Jedynie prawda jest ciekawa


100 tys. uczestników Orszaków Trzech Króli

06.01.2012

Aż 100 tysięcy osób wzięło udział w Orszakach Trzech Króli w całej Polsce. Barwne, radosne korowody przeszły ulicami 26 polskich miast, by oddać hołd nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus. To największe uliczne jasełka świata

Tego dnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwaną świętem Trzech Króli. Od ubiegłego roku jest to dzień wolny od pracy.

Warszawski, piąty już Orszak Trzech Króli zakończył się wspólnym kolędowaniem przy akompaniamencie góralskiej kapeli. Przewodzący orszakowi kard. Nycz podkreślił, że w polskiej tradycji Orszak Trzech Króli odnowiony w Warszawie przed czterema laty wpisuje się w kolejne 26 miast naszej ojczyzny. - W ten sposób dajemy świadectwo obecności chrześcijan, obecności zwyczajów religijnych także w wymiarze społecznym naszego życia – mówił, dodając że spotykamy się w na trasie Orszaku Trzech Króli po to, by iść i głosić Chrystusa całemu światu.

- Bardzo się cieszymy, że dzieci przypominają nam, że świat ma kilka ważnych kontynentów, nie tylko Europę, nie tylko Amerykę jedną i drugą, ale także Azję, Afrykę i Australię. I wszędzie tam jest wielu chrześcijan, którzy głoszą Ewangelię. Ale niestety są tam jeszcze miliardy ludzi, którzy nie znają Chrystusa i Jego Ewangelii - zaznaczył kard. Glemp.

Równie uroczysty charakter miały Orszak w pozostałych 25 miastach.Sprzed trzech kościołów w Jarosławiu wyruszyły trzy orszaki, które następnie utworzyły jeden. Wzięli w nim udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore i metropolita przemyski abp Józef Michalik.Wśród postaci, jakie przeszły ulicami miasta do stajenki, znaleźli się królowie, Święta Rodzina, dwór i rycerze, aniołowie, diabły, pastuszki, dwórki, Herod oraz młodzież ze wstążeczkami. W postaci te wcielili się uczniowie jarosławskich szkół i dorośli. Ponadto do orszaku dołączyli harcerze, pielęgniarki, górnicy, hutnicy, żołnierze, policja, straż pożarna.

Każdy z uczestników otrzymał gwiazdkę, na której wypisze swoje dobre uczynki i jako dar zaniesie do żłóbka. Nie zabraknie też żywych zwierząt: koni, osła, ptaków.

W Toruniu po hiszpańsku

Barwny orszak, którego bohaterami byli Kacper, Melchior i Baltazar, przemierzający ulice Starego Miasta na ogromnych zwierzętach, rozpoczęła uroczyste obchody święta w Toruniu. Parada od kilku lat organizowana jest na wzór hiszpański.

Hiszpańskie tradycje obchodów święta Trzech Króli przywędrowały do Torunia z zaprzyjaźnionej Pampeluny. Wzorowana na hiszpańskiej parada przeszła z Rynku Staromiejskiego na Rynek Nowomiejski, gdzie Trzej Królowie złożyli pokłon Świętej Rodzinie i wysłuchali koncertu kolęd.

W korowodzie, obok Kacpra, Melchiora i Baltazara, pojawiły się bajkowe postacie, zabytkowe samochody oraz orkiestry dęte. Tak jak to się dzieje w Pampelunie, łakocie wręczały dzieciom postacie z bajek, wróżki, a także Archanioł Gabriel i święty Jan.

W Hiszpanii święto Trzech Króli ma szczególne znaczenie dla dzieci, gdyż choć znana jest tam tradycja św. Mikołaja, to jednak prezenty wręcza się właśnie 6 stycznia. Jak zapewniają organizatorzy obchodów, w tym roku parada uliczna będzie wyjątkowo barwna i efektowna.

Tysiące uczestników w Poznaniu

Kilka tysięcy osób wzięło udział w orszaku, który przeszedł ulicami Poznania. Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki wyjaśniał znaczenie pochodu w tradycji i podkreślał, że trzej królowie są symbolem mozolnego dochodzenia do prawdy.

Orszak przeszedł przez Poznań po raz drugi. Po raz drugi też w kościołach Archidiecezji Poznańskiej zorganizowano charytatywny projekt "Gwiazda Betlejemska".

Pochód ulicami miasta prowadzili trzej królowie, w tym jeden jadący na wielbłądzie, a dwóch na koniach. W orszaku szli m.in. uczniowie poznańskich szkół, którzy odgrywali sceny nawiązujące do podróży trzech króli.

- Droga trzech króli to pouczenie o drodze, którą każdy człowiek musi przejść, prowadzony światłem wiary, aby dojść do prawdy. Oni są tym symbolem mozolnego dochodzenia do prawdy. Forma spotkania jest ludyczna, chodzi o to, aby podkreślać rodzinność, aby dzieci miały okazję do wspólnej zabawy z rodzicami, którzy na co dzień są zabiegani i nie mają dla nich czasu - powiedział metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Po wspólnym kolędowaniu i modlitwach, uczestnicy marszu wzięli udział we mszy w kościele Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła. Nowością tegorocznego orszaku w Poznaniu jest udział wielbłąda, który został sprowadzony do Poznania na tę imprezę.

Pierwszy raz w Lublinie

Kilka tysięcy osób przeszło ulicami Lublina. Barwny pochód, który przywrócić ma dawną tradycję ulicznych jasełek, zorganizowano w Lublinie po raz pierwszy.

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik zwracając się do zgromadzonych podkreślił, że dzisiejszy świat potrzebuje przewodnika, który wskazałby mu drogę, tak jak gwiazda betlejemska wskazywała Mędrcom ze Wschodu drogę do nowonarodzonego Chrystusa.

- Takiej gwiazdy i takiego przewodnika potrzebuje dzisiejszy świat wśród tej wielkiej niepewności, w której żyjemy. Świat, który zapomniał o tym, co dobre, a co złe, o tym, dokąd właściwie zdąża, jaki jest cel naszej wędrówki - powiedział abp Budzik.

- Kościół jest dzisiaj gwiazdą wskazującą ludzkości drogę, pokazującą na Syna Bożego, który stał się człowiekiem. Wziął na siebie wszystkie nasze troski i słabości, aby je przemienić w dzieło zbawienia, aby wskazać nam drogę, przekazać nam prawdę o Bogu i świecie, aby stać się dla nas śmiertelników życiem, które się nie kończy - mówił abp Budzik.

PiKa, PAP

[fot. PAP, P. Kula]

Warto poczytać

 1. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 2. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 3. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 4. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

 5. Kaminskiwiki 22.01.2018

  PiS, PJN, PO, UED, a teraz... PSL! Michał Kamiński znów zmienił barwy

  W Sejmie powstanie federacyjny klub parlamentarny Unii Europejskich Demokratów i PSL - poinformował w poniedziałek PAP poseł koła UED Michał Kamiński. Ma to - jak dodał - uniemożliwić PiS likwidację klubu PSL, po tym jak Stronnictwo opuścił w sobotę poseł Mieczysław Baszko

 6. JakiKogut 22.01.2018

  Jaki o głosowaniu ws senatora Koguta: koledzy chcieli bronić kolegę, popełnili błąd

  Wydarzyła się przykra rzecz, koledzy chcieli bronić kolegę; uważam, że popełnili gigantyczny błąd - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował decyzję Senatu, który nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i areszt wobec senatora Stanisława Koguta

 7. Dumainowoczesnosc 22.01.2018

  Fundacja z materiału TVN o polskich nazistach dziękuje za reklamę: Czekamy na drugi odcinek

  - Dziękujemy TVN za darmową reklamę naszego stowarzyszenia, czekamy na drugi odcinek - piszą działacze fundacji Duma i Nowoczesność. Śledztwo w sprawie działań fundacji prowadzi już prokuratura

 8. MacierewiczBlumsztajn 22.01.2018

  Macierewicz pozywa Blumsztajna! Odpowie za słowa o "teczkach"

  - Wszystkie wzloty polityczne Macierewicza się kończyły na tym że on wyciągał teczki i lądował z nimi w wychodku - powiedział Seweryn Blumsztajn. Antoni Macierewicz zapowiedział już pozew w tej sprawie

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook