Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Wigilijna" lista leków refundowanych

27.12.2011

Z listy leków refundowanych, opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia, usunięto 847 produktów czyli 25 procent całej listy! Wstępne analizy wskazują, że zmiany w terapii będą dotyczyły setek tysięcy chorych. Nie cichną echa tego wydarzenia zwłaszcza, że listę ogłoszono w piątek po południu, a więc w przeddzień Wigilii. O co w tym wszystkim chodzi? Pytamy posła PiS, byłego wiceministra zdrowia Bolesława Piechę.

Obecnie  na liście leków refundowanych jest 25 proc. mniej medykamentów. A część z tych, które wycofano nie ma swoich odpowiedników. W związku z tym jeżeli ktoś - zwłaszcza w chorobach przewlekłych, a mówimy o astmie, o cukrzycy, o sprawach związanych z odrzucaniem przeszczepu - będzie miał przepisany lek, który nie ma tańszego odpowiednika, to wtedy będzie musiał płacić 100 procent.

I kilkaset leków jest w takiej sytuacji. Bóg jeden raczy wiedzieć co się stanie 1 stycznia. Natomiast jest już pewne, że nie wiadomo czy ministerstwo uzyska te spodziewane oszczędności, czy to będzie miliard złotych oszczędności dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Bo tego nikt nie wie.

Dany lek, który nie znajdzie się na liście, musi być czymś zastąpiony. Trzeba będzie za niego również zapłacić  jakąś kwotę. Poza tym wygląda na to, że 2,5 miliona chorych cukrzyków będzie płaciło więcej za leki niż dotychczas. A jeżeli dopłaty będą wyższe, to znaczy, że oszczędności, które dostanie Narodowy Fundusz Zdrowia będą pochodziły z kieszeni pacjenta.  Ale to nic nowego. Przeważnie tak bywa. Jaka będzie skala skutków finansowych będzie można powiedzieć najwcześniej po pierwszym kwartale.

Jest jeszcze jeden problem: od 1 stycznia nie będzie możliwości przyznawania rabatów, różnego rodzaju promocji. Ta sprawa został wykluczona przez ustawodawcę. Można debatować, czy słusznie czy nie. Ja akurat uważam, że jeśli chodzi o leki refundowane, to nie powinno być gier czysto rynkowych. Ale też uważam, że droga usztywniania tych cen nie jest dobra. Najlepszym wzorcem są moim zdaniem apteki niemieckie, gdzie leki refundowane mają jednakową cenę. Ludzie płacą opłatę manipulacyjną za wydanie leków. Reszta to już są uzgodnienia między kasą chorych, Narodowych Funduszem Zdrowia, ministerstwem, a producentem. Natomiast u nas sposób wprowadzania nowych rozwiązań jest skandaliczny, ponieważ nie da się tak potężnej operacji przeprowadzić w mgle, niewiedzy i ignorancji. Lekarze nie dowiedzieli się jakie przepisy będą obowiązywać, aptekarze nie będą wiedzieli, jak się zachować przed wydaniem leków, A pacjenci nie będą mieli pewności co jest a czego nie ma na liście leków refundowanych.  Bo nie spotkałem pacjentów, którzy nałogowo śledziliby, literka po literce, tę listę. Tego nikt nie robi.

Natomiast to co mówi ministerstwo, że można pokazać listę lekarzowi, żeby przepisał właściwy lek, pachnie hipokryzją. Przecież, żeby dojść do kardiologa, czy neurologa, to trzeba się zapisać w kolejce. I być może po trzech miesiącach da się tę receptę zmienić.

Sposób wprowadzenia tej listy jest skandaliczny, skutki - nieznane. Bartosz Arłukowicz nie ponosi całej winy. On realizuje to, co zaplanował jego poprzednik. Arłukowicz będzie firmował bałagan, który przygotowała mu poprzedniczka Ewa Kopacz.

Miz

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Słowa kluczowe:

leki

,

Bartosz Arłukowicz

,

zdrowie

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook