Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Lekowy wniosek PiS trafił do komisji zdrowia

28.02.2012

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz poinformowała we wtorek, że wniosek klubu PiS o rozszerzenie porządku obrad Sejmu o informację premiera w sprawie listy leków refundowanych skierowany został do sejmowej komisji zdrowia. - Ta prośba o rozszerzenie porządku o tę informację została skierowana do przepracowania w Komisji Zdrowia - powiedziała marszałek.

W poniedziałek szef sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha (PiS) poinformował, że klub PiS chce uzupełnienia porządku obrad obecnego posiedzenia Sejmu o informację premiera m.in. w sprawie listy leków refundowanych i działań ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Na wtorkowej konferencji prasowej marszałek Sejmu, pytana o wniosek klubu PiS, poinformowała, że podczas posiedzenia Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów ustalono, że takie wnioski o informacje rządu będą najpierw kierowane do komisji.

Kopacz oceniła, że to sejmowa Komisja Zdrowia jest miejscem na "szczegółową i bez ograniczeń czasowych" dyskusję na temat listy leków refundowanych. Marszałek zapowiedziała, że ostateczna decyzja ws. wniosku o informację na temat listy zapadnie na posiedzeniu Konwentu i Prezydium podczas następnego posiedzenia Sejmu.

Jednak tuż po rozpoczęciu we wtorek posiedzenia Sejmu Piecha wnioskował o przerwę i zwołanie posiedzenia Konwentu Seniorów, by rozszerzyć porządek obecnego posiedzenia Sejmu o informację rządu na temat listy leków refundowanych. Celem tej informacji - jak argumentował - miałoby być przedstawienie Sejmowi i obywatelom informacji o tym, co dzieje się w Ministerstwie Zdrowia "w tak ważnej sprawie, jak lista leków refundowanych". Wniosek posła PiS został odrzucony w głosowaniu.

W sobotę resort zdrowia opublikował projekt drugiej listy leków refundowanych w tym roku. Ma ona obowiązywać od 1 marca. MZ dokonało 139 obniżek cen leków, na liście znalazło się 216 nowych pozycji. Co do 808 leków minister wydał decyzje o możliwości rozszerzenia refundacji poza wskazania ujęte w charakterystyce produktu leczniczego, m.in. z zakresu pediatrii.

Pierwsza taka lista obowiązuje od 1 stycznia. Wówczas weszła w życie ustawa refundacyjna, zgodnie z którą lista leków  ma być aktualizowana co dwa miesiące. Styczniowa lista wywołała wiele kontrowersji, jeszcze zanim weszła w życie. Eksperci informowali, że usunięto z niej ponad 800 leków. Po apelach ze strony różnych środowisk, w tym pacjentów i lekarzy, Ministerstwo Zdrowia dopisało do projektu listy m.in. leki stosowane po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym i paski do glukometrów.

Od stycznia leki refundowane mają stałe ceny i marże. W ocenie MZ ma to doprowadzić do równego dostępu do medykamentów, gdyż nie wszystkie apteki, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach, stosowały dotąd promocje, co dawało możliwość zakupu leków po preferencyjnych cenach.

PAP
[fot. sxc.hu]

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook