Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wiersze ukraińskiego wieszcza w Lublinie

09.03.2014

Przedstawiciele społeczności ukraińskiej w Lublinie na skwerze noszącym imię Tarasa Szewczenki – ukraińskiego poety czytali jego wiersze. Uczcili 200. rocznicę jego urodzin.

Na skwerze im. Tarasa Szewczenki, u zbiegu ulic Podzamcze i Ruskiej niedaleko starego miasta, zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Czytali wybrane wiersze poety, m.in. z tomu "Kobziarz", po ukraińsku, a także w polskich tłumaczeniach.

- Chcieliśmy spotkać się, wspólnie poczytać wiersze Szewczenki, przypomnieć jego poetyckie słowo, które w XIX wieku dało impuls do budowy ukraińskiej tożsamości narodowej, kształtowania się nowoczesnego narodu ukraińskiego - powiedział dziennikarzom prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie Grzegorz Kuprianowicz.

- Obchody 200. rocznicy urodzin Szewczenki odbywają się w cieniu ofiar, które zginęły na kijowskim Majdanie i w innych miastach Ukrainy, w cieniu agresji sąsiedniego państwa na Ukrainę. Właśnie Szewczenko daje dzisiaj Ukraińcom słowa nadziei, wiary w to, że Ukraina zmartwychwstanie, że te złe chmury nad państwem ukraińskim rozejdą się - dodał Kuprianowicz.

Członek zarządu Towarzystwa Ukraińskiego Andrij Sawenec przeczytał wiersz "Testament". - To jeden z najbardziej znanych wierszy Szewczenki, który ciągle inspiruje. W trudnej dziś chwili dla Ukrainy, kiedy prawda i swoboda są zagrożone, mówi, że trzeba o to walczyć. I Ukraińcy dziś walczą i czytają Szewczenkę - powiedział.

Przeczytano też wiersz "Do Polaków", w którym Szewczenko wzywał:

- I tak, Polaku, druhu, bracie,/ Zachłanni księża i magnaci/, Nas poróżnili, rozdzielili/, A my wciąż zgodnie byśmy żyli./ Podajże rękę Kozakowi/, I serce swe do niego przychyl/, I razem w imię Chrystusowe/, Odnowimy nasz raj.

Taras Szewczenko urodził się 9 marca 1814 r., a zmarł 10 marca 1861 r. Był poetą romantycznym i malarzem, jest uważany za ojca ukraińskiej literatury. W ostatnich miesiącach był duchowym patronem wystąpień na kijowskim Majdanie, gdzie na honorowym miejscu wisiał jego portret.

PAP

[FOTO: Wikipedia CC 3.0]

Słowa kluczowe:

kultura

,

Lublin

,

Ukraina

Warto poczytać

 1. siemoniak-stare 22.05.2017

  Siemoniak atakuje Wojska Obrony Terytorialnej

  Były szef MON krytykuje nowy rodzaj sił zbrojnych powołany przez Antoniego Macierewicza.

 2. mid-17522101 22.05.2017

  Prezydent o Wodeckim: odszedł wybitny muzyk

  Jeden z najpopularniejszych polskich piosenkarzy, skrzypek, trębacz i kompozytor Zbigniew Wodecki zmarł w poniedziałek w Warszawie.

 3. mid-17522108 22.05.2017

  Prezydent Duda: Singapur jest naszym ważnym partnerem

  "Pan prezydent Singapuru dokonał szerszego otwarcia drzwi na współpracę i za to bardzo serdecznie dziękuję" - podkreślił prezydent otwierając Polsko-Singapurskie Forum Biznesowe.

 4. SiedzibaTelewizjiPolskiejwWarszawie2017 22.05.2017

  TVP: Zarzuty o cenzurowaniu festiwalu w Opolu są nieprawdziwe

  - Zarzuty o funkcjonowaniu cenzury artystów występujących na Festiwalu Opole 2017 są nieprawdziwe i naruszają dobre imię spółki - oświadczyła w poniedziałek TVP.

 5. kownacki 22.05.2017

  Kownacki: Caracale to największa afera Platformy

  Wiceminister obrony odpowiada na ataki polityków opozycji.

 6. ciarkaSITVPinfo 22.05.2017

  Dymisje w dolnośląskiej policji

  - Komendant dolnośląskiej policji, jego zastępca ds. prewencji i komendant miejski zostali odwołani ze stanowisk przez szefa MSWiA w związku ze śmiercią Igora Stachowiaka. Powodem utrata zaufania i niedopełnienie obowiązków - poinformował w poniedziałek rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 7. mid-epa05979655 22.05.2017

  Wałęsa kpi z ABW: Wyczyściłem wszystko

  - Wyczyściłem wszystko, więc mogą do mnie przyjść - mówi Lech Wałęsa nt. informacji, że ABW będzie chciała sprawdzić dokumenty, które niedawno opublikował w internecie.

 8. mac65 22.05.2017

  Platforma chce do środy dokumenty z MON

  Posłowie PO wystosowali w poniedziałek pismo ponaglające do szefa MON Antoniego Macierewicza, by udostępnił im kolejne dokumenty ws. zakupu śmigłowców dla wojska.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook