Jedynie prawda jest ciekawa


Wizyta Donalda Trumpa w Polsce będzie dwudniowa

25.06.2017

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przybędzie do Polski 5 lipca. Następnego dnia najpierw porozmawia w cztery oczy z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i wygłosi ważne przemówienie w Warszawie - ujawnił wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS).

"Donald Trump przyleci późnym wieczorem piątego lipca (...), będzie spał w Warszawie i od rana, szóstego lipca, będzie najpierw rozmawiał w cztery oczy z prezydentem Andrzejem Dudą, bo on jest gospodarzem tej wizyty i całego szczytu Trójmorza" - wskazał wicemarszałek Senatu. Bielan zapowiedział także, że tego samego dnia będzie miało miejsce "ważne przemówienie - o godz. 13 na Placu Krasińskich w Warszawie".

We wtorek Biały Dom poinformował, że Trumpowi towarzyszyć będzie w Polsce pierwsza dama Melania Trump. Jak podano, prezydent podczas wizyty w naszym kraju weźmie również udział jako gość honorowy w szczycie inicjatywy Trójmorza, podczas którego przeprowadzi rozmowy z przywódcami państw regionu.

Tematami wiodącymi wizyty amerykańskiego prezydenta mają być kwestie bezpieczeństwa oraz współpraca ekonomiczna i rozwojowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a regionem Trójmorza.

Bielan zwrócił uwagę na "szersze spotkanie delegacji polskiej i amerykańskiej, bo Donaldowi Trumpowi będzie towarzyszyć wielu ważnych ministrów". Później będą spotkania z innymi przywódcami krajów Trójmorza. Pytany, czego będą dotyczyły rozmowy między przedstawicielami z Polski i USA, wicemarszałek zapowiedział, że poruszane będą przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej.

O spodziewanych rezultatach wizyty prezydenta USA w Polsce wypowiedział się też minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Jego zdaniem:

"Ta wizyta przekracza kwestię tylko obecności wojsk amerykańskich czy wojsk NATO-wskich na naszym terenie. Chociaż to oczywiście ma olbrzymie znaczenie i ta wizyta jest potwierdzeniem tego, że USA na trwałe angażują swoje siły zbrojne na wschodniej flance NATO, na trwałe są gotowe wspierać państwa Europy Środkowej i bronić nadal Europy, a zwłaszcza państw Europy Środkowo-Wschodniej. To bardzo ważne, dlatego że nad tymi kwestiami zawieszano znak zapytania i ciągle trwa ta propaganda - zarówno w Polsce, jak i poza Polską - minimalizująca albo wręcz podważająca intencje rządu USA, a zwłaszcza prezydenta Trumpa. To takie fake news, to taka próba destrukcji psychologicznej i moralnej sojuszu polsko-amerykańskiego".

Minister wskazał, że chodzi jeszcze o zaangażowanie Polski w tworzenie porozumienia państw Europy Środkowej - od Odry po Kaukaz i od Bałtyku po Morze Czarne i Adriatyckie. Co jest niesłychanie istotne dla naszego bezpieczeństwa, ale także dla bezpieczeństwa całej Europy.

Dopytywany, czy oczekuje wsparcia Trumpa dla tego projektu, Macierewicz odparł: "To wsparcie już nastąpiło. Przyjazd, decyzja USA, że pan prezydent Trump przyjedzie właśnie na kongres państw Międzymorza jest symbolicznym, ale bardzo silnym wsparciem i to jest dla nas naprawdę bardzo, bardzo dobra wiadomość".

PAP

Fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook