Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Władza straszy rolników jak w PRL

14.06.2012

Jak poinformował Maciej Mojzesowicz, przewodniczący "Solidarności" Rolników Indywidualnych gminy Koronowo, w ramach protestu, Urząd Wojewódzki ma zostać zablokowany ponad dwustoma traktorami innymi maszynami rolniczymi - pisze portal wpolityce.pl.

Wszystkimi maszynami jakie są w rolnictwie - oczywiście kombajny zbożowe nie pojadą, ze względu na ich wysokość i niemożność przejazdu pod wiaduktami, ale ciągniki z przyczepami, asenizacyjne zbiorniki, którymi wywozimy zanieczyszczenia od naszego inwentarza, tak, żeby i pachniało i było wesoło naszej władzy.

Jak wyjaśnił, rolnicy zbierają się o godz. 17.00 w swoich miejscach zamieszkania i wyjeżdżają do Pawłówka koło Bydgoszczy, skąd już przed 18.00 razem ruszą do Bydgoszczy. Celem jest Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej. Oprócz rolników z województwa kujawsko-pomorskiego, przyjadą również delegacje ze Szczecina i Wielkopolski, być może nawet z Podkarpacia i ze Śląska.

Jak nas poinformował Mojzesowicz, w ostatnich dniach rolników odwiedzali policjanci, którzy ich legitymowali i sugerowali odstąpienie od protestu.

Wjeżdżano do posesji, do gospodarstw samochodami policyjnymi, sprawdzano dokumenty, sprawdzono jakość ciągników, mówiono żeby rolnik lepiej nie jechał na protest, bo po co, to nic nie zmieni. Mamy informacje, że była to decyzja Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy - ale to jest informacja nieoficjalna.

Policja była m.in. u Antoniego Kusia, przewodniczącego rolniczej "Solidarności" regionu bydgoskiego, była policja w powiecie nakielskim, jeździli po rolnikach dając im do zrozumienia, żeby lepiej nie jechać.

Rolnicy są oburzeni takim zachowaniem władz wojewódzkich i policji.

To już przekracza jakiekolwiek zasady demokracji w Polsce - tak nie należy prowadzić dialogu - jeśli mówi pan premier, że jest premierem wszystkich Polaków i pan prezydent - prezydentem wszystkich Polaków - to ci panowie chyba nie do końca "wiedzą gdzie siedzą i z czym jedzą".

Mojzesowicz przypomniał, że początkowo protest miał się odbyć 12 czerwca, ale rolnicy zgodzili się go przełożyć, żeby nie komplikować sytuacji w związku z meczem Polska - Rosja.

Chcieliśmy uspokojenia nastrojów, a w międzyczasie pan minister i pan premier otrzymali pisma od Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego, żeby się spotkać, żeby jeszcze porozmawiać na temat naszych problemów. Niestety, nasze prośby zostały zlekceważone i zbagatelizowane. Pani wojewoda miała się wczoraj z nami umówi - myśmy przyjechali na umówioną godzinę, liczyliśmy na jakieś porozumienie, jednak pani wojewoda na godzinę przed spotkaniem odmówiła przyjazdu.

Tak właśnie ta władza funkcjonuje, a zwłaszcza władza PSL-owska, która choć już dawno po 89 r., to nadal daleko nie jest od tamtego ustroju i swojej poprzedniczki ZSL.

Organizatorem protestu jest Komitet Protestacyjny Polski Północnej oraz Ogólnopolski Komitet Protestacyjny.
Odbywa się, gdyż nie został zrealizowany żaden postulat podpisany przez ministra rolnictwa pana Marka Sawickiego, a których realizację on zapowiadał. Zamiast tego mamy do czynienia z opieszałością władzy, arogancją, wręcz całkowitą butą. Spowodowało to, że rolnicy uznali, że ich się lekceważy i postanowili działać bardziej radykalnie.

Najważniejsze problemy związane są z płatnościami - minister Sawicki obiecywał, że jak przyjdzie do rządu, to dopłaty obszarowe będą wyrównane ze starą unią, a okazało się, że 10% nam zabrano. Druga rzecz, to klęska wymarznięć - minister obiecywał, że będą dotacje finansowe, kredyty - no nic z tego nie ma, nawet zabrano nam to, co jeszcze było.

Rolnicy jednocześnie przepraszają mieszkańców Bydgoszczy za powstałe w związku z protestem utrudnienia.
ale to też w ich imieniu będziemy protestować - przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego - tam jest jeden punkt, mówiący o 67 latach dla kobiet - no, to jest już poniżające.

wpolityce.pl
[fot.PAP/Tytus Żmijewski]

Warto poczytać

 1. pku76 26.05.2017

  1 czerwca spotkanie ministra Muchy z szefami PKW i KBW

  1 czerwca odbędzie się spotkanie szefów Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum Pawłem Muchą - poinformowała w piątek PKW na stronie internetowej.

 2. kpl9 26.05.2017

  Kempa: Składam zawiadomienie do prokuratury

  Składam zawiadomienie do prokuratury ws. pomówień mających na celu poniżenie mnie - poinformowała w piątek PAP szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.

 3. konferencja-PO 26.05.2017

  PO znowu o Berczyńskim

  Wracają do sprawy negocjacji ws. Caracali i chcą po raz kolejny dymisji szefa MON.

 4. Sad-gfgdd 26.05.2017

  Jaki o korupcji w SN

  "Prokuratura prowadzi bardzo poważne postępowanie dotyczące korupcji w Sądzie Najwyższym".

 5. karcxa 26.05.2017

  Karczewski: Chciałbym podziękować wszystkim matkom

  Życzę Wam, żebyście miały jak najwięcej satysfakcji, żebyście miały jak najwięcej uśmiechu.

 6. 1-185406 26.05.2017

  Nowe decyzje ws. śmierci Stachowiaka

  "W stosunku do 5 funkcjonariuszy poleciłem wszcząć postępowania administracyjne w kierunku zwolnienia ich z policji, z uwagi na ważny interes służby" - powiedział szef dolnośląskiej policji nadinspektor Tomasz Trawiński.

 7. st66665555 26.05.2017

  Zwolnienia w policji związane ze śmiercią Stachowiaka

  Dyrektorka Biura Kontroli Komendy Głównej Policji Halina Żabowska została odwołana ze stanowiska - poinformował w piątek PAP rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 8. pt3-083t5783727em800x7ede4a8b 26.05.2017

  PKW nie widzi przeszkód ws. referendum

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe; będzie to jednak powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook