Jedynie prawda jest ciekawa


Władza straszy rolników jak w PRL

14.06.2012

Jak poinformował Maciej Mojzesowicz, przewodniczący "Solidarności" Rolników Indywidualnych gminy Koronowo, w ramach protestu, Urząd Wojewódzki ma zostać zablokowany ponad dwustoma traktorami innymi maszynami rolniczymi - pisze portal wpolityce.pl.

Wszystkimi maszynami jakie są w rolnictwie - oczywiście kombajny zbożowe nie pojadą, ze względu na ich wysokość i niemożność przejazdu pod wiaduktami, ale ciągniki z przyczepami, asenizacyjne zbiorniki, którymi wywozimy zanieczyszczenia od naszego inwentarza, tak, żeby i pachniało i było wesoło naszej władzy.

Jak wyjaśnił, rolnicy zbierają się o godz. 17.00 w swoich miejscach zamieszkania i wyjeżdżają do Pawłówka koło Bydgoszczy, skąd już przed 18.00 razem ruszą do Bydgoszczy. Celem jest Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej. Oprócz rolników z województwa kujawsko-pomorskiego, przyjadą również delegacje ze Szczecina i Wielkopolski, być może nawet z Podkarpacia i ze Śląska.

Jak nas poinformował Mojzesowicz, w ostatnich dniach rolników odwiedzali policjanci, którzy ich legitymowali i sugerowali odstąpienie od protestu.

Wjeżdżano do posesji, do gospodarstw samochodami policyjnymi, sprawdzano dokumenty, sprawdzono jakość ciągników, mówiono żeby rolnik lepiej nie jechał na protest, bo po co, to nic nie zmieni. Mamy informacje, że była to decyzja Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy - ale to jest informacja nieoficjalna.

Policja była m.in. u Antoniego Kusia, przewodniczącego rolniczej "Solidarności" regionu bydgoskiego, była policja w powiecie nakielskim, jeździli po rolnikach dając im do zrozumienia, żeby lepiej nie jechać.

Rolnicy są oburzeni takim zachowaniem władz wojewódzkich i policji.

To już przekracza jakiekolwiek zasady demokracji w Polsce - tak nie należy prowadzić dialogu - jeśli mówi pan premier, że jest premierem wszystkich Polaków i pan prezydent - prezydentem wszystkich Polaków - to ci panowie chyba nie do końca "wiedzą gdzie siedzą i z czym jedzą".

Mojzesowicz przypomniał, że początkowo protest miał się odbyć 12 czerwca, ale rolnicy zgodzili się go przełożyć, żeby nie komplikować sytuacji w związku z meczem Polska - Rosja.

Chcieliśmy uspokojenia nastrojów, a w międzyczasie pan minister i pan premier otrzymali pisma od Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego, żeby się spotkać, żeby jeszcze porozmawiać na temat naszych problemów. Niestety, nasze prośby zostały zlekceważone i zbagatelizowane. Pani wojewoda miała się wczoraj z nami umówi - myśmy przyjechali na umówioną godzinę, liczyliśmy na jakieś porozumienie, jednak pani wojewoda na godzinę przed spotkaniem odmówiła przyjazdu.

Tak właśnie ta władza funkcjonuje, a zwłaszcza władza PSL-owska, która choć już dawno po 89 r., to nadal daleko nie jest od tamtego ustroju i swojej poprzedniczki ZSL.

Organizatorem protestu jest Komitet Protestacyjny Polski Północnej oraz Ogólnopolski Komitet Protestacyjny.
Odbywa się, gdyż nie został zrealizowany żaden postulat podpisany przez ministra rolnictwa pana Marka Sawickiego, a których realizację on zapowiadał. Zamiast tego mamy do czynienia z opieszałością władzy, arogancją, wręcz całkowitą butą. Spowodowało to, że rolnicy uznali, że ich się lekceważy i postanowili działać bardziej radykalnie.

Najważniejsze problemy związane są z płatnościami - minister Sawicki obiecywał, że jak przyjdzie do rządu, to dopłaty obszarowe będą wyrównane ze starą unią, a okazało się, że 10% nam zabrano. Druga rzecz, to klęska wymarznięć - minister obiecywał, że będą dotacje finansowe, kredyty - no nic z tego nie ma, nawet zabrano nam to, co jeszcze było.

Rolnicy jednocześnie przepraszają mieszkańców Bydgoszczy za powstałe w związku z protestem utrudnienia.
ale to też w ich imieniu będziemy protestować - przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego - tam jest jeden punkt, mówiący o 67 latach dla kobiet - no, to jest już poniżające.

wpolityce.pl
[fot.PAP/Tytus Żmijewski]

Warto poczytać

 1. 1270HANSG 21.01.2018

  Niemiecki przedsiębiorca stanie przed sądem za znieważanie pracowników

  Przed Sądem Rejonowym w Wejherowie (Pomorskie) ma ruszyć w piątek proces niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G., oskarżonego o znieważenie pięciu pracowników swojej firmy. Cudzoziemcowi zarzucono też, że wobec jednej z pracownic stosował groźby utraty życia.

 2. 1270giertych22 21.01.2018

  Giertych będzie bronił Gawłowskiego - prawą rękę Schetyny

  Roman Giertych zapowiedział, że podejmie się obrony posła PO Stanisława Gawłowskiego. Jak podał Giertych poseł poprosił go o to poseł w wysłanym liście.

 3. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 4. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 5. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 6. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 7. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 8. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook