Jedynie prawda jest ciekawa


Władze o nowej ustawie o TK

27.10.2016

Beata Szydło i Patryk Jaki o projekcie nowej ustawy, którym zajmuje się Sejm.

Projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, autorstwa posłów PiS, to projekt porządkujący, który ma ustabilizować sytuację wokół TK - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło.


„Klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość złożył projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, to (projekt) porządkujący, idący do dalszego uporządkowania sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym. Myślę, że on będzie w miarę szybko procedowany i będziemy mogli wtedy powiedzieć, że sytuacja w TK się stabilizuje” - powiedział szefowa rządu w czwartek na konferencji prasowej.


Jak oceniła, sytuacja wokół Trybunału się ustabilizuje, jeśli obecny prezes TK Andrzej Rzepliński będzie chciał stosować się do obowiązującego prawa.


W środę na stronie internetowej Sejmu pojawił się projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, autorstwa posłów PiS. Wprowadza on m.in. zasadę, że kadencja prezesa TK trwa sześć lat (dziś sędzia powołany na prezesa jest nim do końca swej 9-letniej kadencji).


Projekt reguluje też tryb wyłaniania przez Zgromadzenie Ogólne TK kandydatów na prezesa Trybunału przedstawianych prezydentowi. Zgodnie z projektem, prezesa powołuje prezydent spośród kandydatów przedstawionych mu przez ZO (nie ma określonej liczby kandydatów - według lipcowej ustawy o TK jest ich trzech). ZO ma przedstawiać prezydentowi jako kandydatów wszystkich sędziów, którzy w głosowaniu otrzymali co najmniej 5 głosów.


Według części opozycji celem projektu jest zawłaszczenie stanowiska prezesa Trybunału dla Prawa i Sprawiedliwości.


Przygotowanie projektu ws. TK było zapowiadane od kilku tygodni. Jest to jeden z trzech projektów odnoszących się do TK. Chodzi o projekty: ustawy o statusie sędziów TK, ustawy dotyczącej organizacji i trybu postępowania przed TK oraz przepisów wprowadzających tę ustawę (tego ostatniego projektu jeszcze nie ma, a ma w nim być data wejścia ustaw w życie - PAP). Projekt ustawy o statusie sędziów TK jest obecnie przed drugim czytaniem w Sejmie.


Mamy kolejną próbę rozwiązania konfliktu - tak wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował złożony przez PiS nowy projekt. Wyszliśmy naprzeciw Komisji Europejskiej, ale Polska jest suwerennym krajem - mówił z kolei o wdrożeniu zaleceń KE ws. TK.


„Mamy kolejną próbę rozwiązania tego konfliktu” - powiedział w czwartek dziennikarzom w Sejmie Jaki o projekcie ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK, który zamieszczony został w środę na stronach internetowych Sejmu.


„Posłowie PiS składali już kilka takich projektów, szukając porozumienia z opozycją, składając poprawki, które korespondowały z tym, o czym mówiła Komisja Wenecka, i zawsze było za mało” - dodał Jaki.


Opozycja zarzuca, że celem przygotowanego przez PiS projektu jest doprowadzenie do tego, by nowym prezesem TK został sędzia z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości.


Pytany o to Jaki odpowiedział, że art. 197 konstytucji daje prawo parlamentowi do regulowania zasad funkcjonowania TK; artykuł ten brzmi: "Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa".


Według wiceministra sprawiedliwości "trzeba było wybrać jakieś kryterium" dotyczące sędziego, który pokieruje TK do czasu wyboru nowego prezesa, a kryterium stażu pracy "nie jest absurdalne, wręcz przeciwnie - jest logiczne".


„Ale to jest dopiero początek prac, jeśli ktoś zaproponuje inne kryterium, myślę, że będziemy na ten temat bardzo poważnie w parlamencie dyskutować” - dodał.


Mly/PAP


fot. [wPolityce.pl/Fratria]

Warto poczytać

 1. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

 2. tvn17062018 19.06.2018

  Co dalej z prezenterką opowiadająca o "dwóch hat-trickach" Ronaldo? Dziwne zachowanie TVN24

  Wypowiedź dziennikarki odbiła się tak szerokim echem w Internecie, iż do całej sytuacji odniosła się macierzysta stacja dziennikarki.

 3. wypadek19062018 19.06.2018

  Samochód wjechał pod pociąg. Dwie osoby nie żyją

  Dwie osoby podróżujące toyotą zginęły na miejscu po tym, jak samochód wjechał pod pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Do zdarzenia doszło we wtorek około godz. 10, w Wierzawicach na Podkarpaciu.

 4. gorzelik19062018 19.06.2018

  Szef RAŚ kibicuje Niemcom na mundialu. "Nawet jeśli będą grali z Polską"

  Jerzy Gorzelik, założyciel Śląskiej Partii Regionalnej i równocześnie szef Ruchu Autonomii Śląska szokuje swoją deklaracją. Dzięki specjalnej nakładce na zdjęcie na Facebooku zapowiedział, że na mundialu w Rosji będzie kibicował Niemcom.

 5. kroplowka19062018 19.06.2018

  Nie żyje trzyletni chłopiec. Podczas zabawy zatrzasnął się w pralce

  Nie żyje trzylatek, który w poniedziałek zatrzasnął się w pralce - poinformował prokurator rejonowy w Słupsku Piotr Nierebiński. Śledczy będą prowadzić w tej sprawie postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

 6. pracownik19062018 19.06.2018

  Psychiatrzy ostrzegają pracodawców: Uważajcie dziś na pracowników

  Uwaga, kibice mogą mieć osłabioną sprawność w pracy. Szczególnie przy okazji dzisiejszego meczu - ostrzega psychiatra, dr n. med. Agata Wysocka-Studzińska.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook