Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein o Marcu'68: antysemityzm nie miał nic wspólnego z postawą społeczeństwa

07.03.2018
Wildsteinwpolityce
Wildstein o Marcu'68: antysemityzm nie miał nic wspólnego z postawą społeczeństwa

Marzec`68 był zrywem wolnościowym polskiej młodzieży. Brali w nim udział nie tylko studenci, ale i młodzi robotnicy - mówi PAP Bronisław Wildstein, publicysta i członek Kolegium IPN. Obecny w marcowej kampanii władz PRL antysemityzm nie miał nic wspólnego z postawami Polaków - dodaje.

Jak podkreśla Wildstein, "w Marcu'68 młodych robotników komunistyczne władze zatrzymały nawet więcej, niż studentów, a protesty miały miejsce nie tylko w dużych ośrodkach miejskich". - Mieliśmy wówczas do czynienia z buntem młodych Polaków komunistycznego reżimu, który zresztą ów bunt stłumił - dodaje.

Odnosząc się do kampanii antysemickiej, zorganizowanej przez władze PRL w czasie tłumienia protestów Wildstein zwraca uwagę, że "komuniści wykonali ją według utrwalonych wzorców takich nagonek". - Mieli bogate doświadczenie, bo kampanie takie były organizowane stale. Totalitarna władza potrzebowała zawsze kozła ofiarnego, na którego można zrzucić winę za wszystkie swoje problemy. Taka była kampania przeciwko partyzantom walczącym z III Rzeszą, podobnie było w przypadku Kościoła - przypomina.

- W 1968 roku wybrano motyw antysemicki, ale samą kampanię wymierzoną w Żydów rozpoczęto zresztą wcześniej, w roku 1967, po wojnie sześciodniowej na Bliskim Wschodzie. Moskwa wydała polecenie państwom komunistycznym, by zerwały stosunki z Izraelem, co zrobiły wszystkie te państwa, poza Rumunią - mówi Wildstein.

Według członka Kolegium IPN "antysemityzm Marca`68 nie miał nic wspólnego ze spontanicznością polskiego społeczeństwa, z postawami Polaków. Na wiece, na których potępiano syjonistów - de facto Żydów - robotnicy byli spędzani pod rygorem surowych kar dyscyplinarnych".

Zdaniem Wildsteina przedstawianie kampanii antysemickiej władz PRL, w wyniku której wygnano z kraju kilkanaście tysięcy osób pochodzenia żydowskiego jako wewnętrznej rozgrywki aparatu władzy nie ma sensu.

- Wydalono wówczas ok. 16 tys. osób, wśród których zaledwie kilkaset, może nawet mniej, było ściśle związanych z aparatem władzy - ocenia publicysta.

W marcu 1968 r. na Uniwersytecie Warszawskim doszło do studenckich protestów oraz ich pacyfikacji przez aparat bezpieczeństwa PRL. Wydarzenia wywołała decyzja władz komunistycznych o zdjęciu z afiszów Teatru Narodowego "Dziadów" Adama Mickiewicza i wydalenie z UW dwóch studentów, Adama Michnika i Henryka Szlajfera, protestujących przeciwko cenzurze. Brutalne uderzenie oddziałów milicji na uczestników wiecu 8 marca spotkało się z reakcją młodych studentów i robotników w wielu miastach Polski. Zorganizowali oni szereg manifestacji. W wyniku kampanii antysemickiej, którą władze PRL rozpoczęły przy tłumieniu protestów, Polskę opuściło kilkanaście tysięcy osób pochodzenia żydowskiego. 

PAP
Fot: YouTube

Warto poczytać

 1. 1270morawieckimatyjpg 23.03.2018

  Morawiecki rozmawiał w kuluarach szczytu UE z Junckerem

  Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rozmawiał w cztery oczy w kuluarach szczytu UE z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - dowiedziała się w piątek PAP ze źródła dyplomatycznego

 2. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 3. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 4. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 5. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 6. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 7. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 8. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook