Jedynie prawda jest ciekawa

Wiersze ukraińskiego wieszcza w Lublinie

09.03.2014

Przedstawiciele społeczności ukraińskiej w Lublinie na skwerze noszącym imię Tarasa Szewczenki – ukraińskiego poety czytali jego wiersze. Uczcili 200. rocznicę jego urodzin.

Na skwerze im. Tarasa Szewczenki, u zbiegu ulic Podzamcze i Ruskiej niedaleko starego miasta, zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Czytali wybrane wiersze poety, m.in. z tomu "Kobziarz", po ukraińsku, a także w polskich tłumaczeniach.

- Chcieliśmy spotkać się, wspólnie poczytać wiersze Szewczenki, przypomnieć jego poetyckie słowo, które w XIX wieku dało impuls do budowy ukraińskiej tożsamości narodowej, kształtowania się nowoczesnego narodu ukraińskiego - powiedział dziennikarzom prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie Grzegorz Kuprianowicz.

- Obchody 200. rocznicy urodzin Szewczenki odbywają się w cieniu ofiar, które zginęły na kijowskim Majdanie i w innych miastach Ukrainy, w cieniu agresji sąsiedniego państwa na Ukrainę. Właśnie Szewczenko daje dzisiaj Ukraińcom słowa nadziei, wiary w to, że Ukraina zmartwychwstanie, że te złe chmury nad państwem ukraińskim rozejdą się - dodał Kuprianowicz.

Członek zarządu Towarzystwa Ukraińskiego Andrij Sawenec przeczytał wiersz "Testament". - To jeden z najbardziej znanych wierszy Szewczenki, który ciągle inspiruje. W trudnej dziś chwili dla Ukrainy, kiedy prawda i swoboda są zagrożone, mówi, że trzeba o to walczyć. I Ukraińcy dziś walczą i czytają Szewczenkę - powiedział.

Przeczytano też wiersz "Do Polaków", w którym Szewczenko wzywał:

- I tak, Polaku, druhu, bracie,/ Zachłanni księża i magnaci/, Nas poróżnili, rozdzielili/, A my wciąż zgodnie byśmy żyli./ Podajże rękę Kozakowi/, I serce swe do niego przychyl/, I razem w imię Chrystusowe/, Odnowimy nasz raj.

Taras Szewczenko urodził się 9 marca 1814 r., a zmarł 10 marca 1861 r. Był poetą romantycznym i malarzem, jest uważany za ojca ukraińskiej literatury. W ostatnich miesiącach był duchowym patronem wystąpień na kijowskim Majdanie, gdzie na honorowym miejscu wisiał jego portret.

PAP

[FOTO: Wikipedia CC 3.0]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook