Jedynie prawda jest ciekawa


"Wigilijna" lista leków refundowanych

27.12.2011

Z listy leków refundowanych, opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia, usunięto 847 produktów czyli 25 procent całej listy! Wstępne analizy wskazują, że zmiany w terapii będą dotyczyły setek tysięcy chorych. Nie cichną echa tego wydarzenia zwłaszcza, że listę ogłoszono w piątek po południu, a więc w przeddzień Wigilii. O co w tym wszystkim chodzi? Pytamy posła PiS, byłego wiceministra zdrowia Bolesława Piechę.

Obecnie  na liście leków refundowanych jest 25 proc. mniej medykamentów. A część z tych, które wycofano nie ma swoich odpowiedników. W związku z tym jeżeli ktoś - zwłaszcza w chorobach przewlekłych, a mówimy o astmie, o cukrzycy, o sprawach związanych z odrzucaniem przeszczepu - będzie miał przepisany lek, który nie ma tańszego odpowiednika, to wtedy będzie musiał płacić 100 procent.

I kilkaset leków jest w takiej sytuacji. Bóg jeden raczy wiedzieć co się stanie 1 stycznia. Natomiast jest już pewne, że nie wiadomo czy ministerstwo uzyska te spodziewane oszczędności, czy to będzie miliard złotych oszczędności dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Bo tego nikt nie wie.

Dany lek, który nie znajdzie się na liście, musi być czymś zastąpiony. Trzeba będzie za niego również zapłacić  jakąś kwotę. Poza tym wygląda na to, że 2,5 miliona chorych cukrzyków będzie płaciło więcej za leki niż dotychczas. A jeżeli dopłaty będą wyższe, to znaczy, że oszczędności, które dostanie Narodowy Fundusz Zdrowia będą pochodziły z kieszeni pacjenta.  Ale to nic nowego. Przeważnie tak bywa. Jaka będzie skala skutków finansowych będzie można powiedzieć najwcześniej po pierwszym kwartale.

Jest jeszcze jeden problem: od 1 stycznia nie będzie możliwości przyznawania rabatów, różnego rodzaju promocji. Ta sprawa został wykluczona przez ustawodawcę. Można debatować, czy słusznie czy nie. Ja akurat uważam, że jeśli chodzi o leki refundowane, to nie powinno być gier czysto rynkowych. Ale też uważam, że droga usztywniania tych cen nie jest dobra. Najlepszym wzorcem są moim zdaniem apteki niemieckie, gdzie leki refundowane mają jednakową cenę. Ludzie płacą opłatę manipulacyjną za wydanie leków. Reszta to już są uzgodnienia między kasą chorych, Narodowych Funduszem Zdrowia, ministerstwem, a producentem. Natomiast u nas sposób wprowadzania nowych rozwiązań jest skandaliczny, ponieważ nie da się tak potężnej operacji przeprowadzić w mgle, niewiedzy i ignorancji. Lekarze nie dowiedzieli się jakie przepisy będą obowiązywać, aptekarze nie będą wiedzieli, jak się zachować przed wydaniem leków, A pacjenci nie będą mieli pewności co jest a czego nie ma na liście leków refundowanych.  Bo nie spotkałem pacjentów, którzy nałogowo śledziliby, literka po literce, tę listę. Tego nikt nie robi.

Natomiast to co mówi ministerstwo, że można pokazać listę lekarzowi, żeby przepisał właściwy lek, pachnie hipokryzją. Przecież, żeby dojść do kardiologa, czy neurologa, to trzeba się zapisać w kolejce. I być może po trzech miesiącach da się tę receptę zmienić.

Sposób wprowadzenia tej listy jest skandaliczny, skutki - nieznane. Bartosz Arłukowicz nie ponosi całej winy. On realizuje to, co zaplanował jego poprzednik. Arłukowicz będzie firmował bałagan, który przygotowała mu poprzedniczka Ewa Kopacz.

Miz

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 6. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 7. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook