Jedynie prawda jest ciekawa


Więzienie za mowę nienawiści wobec gejów

24.02.2012

Czy to kolejny krok do zamykania ust tym, którzy chcą walczyć o normalność i tradycyjne wartości? Pełnomocnik ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz na froncie walki z mową nienawiści tym razem chce zaostrzenia kar za słowa wymierzone w mniejszości seksualne i wsadzać tych, którzy znieważają gejów czy transseksualistów nawet na dwa lata do więzienia.

Przed kilkoma tygodniami minister zasłynęła chęcią ukarania posła PiS Marka Suskiego, który w prywatnej rozmowie powiedział o czarnoskórym pośle PO „Murzynek”. Nazwała to słowo właśnie mową nienawiści.

Teraz chce iść dużo dalej w przypadku „mowy nienawiści” pod adresem gejów, lesbijek czy osób transseksualnych.

– Zaproponowałam rozszerzenie art. 256 o kilka kategorii, m.in. wiek i płeć. Nacisk położyłam jednak na orientację seksualną i tożsamość płciową – powiedziała portalowi TVP.info Kozłowska-Rajewicz. – Wnioski w tej sprawie składały u mnie wcześniej m.in. Koalicja na Rzecz Równych Szans, która skupia ponad 40 organizacji pozarządowych zajmujących się problemem dyskryminacji, a także, niezależnie, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Kampania Przeciw Homofobii. Impulsem do działania był też wyrok Trybunału w Strasburgu, który stwierdził, że dyskryminacja oparta na orientacji seksualnej ma taką samą wagę jak dyskryminacja ze względu na rasę – dodała.

Organizacje mające na sztandarach prawa mniejszości seksualnych były już wspierane przez SLD i Ruch Palikota. Obie formacje złożyły w tej sprawie projekty ustaw. Anna Grodzka, transseksualna posłanka partii Palikota, cieszy się na inicjatywę minister ds. równości:

 – Wygląda na to, że minister Kozłowska-Rajewicz jest właściwą osobą na właściwym miejscu. Jej poprzedniczka Elżbieta Radziszewska nie miała krzty zrozumienia dla naszych postulatów.

Radziszewska w ogóle była zadrą w oczach homoseksualistów, bo otwarcie mówiła o swoim katolicyzmie i broniła tradycyjnych wartości. W nowej kadencji rząd Donalda Tuska – przynajmniej na stanowisku pełnomocnika ds. równości – postanowił zmienić politykę o 180 stopni.

Według zdeklarowanego homoseksualisty Roberta Biedronia z Ruchu Palikota od słów się zaczyna, a na niebezpiecznych czynach kończy. Zagrożenie, według Biedronia, miałoby pochodzić… m.in. ze szkół:

- Taki Kowalski kiedy słyszy takie słowa, zwłaszcza jakiegoś autorytetu – polityka, nauczyciela – to weźmie kamień i rzuci w tego starucha. To weźmie kij i uderzy tego pedała.

Warto jednak pamiętać, że w Polsce już obowiązują zapisy chroniące mniejszości – również seksualne – zarówno w kodeksie karnym jak i cywilnym.

Kozłowska-Rajewicz w połowie lutego wystąpiła do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, której celem będzie zmiana artykułu 256 kodeksu karnego.

Z drugiej strony na ministra będą zapewne naciskać konserwatywni politycy, również z PO.

Senator Jan Filip Libicki przypomina o sądowej ugodzie sprzed kilku lat, w wyniku której dwóch parlamentarzystów musiało przeprosić uczestników poznańskiego Marszu Równości (za sformułowania, że uczestnikom marszu chodzi o "lansowanie postawy życiowej promującej rozwiązłość" i "promowanie takich skłonności jak pedofilia, zoofilia i nekrofilia").

– Mam serdeczną radę dla pani minister, mojej koleżanki poznanianki, by zajęła się raczej ustawami, które utrudniają życie osobom niepełnosprawnym – powiedział TVP.info Libicki.

ruk, tvp.info

[fot. kozlowska-rajewicz.pl]

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 7. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook