Jedynie prawda jest ciekawa


Wojewoda Mazowiecki nie wytrzymał! Skarga kasacyjna odpowiedzią na kolejne decyzje WSA

30.05.2018
sipiera
Wojewoda Mazowiecki nie wytrzymał! Skarga kasacyjna odpowiedzią na kolejne decyzje WSA

Ciąg dalszy sporu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie, dotyczącym propozycji zmian nazw ulic w ramach ich dekomunizacji.

 

To już trzeci dzień rozpoznawania skarg na decyzje wojewody mazowieckiego, Zdzisława Sipierę, dotyczącym zmiany nazw ulic w mieście stołecznym Warszawa. Wszystkie 47 propozycji zaskarżono do WSA. W poniedziałek sędzia sądu administracyjnego rozpatrywał łącznie 12 skarg, we wtorek było ich 13. Stanowisko sądu? Uchylono wszystkie decyzje wojewody.

W przypadku środowego posiedzenia WSA, prowadzonego przez sędziego Andrzeja Góraja, nie spodziewano się odmiennego przebiegu. Tak też się stało. Uwzględniono wszystkie 12 skarg rozpatrywanych w dniu dzisiejszym. Podobnie jak poprzednicy, tak i sędzia Andrzej Góraj, uznał, iż największym uchybieniem ze strony wojewody w wydanym zarządzeniu zastępczym, był brak podstaw faktycznych wskazujących, iż obecne nazwy ulic „propagowały ustrój komunistyczny lub totalitarny”.

Warto w tym miejscu krótko przedstawić, kim były osoby, których nazwisk WSA tak broni przed zmianą:
• Wincent Rzymowski – był ministrem kultury i sztuki w latach 1944-1945, następnie ministrem sprawa zagranicznych w latach 1945-1947 oraz przywódcą Stronnictwa Demokratycznego. W czasie wojny podejmował się współpracy z ZSRR. 
• Franciszek Ilski – działacz Komunistycznej Partii Polski, a w czasie wojny członek konspiracyjnej grupy komunistycznej. 
• Dąbrowszczacy – batalion im. Jarosława Dąbrowskiego, był to ochotniczy oddział polskich emigrantów opowiadających się po komunistycznej stronie sporu w wojnie domowej w Hiszpanii. Propozycja zmiany:
• Piotr Gruszczyński – działacz komunistyczny w II RP, współzałożyciel Stowarzyszenia Przyjaciół ZSRR
• Józef Lewartowski – właściwie Aron Finkelstein, był polskim politykiem komunistycznym w II RP
• Roman Paziński – działacz Komunistycznej Partii Polski, zastępca dowódcy jednego z batalionów I Dywizji piechoty WP im. Tadeusza Kościuszki
• Michał Sobczak – działacz robotniczy, członek SDKPiL, a następnie Komunistycznej Partii Polskich
• Antoni Dobiszewski – polski działacz komunistyczny w okresie międzywojennym
• Helena Wolf – polska lekarka, w 1943 roku członkini Polskiej Partii Robotniczej oraz Gwardii Ludowej, uczestniczka I Brygady Armii Ludowej
• Stanisław Tołwiński – był prezydentem miasta stołecznego Warszawa w latach 1945-1950 z ramienia PZPR
• Helena Kozłowska - działaczkaKPP, członek Zarządu Głównego ZWM od 1943, KC PPR i Centralnej Trójki PPR od 1944, KC PZPR w latach 1948–1959, 1945–1947 zastępczyni kierownika i kierownik Wydziału Propagandy KC PPR, od 1954 zastępca kierownika Wydziału Organizacyjnego KC PZPR, członkini Komisji Rewizyjnej KC PZPR, członek Rady Naczelnej ZBoWiD. 
• II Armia Wojska Polskiego – działała pod przywództwem gen. dyw. Karola Świerczewskiego, generała pułkownika Armii Czerwonej. Złożona w połowie z Rosjan.

Dodatkowo sąd wskazał, że wojewoda powinien był zasięgnąć opinii IPN w tej sprawie czego nie zrobił. Tym samym kolejnych 12 ulic nadal będzie nosiło nazwiska działaczy komunistycznych, zamiast polskich patriotów oraz bohaterów. 

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera nie zamierza jednak złożyć broni, zapowiadając wniesienie skarg kasacyjnych od orzeczeń WSA. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia sprawa trafi pod jurysdykcję Naczelnego Sądu Administracyjnego. 
Zapewnia także, że wszelkie procedury związane z wydaniem opinii przez Instytut Pamięci Narodowej nie zostały naruszone, stąd też decyzje sądu, jego zdaniem, są niezrozumiałe.

JD
fot. PAP/Marcin Obara

Warto poczytać

 1. 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

 2. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, gdzie przyrównała Mateusza Morawieckiego do znanych dyktatorów i zbrodniarzy

 3. pawlowicz07052018 22.06.2018

  Polska przyjmuje imigrantów na podstawie tajnych umów? Szokujący list Pawłowicz do premiera

  Krystyna Pawłowicz za pośrednictwem twittera opublikowała treść listu, jaki w środę wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego. Posłanka PiS twierdzi w nim, że polski rząd w tajemnicy sprowadził imigrantów do Polski

 4. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

 5. ardanowski22062018 22.06.2018

  Rząd będzie walczył z suszą. "Sytuacja jest ekstremalna"

  Dzisiaj rano miała miejsce konferencja prasowa, na której przemawiał nowy minister rolnictwa. Krzysztof Ardanowski zapewnił, że rolnicy nie pozostaną bez pomocy rządu, ale ważna jest także troska o dług publiczny.

 6. wypadek22062018 22.06.2018

  Wypadek autobusów w Będzinie. Wśród poszkodowanych kobieta w ciąży

  Około 20 osób zostało w różny sposób poszkodowanych w piątek rano w Będzinie, po tym jak autobus komunikacji miejskiej najechał na inny autobus. Na miejsce dotarło kilka zespołów ratowniczych, w tym lotniczy; pokrzywdzeni nie doznali jednak poważniejszych obrażeń.

 7. Strazpozarnawiki 22.06.2018

  Bilans ostatniej nocy- ranni, pożary i tysiące ludzi bez prądu

  Strażacy interweniowali ponad 4,3 tys. razy po nawałnicach, które w czwartek przeszły nad Polską - podał w piątek rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Podczas burz 10 osób zostało poszkodowanych. Nadal 74 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook