Jedynie prawda jest ciekawa


Lekowy wniosek PiS trafił do komisji zdrowia

28.02.2012

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz poinformowała we wtorek, że wniosek klubu PiS o rozszerzenie porządku obrad Sejmu o informację premiera w sprawie listy leków refundowanych skierowany został do sejmowej komisji zdrowia. - Ta prośba o rozszerzenie porządku o tę informację została skierowana do przepracowania w Komisji Zdrowia - powiedziała marszałek.

W poniedziałek szef sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha (PiS) poinformował, że klub PiS chce uzupełnienia porządku obrad obecnego posiedzenia Sejmu o informację premiera m.in. w sprawie listy leków refundowanych i działań ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Na wtorkowej konferencji prasowej marszałek Sejmu, pytana o wniosek klubu PiS, poinformowała, że podczas posiedzenia Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów ustalono, że takie wnioski o informacje rządu będą najpierw kierowane do komisji.

Kopacz oceniła, że to sejmowa Komisja Zdrowia jest miejscem na "szczegółową i bez ograniczeń czasowych" dyskusję na temat listy leków refundowanych. Marszałek zapowiedziała, że ostateczna decyzja ws. wniosku o informację na temat listy zapadnie na posiedzeniu Konwentu i Prezydium podczas następnego posiedzenia Sejmu.

Jednak tuż po rozpoczęciu we wtorek posiedzenia Sejmu Piecha wnioskował o przerwę i zwołanie posiedzenia Konwentu Seniorów, by rozszerzyć porządek obecnego posiedzenia Sejmu o informację rządu na temat listy leków refundowanych. Celem tej informacji - jak argumentował - miałoby być przedstawienie Sejmowi i obywatelom informacji o tym, co dzieje się w Ministerstwie Zdrowia "w tak ważnej sprawie, jak lista leków refundowanych". Wniosek posła PiS został odrzucony w głosowaniu.

W sobotę resort zdrowia opublikował projekt drugiej listy leków refundowanych w tym roku. Ma ona obowiązywać od 1 marca. MZ dokonało 139 obniżek cen leków, na liście znalazło się 216 nowych pozycji. Co do 808 leków minister wydał decyzje o możliwości rozszerzenia refundacji poza wskazania ujęte w charakterystyce produktu leczniczego, m.in. z zakresu pediatrii.

Pierwsza taka lista obowiązuje od 1 stycznia. Wówczas weszła w życie ustawa refundacyjna, zgodnie z którą lista leków  ma być aktualizowana co dwa miesiące. Styczniowa lista wywołała wiele kontrowersji, jeszcze zanim weszła w życie. Eksperci informowali, że usunięto z niej ponad 800 leków. Po apelach ze strony różnych środowisk, w tym pacjentów i lekarzy, Ministerstwo Zdrowia dopisało do projektu listy m.in. leki stosowane po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym i paski do glukometrów.

Od stycznia leki refundowane mają stałe ceny i marże. W ocenie MZ ma to doprowadzić do równego dostępu do medykamentów, gdyż nie wszystkie apteki, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach, stosowały dotąd promocje, co dawało możliwość zakupu leków po preferencyjnych cenach.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 2. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 3. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 4. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 5. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 6. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 7. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 8. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook