Jedynie prawda jest ciekawa


Więzienie za mowę nienawiści wobec gejów

24.02.2012

Czy to kolejny krok do zamykania ust tym, którzy chcą walczyć o normalność i tradycyjne wartości? Pełnomocnik ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz na froncie walki z mową nienawiści tym razem chce zaostrzenia kar za słowa wymierzone w mniejszości seksualne i wsadzać tych, którzy znieważają gejów czy transseksualistów nawet na dwa lata do więzienia.

Przed kilkoma tygodniami minister zasłynęła chęcią ukarania posła PiS Marka Suskiego, który w prywatnej rozmowie powiedział o czarnoskórym pośle PO „Murzynek”. Nazwała to słowo właśnie mową nienawiści.

Teraz chce iść dużo dalej w przypadku „mowy nienawiści” pod adresem gejów, lesbijek czy osób transseksualnych.

– Zaproponowałam rozszerzenie art. 256 o kilka kategorii, m.in. wiek i płeć. Nacisk położyłam jednak na orientację seksualną i tożsamość płciową – powiedziała portalowi TVP.info Kozłowska-Rajewicz. – Wnioski w tej sprawie składały u mnie wcześniej m.in. Koalicja na Rzecz Równych Szans, która skupia ponad 40 organizacji pozarządowych zajmujących się problemem dyskryminacji, a także, niezależnie, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Kampania Przeciw Homofobii. Impulsem do działania był też wyrok Trybunału w Strasburgu, który stwierdził, że dyskryminacja oparta na orientacji seksualnej ma taką samą wagę jak dyskryminacja ze względu na rasę – dodała.

Organizacje mające na sztandarach prawa mniejszości seksualnych były już wspierane przez SLD i Ruch Palikota. Obie formacje złożyły w tej sprawie projekty ustaw. Anna Grodzka, transseksualna posłanka partii Palikota, cieszy się na inicjatywę minister ds. równości:

 – Wygląda na to, że minister Kozłowska-Rajewicz jest właściwą osobą na właściwym miejscu. Jej poprzedniczka Elżbieta Radziszewska nie miała krzty zrozumienia dla naszych postulatów.

Radziszewska w ogóle była zadrą w oczach homoseksualistów, bo otwarcie mówiła o swoim katolicyzmie i broniła tradycyjnych wartości. W nowej kadencji rząd Donalda Tuska – przynajmniej na stanowisku pełnomocnika ds. równości – postanowił zmienić politykę o 180 stopni.

Według zdeklarowanego homoseksualisty Roberta Biedronia z Ruchu Palikota od słów się zaczyna, a na niebezpiecznych czynach kończy. Zagrożenie, według Biedronia, miałoby pochodzić… m.in. ze szkół:

- Taki Kowalski kiedy słyszy takie słowa, zwłaszcza jakiegoś autorytetu – polityka, nauczyciela – to weźmie kamień i rzuci w tego starucha. To weźmie kij i uderzy tego pedała.

Warto jednak pamiętać, że w Polsce już obowiązują zapisy chroniące mniejszości – również seksualne – zarówno w kodeksie karnym jak i cywilnym.

Kozłowska-Rajewicz w połowie lutego wystąpiła do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, której celem będzie zmiana artykułu 256 kodeksu karnego.

Z drugiej strony na ministra będą zapewne naciskać konserwatywni politycy, również z PO.

Senator Jan Filip Libicki przypomina o sądowej ugodzie sprzed kilku lat, w wyniku której dwóch parlamentarzystów musiało przeprosić uczestników poznańskiego Marszu Równości (za sformułowania, że uczestnikom marszu chodzi o "lansowanie postawy życiowej promującej rozwiązłość" i "promowanie takich skłonności jak pedofilia, zoofilia i nekrofilia").

– Mam serdeczną radę dla pani minister, mojej koleżanki poznanianki, by zajęła się raczej ustawami, które utrudniają życie osobom niepełnosprawnym – powiedział TVP.info Libicki.

ruk, tvp.info

[fot. kozlowska-rajewicz.pl]

Warto poczytać

 1. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 2. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 3. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

 4. 1270jakikodeksiaki 19.04.2018

  Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

  To już ponoć pewne. Kandydatem PiS na prezydenta Warszawy będzie Patryk Jaki

 5. 1270tusektusek 19.04.2018

  Morawiecki: Donald Tusk zaburza europejskie standardy

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk trochę szkodzi Europie, zaburzając standardy europejskie; nie jest ambasadorem Polski, ale Platformy Obywatelskiej

 6. boni18042018 18.04.2018

  Boni znów skarży się na Polskę. Pisze list do europosłów: "Areszt dla Gawłowskiego to cios dla demokracji”

  "Areszt dla Stanisława Gawłowskiego to cios dla demokracji i poszanowania prawa w Polsce"

 7. korea18042018 18.04.2018

  BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

  Wielka Brytania bezpardonowo walczy z polską konkurencją czy pokazuje realny problem, o którym milczały dotąd polskie media?

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook