Jedynie prawda jest ciekawa


Władza walczy z prawdą, a nie o prawdę

22.11.2011

Zorganizowanie konferencji naukowej dotyczącej katastrofy smoleńskiej jest bardzo dobrym pomysłem – uważa poseł PiS Jarosław Zieliński. W rozmowie z portalem Stefczyk.info przyznaje, że państwo powinno wspierać takie inicjatywy.

Jeśli naukowcy, eksperci chcą podjąć trud i włożyć wysiłek na rzecz poszukiwania prawdy o katastrofie smoleńskiej to należy ich wspomóc. To należy wesprzeć. Tymczasem okazuje się, że agendy rządowe odmówiły wsparcia inicjatorom tej inicjatywy. Decyzję tę uważam za niedobrą – mówi poseł Zieliński, członek parlamentarnego zespołu badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej.

W ocenie naszego rozmówcy, państwu polskiemu powinno zależeć, by prawda o tragedii z 10 kwietnia jak najszybciej ujrzała światło dzienne. Wyraźnie jednak widać niechęć do prawdy. Stąd zdaje się brak wsparcia i inicjatywy naukowców. To wpisuje się niestety w działania władz, jakie widzimy od dawna – wskazuje nasz rozmówca.

W ocenie Jarosława Zielińskiego za niechęcią rządzących do szukania prawdy o okolicznościach katastrofy smoleńskiej może stać również strach o własną przyszłość. Niewykluczone, że Donald Tusk i jego ministrowie mają w tej sprawie blokady nie tylko psychologiczne, ale również prawne, żeby tej sprawy nie drążyć. Ci ludzie byli odpowiedzialni za przygotowanie wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Smoleńsku. Przygotowali ją źle, co mogło mieć wpływ pośredni na katastrofę smoleńską – tłumaczy nasz rozmówca. Wskazuje, że odpowiednie instytucje powinny wyjaśnić, czy politycy rzeczywiście mieli taki wpływ na tragedię. Również z analiz naukowców mogłaby wyjść skala odpowiedzialności polityków rządzących – zaznacza Zieliński.

Poseł PiS zaznacza, że niechęć władza do wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej powinien być dobrze znany Polakom. Czasem przybierała ona nawet formę niemal panicznych ataków na ludzi, którzy tą sprawą się interesują na poważnie – kwituje nasz rozmówca.

saż

[fot. premier.gov.pl]


Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook