Jedynie prawda jest ciekawa


Wipler w nowej koalicji?

29.04.2013

Poseł PiS Przemysław Wipler popiera nową inicjatywę pod nazwą "Polska bez PIT". Zdementował jednak pogłoski o swoim rzekomo rychłym rozstaniu z partią ale na życzenie klubu nie pojawił się na konferencji inaugurującej nowej koalicji.

Powstała koalicja "Polska bez PIT". W jej skład wchodzą organizacje opowiadające się za likwidacją tego podatku w naszym kraju. Popiera ją poseł PiS Przemysław Wipler, który po rozmowie z władzami klubu nie pojawił się jednak na inaugurującej konferencji. 

Koalicję zainicjowały Fundacja Republikańska, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz stowarzyszenie KoLiber. "Chcemy ogłosić projekt likwidacji PIT-u i zastąpienie go podatkiem od Funduszu Płac" - powiedział  Wipler

"To podatek tani w poborze, prosty i nie do uniknięcia. W Polsce mamy już podobny podatek - podatek, który banki płacą zbiorczo za klientów. W ten sam sposób chcemy płacić jako przedsiębiorcy podatki za swoich pracowników. To bardzo proste. Jeżeli Fundusz Płac w danej firmie wynosi w miesiącu 100 złotych, to odprowadzamy od niej na przykład 17 procent do budżetu państwa" - powiedział podczas konferencji prasowej szef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak. 

Szef Fundacji Republikańskiej Marcin Chludziński zwrócił uwagę, że w Polsce jest 40 różnych formularzy PIT, a ściąganie tego podatku kosztuje około 3,5 miliarda złotych. Jego zdaniem nowy system pozwoli oszczędzić tę kwotę oraz umożliwi usprawnienie działania urzędów skarbowych. 

Projekt inicjatywy obywatelskiej ma być złożony w Sejmie jesienią. "Chcemy, żeby projekt był pozapartyjny" - powiedział Wipler. Dodał, że na razie jest jedynym politykiem wspierającym inicjatywę. "Nie będę miał nic przeciwko, żeby się to zmieniło" - dodał.

Wipler zaznaczył, że "ma takie samo prawo do zgłaszania pomysłów gospodarczych, jak inni klubowi koledzy, na przykład Janusz Śniadek, b. szef NSZZ +Solidarność+". Według Wiplera PiS powinno przedstawiać zarówno pomysły socjalne, jak i bardziej wolnorynkowe.

"Nie konsultowałem pomysłu +Polski bez PIT+ z partią, bo uważam, że w ramach mojego mandatu poselskiego mam prawo w normalnej demokracji do wychodzenia z inicjatywami obywatelskimi tego rodzaju, które mogą wejść do programu PiS, ale nie muszą" - powiedział Wipler.

Dodał, że pod koniec maja, przed czerwcowym kongresem programowym PiS ma rozmawiać z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim na temat swoich pomysłów gospodarczych. "Plotki o moim odejściu z PiS są nieprawdziwe. Kolportują je osoby mi nieżyczliwie" - zapewnił.

Politycy z kierownictwa PiS są na razie ostrożni w komentowaniu inicjatywy Wiplera. "Muszę najpierw z nim porozmawiać" - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. 

Wipler nie pojawił się ostatecznie na poniedziałkowej konferencji, na której wystąpili wspólnie przedstawiciele: Fundacji Republikańskiej, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz stowarzyszenia KoLiber. "Rozmawiałem z szefem klubu PiS Mariuszem Blaszczakiem. Powiedział, że moje poglądy są powszechnie znane i nie ma nic złego w tym, abym uczestniczył w takiej akcji, ale ma ona określony kontekst. Lepiej, żebym po moim wywiadzie dla portalu wPolityce.pl nie podnosił temperatury" - powiedział PAP Wipler.

Błaszczak - według relacji Wiplera - nazwał wywiad "nieszczęśliwym". "Zostałem poproszony, żeby nie robić działań, które sprawiają, że media zamiast rządem zajmują się opozycją. W pełni się z nim zgadzam, ale wywiadu udzieliłem tylko dlatego, żeby przeciąć spekulacje o moim odejściu" - podkreślił Wipler. 

W wywiadzie dla portalu wPolityce.pl Wipler powiedział, iż "nie ukrywa, że nie podoba mu się gospodarczy skręt w lewo, jakiego dokonuje Prawo i Sprawiedliwość". "To zły kierunek, mówię o tym uczciwie. I wiem, że wielu moich kolegów chciałoby, bym to powiedziawszy, wyszedł z partii, poddał się i zostawił im wolną rękę. Tego nie zrobię, będę walczył, by PiS reprezentowało bliskie mi wartości. By twarzą gospodarczą był nie tylko związany ze związkiem zawodowym +Solidarność+ Janusz Śniadek, ale także osoby mające poglądy takie jak ja" - mówił.

"PiS to partia wielonurtowa, musi być rozdyskutowana. Tylko jest ten jeden warunek - ta dyskusja musi się odbywać wewnątrz partii, a nie za pośrednictwem mediów" - skomentował w poniedziałek w rozmowie z PAP szef komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński doniesienia medialne na temat posła Wiplera, w tym o koalicji "Polska bez PIT".

Fakt, że Wipler może głosić swoje poglądy, uznał za "najlepszą odpowiedź dla wszystkich, którzy twierdzą, że PiS jest partią hermetyczną, jednego tematu i nierozdyskutowaną". "Szanuję posła Wiplera, nie zgadzając się z jego trochę naiwną wiarą, że niewidzialna ręka rynku wszystko załatwi" - podkreślił Brudziński. Dodał, że chętnie skonfrontowałby pomysły posła Wiplera nie w Warszawie, ale np. w Łobzie (Zachodniopomorskie) czy innych miastach, gdzie jest bardzo wysokie strukturalne bezrobocie (bezrobocie w Łobzie w marcu br. wyniosło 30 proc. - PAP). 

"Ci, którzy mają poglądy inne, krytykują Przemka Wiplera, Przemek Wipler jak na młodego, świetnie wykształconego, kreatywnego, dobrze odnajdującego się w polskiej rzeczywistości krytykuje tych, którzy nie są tak przedsiębiorczy i kreatywni jak on" - powiedział Brudziński.

ansa/PAP

[fot.wikipedia/ Patryk Matyjaszczyk]

Warto poczytać

 1. 1270HANSG 21.01.2018

  Niemiecki przedsiębiorca stanie przed sądem za znieważanie pracowników

  Przed Sądem Rejonowym w Wejherowie (Pomorskie) ma ruszyć w piątek proces niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G., oskarżonego o znieważenie pięciu pracowników swojej firmy. Cudzoziemcowi zarzucono też, że wobec jednej z pracownic stosował groźby utraty życia.

 2. 1270giertych22 21.01.2018

  Giertych będzie bronił Gawłowskiego - prawą rękę Schetyny

  Roman Giertych zapowiedział, że podejmie się obrony posła PO Stanisława Gawłowskiego. Jak podał Giertych poseł poprosił go o to poseł w wysłanym liście.

 3. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 4. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 5. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 6. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 7. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 8. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook