Jedynie prawda jest ciekawa


Wizyta Trumpa ważna dla Polski, ale też Trójmorza

03.07.2017

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce będzie bardzo ważna dla naszych relacji bilateralnych (dwustronnych – dop. redakcji); pokazuje też wagę inicjatywy Trójmorza - ocenił wicemarszałek Senatu, polityk Polski Razem, Adam Bielan.

Prezydent USA będzie gościł w Warszawie w dniach 5-6 lipca. W czwartek będzie rozmawiał w "cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą, spotka się z liderami państw Trójmorza i wygłosi przemówienie na pl. Krasińskich.

"Spodziewamy się deklaracji prezydenta Trumpa dotyczących siły Sojuszu Północnoatlantyckiego, potwierdzenia artykułu 5., który mówi o solidarnej obronie każdego kraju z Paktu Północnoatlantyckiego, który zostanie zaatakowany" - skomentował ustalenia programu zbliżającej się wizyty Bielan.

"Spodziewamy się również postępu prac w naszej współpracy jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne" - dodał przypominając, że przed dwoma tygodniami do Polski dotarł pierwszy statek z dostawą gazu skroplonego z USA. "Chcielibyśmy, aby te dostawy miały charakter trwały" - powiedział.

Bielan zaznaczył ponadto, że prezydent USA przybywa do Warszawy na szczyt Trójmorza, co jest dowartościowaniem tej inicjatywy. "Jeśli lider supermocarstwa przyjeżdża na szczyt Trójmorza, to pokazuje wagę tej inicjatywy" - stwierdził.

W ocenie Bielana, wizyta Trumpa w Warszawie będzie miała również wymiar związany z polityką historyczną. Jak dodał, wystąpienie Trumpa odbędzie się na pl. Krasińskich na tle Pomnika Powstańców Warszawskich. "Z całą pewnością do tego pomnika i do heroizmu powstańców warszawskich (Trump – red.) nawiąże" - powiedział wicemarszałek Senatu.

PAP

Fot. PAP/EPA/Olivier Douliery

Warto poczytać

 1. 1270sdfesdxz 21.05.2018

  Kukiz'15 składa projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową

  Kukiz'15 składa w Sejmie projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową. Chcemy obniżać, a nie podwyższać ceny paliw - podkreślił w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

 2. 1270gowingi 21.05.2018

  Gowin: nasz rząd zrobił dla rodzin niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek

  Nasz rząd zrobił dla rodzin osób niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek rząd do tej pory - mówił w poniedziałek w Krakowie wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, mając ograniczone możliwości budżetowe, rząd nie jest w stanie realizować wszystkich postulatów.

 3. szczerekerwerwe21052018 21.05.2018

  Pełne szaleństwo w TVN24! Ależ popis, to trzeba zobaczyć [WIDEO]

  Poranny seans nienawiści sączony z ekranu TVN 24 w prowadzonym przez Marcina Mellera programie "Drugie śniadanie mistrzów",

 4. 1270bolek00a 21.05.2018

  Wałęsa okłamał miliony Polaków

  Lech Wałęsa jest postacią historyczną z zasługami, ale jest też postacią kontrowersyjną - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin

 5. 1270antypis 21.05.2018

  Opozycja wysyła bojówki do walki z PiS

  Sasin: osoby zakłócające spotkania z politykami PiS to zorganizowane bojówki

 6. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 7. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 8. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook