Jedynie prawda jest ciekawa


Sąd zdecyduje o lustracji wiceministra finansów

07.01.2012

2 lutego Sąd Okręgowy Warszawa-Praga zdecyduje, czy wszcząć proces odwołanego w grudniu 2011 r. wiceministra finansów Wiesława Szczuki, którego IPN podejrzewa o "kłamstwo lustracyjne" - ustaliła PAP w źródłach sądowych.

Proces lustracyjny kończy się albo oczyszczeniem z zarzutu, albo stwierdzeniem "kłamstwa lustracyjnego" (co pociąga za sobą zakaz pełnienia funkcji publicznych na okres od 3 do 10 lat).

15 grudnia 2011 r. pion lustracyjny IPN, w związku z wątpliwościami co do prawdziwości oświadczenia lustracyjnego ówczesnego wiceministra i Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych, wysłał do sądu wniosek o wszczęcie wobec niego postępowania lustracyjnego. W oświadczeniu Szczuka napisał, że nie miał związków ze służbami specjalnymi PRL.

16 grudnia portal rp.pl podał informację o tym wniosku. Dodano, że w IPN zachował się mikrofilm teczki dokumentującej współpracę Szczuki z wywiadem PRL z lat 80. Według portalu Szczuka stał się obiektem zainteresowania SB, kiedy na początku lat 80 studiował na wiedeńskiej Akademii Dyplomatycznej.

Szczuka oświadczył, że gdy w 2004 r. pierwszy raz został wiceministrem finansów, jego oświadczenia nie zakwestionował Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński. Złożone przez mnie oświadczenie lustracyjne jest zgodne z prawdą. Jestem przekonany, że w przypadku wszczęcia postępowania lustracyjnego niezawisły sąd potwierdzi jego prawdziwość - dodał.

Oświadczył też, że do wyjaśnienia sprawy nie powinien być wiceministrem, dlatego zwrócił się do premiera Donalda Tuska o przyjęcie rezygnacji. 22 grudnia resort ogłosił, że 19 grudnia Tusk odwołał Szczukę z funkcji wiceministra; zastąpił go Mirosław Sekuła.

Zawartość swych archiwów nt. Szczuki IPN ujawnił latem 2010 r., gdy został on wiceministrem po raz drugi. Z katalogów IPN wynikało, że w sierpniu 1988 r. został on zarejestrowany jako kontakt operacyjny wywiadu PRL o kryptonimie "Gaiko". Ponadto, w latach 80. Szczuka był też wielokrotnie sprawdzany w ewidencji MSW, m.in. przez BOR, wywiad MSW, SB z Piły, Zarząd II Sztabu Generalnego WP i kontrwywiad MSW. Jako powody zapytań podawano: "sprawdzenie obiektu" lub "przed rozpracowaniem".

Szczuka oświadczył wtedy, że nie miał wcześniej świadomości, iż zarejestrowano go w ewidencji MSW wraz z nadanym kryptonimem. Zakładam, że związane jest to z faktem, że w kilka miesięcy po podjęciu przeze mnie w listopadzie 1987 r. pracy w Ministerstwie Finansów zgłosiły się do mnie osoby podające się za przedstawicieli MSW i oferujące m.in. pomoc w prowadzeniu negocjacji z wierzycielami zagranicznymi. O zgłoszeniu się tych osób poinformowałem swego ówczesnego bezpośredniego przełożonego - dodał.

Zapewnił, że nigdy nie podpisywał zobowiązania do współpracy; nie otrzymał żadnej gratyfikacji od organów bezpieczeństwa i nie uczynił niczego, co służyłoby zwalczaniu opozycji demokratycznej czy łamaniu praw człowieka.

IPN ma do sprawdzenia sto kilkadziesiąt tysięcy oświadczeń lustracyjnych osób pełniących funkcje publiczne w myśl ustawy lustracyjnej. Pion lustracyjny IPN sprawdza ich ok. 5 tys. rocznie. Wybrany latem 2011 r. na nowego prezesa IPN Łukasz Kamiński deklarował przyspieszenie tego procesu - jego zdaniem możliwe jest sprawdzanie 20 tys. rocznie.

PAP

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Niedzielabezhandlu 23.04.2018

  Nadchodzi apokalipsa. Znany kabaret znakomicie wyśmiał panikę związaną z zakazem handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rodziny walczące o przetrwanie. Pustka wokół centrów handlowych. Wojsko traci kontrolę, a na czarnym rynku ceny osiągają zawrotne sumy

 2. Wiezienie1 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

  Mateusz P. osiągnął pokaźne korzyści majątkowe współpracując z wywiadem Rosji; pracował też na rzecz Chin - zarzuca mu prokuratura w akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie. Lider partii Zmiana jest w areszcie od maja 2016 r

 3. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 4. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 5. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 6. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook