Jedynie prawda jest ciekawa


Witek: Konstytucja musi zostać zweryfikowana

17.05.2017

Szefowa gabinetu premier Szydło komentuje pomysł referendum konstytucyjnego.

Obecna konstytucja, po 20 latach funkcjonowania, musi zostać zweryfikowana; kwestia dyskusji nad potrzebą zmiany obecnej konstytucji jest na agendzie Prawa i Sprawiedliwości - podkreśliła w środę Elżbieta Witek szefowa gabinetu premier Beaty Szydło .

Prezydent podczas uroczystości w święto Konstytucji 3 maja, powiedział, że chce, aby w sprawie konstytucji odbyło się w przyszłym roku referendum - gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "wSieci" prezydent powiedział, że referendum mogłoby się odbyć 11 listopada 2018 r. albo w tym okresie. 11 listopada 2018 r. to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

Elżbieta Witek pytana w środę w radiowej Trójce, czy inicjatywa prezydenta zaskoczyła polityków PiS, zaznaczyła, że ogłoszona 3 maja propozycja była inicjatywą prezydenta.

"To, co powiedział pan prezydent Andrzej Duda, że chciałby zapytać obywateli, w jakim kierunku te zmiany powinny pójść, że przygotowuje kilka albo kilkanaście pytań - to jest jego inicjatywa" - podkreśliła Witek. Jednocześnie wskazywała, że kwestia dyskusji nad potrzebą zmiany obecnej konstytucji "jest na agendzie Prawa i Sprawiedliwości". "O tym mówiliśmy znacznie wcześniej" - zauważyła.

"Data 11 listopada, która została zaproponowana przez prezydenta, już jest datą, do której pan prezydent się nie przywiązuje, chociażby z tego powodu, że PKW twierdzi, że połączenie referendum ogólnokrajowego z wyborami samorządowymi jest niemożliwe. W związku z tym być może będzie chodziło o inną datę" - podkreśliła Witek.

"Być może nie będzie chodziło o referendum dot. już samej zmiany konstytucji, tylko zapytanie Polaków, w jakim kierunku te zmiany fundamentalne powinny pójść" - wskazała.

W piśmie - datowanym na 11 maja - PKW poprosiła prezydenta o informację, czy jest koncepcja lub plan, by referendum ws konstytucji odbyło się tego dnia, co wybory samorządowe. PKW zaznaczyła, że obecne przepisy nie przewidują możliwości przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego łącznie z wyborami samorządowymi.

Zdaniem Witek, obecna konstytucja po 20 latach funkcjonowania musi zostać zweryfikowana. Podkreśliła, że podczas uchwalania konstytucji, Polska nie była członkiem NATO oraz UE. Ponadto, jak oceniła, w konstytucji nie ma m.in. jasnego określenia roli prezydenta i roli rządu.

"Takie elementy, które trzeba by było doprecyzować są konieczne, chociaż i tak w moim przekonaniu w konstytucji nie da się zapisać wszystkiego, zawsze wyniknie jakiś problem" - zaznaczyła.

Witek pytana, czy nie obawia się braku społecznego zaangażowania oraz niskiej frekwencji w referendum stwierdziła, że w Polsce nie mamy wyrobionego obowiązku pójścia na wybory. "Takiej świadomości, że rzeczywiście ode mnie coś zależy, że dzień wyborów to dzień należący do obywateli, bo to oni wtedy podejmują najważniejsze decyzje" - podkreśliła.

"Czy uda się to zmienić? Szczerze mówiąc nie wierzę w to" - oświadczyła Witek. Jej zdaniem potrzeba wielu kampanii i lat nauki obywatelskości, żebyśmy uznali, że wybory są świętem obywateli, z którego powinniśmy skorzystać idąc do urn. "Są obawy o to, czy takie referendum coś da, czy nie. Natomiast z pewnością będzie jakimś elementem wiedzy pokazującej, co Polakom bardziej odpowiada, a co mniej" - dodała.

Szefowa gabinetu premier zauważyła, że prezydent chce, aby nową konstytucję napisali nie politycy, a Polacy. Jej zdaniem nie oznacza to jednak, że politycy są zwolnieni z pracy nad propozycjami i powinni mieć je przygotowane. "Prawo i Sprawiedliwość znane jest z tego, że jeśli występuje z ważną propozycją, to ma ją przemyślaną i przedyskutowaną" – dodała.

mly/PAP

fot. [wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 8. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook