomocna.

Według Nowaka decyzja sądu oznacza, że dziennikarze mieli prawo szydzić z Krzyża. Może on teraz złożyć prywatny akt oskarżenia w tej sprawie.
To kolejny przypadek, kiedy polski sąd odrzuca wniosek o ukaranie za obrazę uczuć religijnych katolików tłumacząc sie na przykład "kreacją artysytczną".
Nowak wcześniej doprowadził do oskarżenia przez prokuraturę o znieważenie jego uczuć religijnych przez Adama Darskiego "Nergala", który podarł Biblię na zamkniętym koncercie (został niedawno uniewinniony przez sąd I instancji) oraz Doroty Rabczewskiej "Dody", która określiła autorów Biblii jako "naprutych winem i palących jakieś zioła" (jej proces trwa).

Tymczasem Kodeks Karny stanowi: "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

PAP
[fot. PAP/Stach Leszczyński]Warto poczytać

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook