Jedynie prawda jest ciekawa


Lekowy wniosek PiS trafił do komisji zdrowia

28.02.2012

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz poinformowała we wtorek, że wniosek klubu PiS o rozszerzenie porządku obrad Sejmu o informację premiera w sprawie listy leków refundowanych skierowany został do sejmowej komisji zdrowia. - Ta prośba o rozszerzenie porządku o tę informację została skierowana do przepracowania w Komisji Zdrowia - powiedziała marszałek.

W poniedziałek szef sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha (PiS) poinformował, że klub PiS chce uzupełnienia porządku obrad obecnego posiedzenia Sejmu o informację premiera m.in. w sprawie listy leków refundowanych i działań ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Na wtorkowej konferencji prasowej marszałek Sejmu, pytana o wniosek klubu PiS, poinformowała, że podczas posiedzenia Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów ustalono, że takie wnioski o informacje rządu będą najpierw kierowane do komisji.

Kopacz oceniła, że to sejmowa Komisja Zdrowia jest miejscem na "szczegółową i bez ograniczeń czasowych" dyskusję na temat listy leków refundowanych. Marszałek zapowiedziała, że ostateczna decyzja ws. wniosku o informację na temat listy zapadnie na posiedzeniu Konwentu i Prezydium podczas następnego posiedzenia Sejmu.

Jednak tuż po rozpoczęciu we wtorek posiedzenia Sejmu Piecha wnioskował o przerwę i zwołanie posiedzenia Konwentu Seniorów, by rozszerzyć porządek obecnego posiedzenia Sejmu o informację rządu na temat listy leków refundowanych. Celem tej informacji - jak argumentował - miałoby być przedstawienie Sejmowi i obywatelom informacji o tym, co dzieje się w Ministerstwie Zdrowia "w tak ważnej sprawie, jak lista leków refundowanych". Wniosek posła PiS został odrzucony w głosowaniu.

W sobotę resort zdrowia opublikował projekt drugiej listy leków refundowanych w tym roku. Ma ona obowiązywać od 1 marca. MZ dokonało 139 obniżek cen leków, na liście znalazło się 216 nowych pozycji. Co do 808 leków minister wydał decyzje o możliwości rozszerzenia refundacji poza wskazania ujęte w charakterystyce produktu leczniczego, m.in. z zakresu pediatrii.

Pierwsza taka lista obowiązuje od 1 stycznia. Wówczas weszła w życie ustawa refundacyjna, zgodnie z którą lista leków  ma być aktualizowana co dwa miesiące. Styczniowa lista wywołała wiele kontrowersji, jeszcze zanim weszła w życie. Eksperci informowali, że usunięto z niej ponad 800 leków. Po apelach ze strony różnych środowisk, w tym pacjentów i lekarzy, Ministerstwo Zdrowia dopisało do projektu listy m.in. leki stosowane po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym i paski do glukometrów.

Od stycznia leki refundowane mają stałe ceny i marże. W ocenie MZ ma to doprowadzić do równego dostępu do medykamentów, gdyż nie wszystkie apteki, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach, stosowały dotąd promocje, co dawało możliwość zakupu leków po preferencyjnych cenach.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 2. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 3. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 4. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 5. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 6. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook