Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Witold Pilecki zostanie beatyfikowany?

25.09.2013

Fundacja „Paradis Judaeorum” wysłała list do papieża Franciszka z prośbą o rozważenie prośby wpisania polskiego bohatera rotmistrza Witolda Pileckiego w poczet błogosławionych.

Już 17 września 2008 r. fundacja zwróciła się do papieża Benedykta XVI z prośbą o rozważenie beatyfikacji rotmistrza Pileckiego. 25 stycznia 2009 r. z inicjatywy fundacji odprawiono uroczystą Mszę św. w Katedrze Wawelskiej, podczas której modlono się o wyniesienie na ołtarze bohatera z Auschwitz.

Działacze Fundacji apelowali także do władz kurii archidiecezjalnej w Krakowie, aby szczątki żołnierza Armii Krajowej, który organizował ruch oporu w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, a po wojnie zginął z rąk komunistów, zostały pochowane na Wawelu.

W liście do papieża Franciszka z dnia 17 września br. Fundacja prosi Ojca Świętego o rozważenie beatyfikacji Witolda Pileckiego. W dokumencie napisanym w języku angielskim prezes organizacji zauważa, że rotmistrz, stanowi jeden z najwspanialszych przykładów Chrystusowej miłości bliźniego.

„Dla nas, Polaków, Pilecki reprezentuje tych, jakże nielicznych, którzy zasłużyli na miano Ojca Ojczyzny (Pater Patriae) i na pogrzeb nekropolii królów polskich w katedrze na Wawelu. Dla wszystkich Europejczyków Rotmistrz jest patronem bohaterów, którzy walczyli z obydwoma antyludzkimi, totalitarnymi tyraniami: niemieckim narodowym socjalizmem i sowieckim komunizmem” – podkreśla Tyrpa i nazywa Pileckiego – „rycerzem chrześcijańskim (miles christanus) XX wieku”.

Podkreśla, że Pilecki był jedyną w historii osobą, która na ochotnika dała się uwięzić w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym. Przypomina, że od stycznia 2008 r. uczestnicy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) dokładają starań, aby ukazać rotmistrza Pileckiego jako prawdziwego chrześcijanina.

„Od pięciu lat, podczas wielu wydarzeń, modlimy się, aby Kościół beatyfikował Witolda Pileckiego – naśladowcę Chrystusa (imitator Christi). Jeśli taka jest wola Pana naszego Jezusa Chrystusa” –przeczytać można w liście.

Witold Pilecki był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzem kampanii wrześniowej 1939 r., bohaterem polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r. podczas niemieckiej łapanki Pilecki pozwolił się aresztować Niemcom, by przedostać się do obozu Auschwitz. Chciał zdobyć informacje o panujących w nim warunkach. Do Auschwitz trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 r. Szybko stał się głównym organizatorem konspiracji w obozie. Założył tam Związek Organizacji Wojskowej. Planował nawet zbrojne oswobodzenie obozu.

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Pilecki zdołał uciec z obozu wraz z dwoma współwięźniami. Sprawozdania Pileckiego z obozu były przesłane do dowództwa Armii Krajowej w Warszawie i dalej na Zachód.

Pileckiego aresztowano w maju 1947 r. Został osadzony w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddany okrutnemu śledztwu. 15 maja 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci i wkrótce stracony. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy.

We wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy. W lipcu 2006 r. prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Rotmistrz Witold Pilecki został uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej.

Fundacja „Paradis Judaeorum” od kilku lat prowadzi akcję, której głównym celem jest ustanowienie 25 maja – rocznicy śmierci rtm. Witolda Pileckiego – europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

KAI/aż


Facebook