Jedynie prawda jest ciekawa


100 tys. uczestników Orszaków Trzech Króli

06.01.2012

Aż 100 tysięcy osób wzięło udział w Orszakach Trzech Króli w całej Polsce. Barwne, radosne korowody przeszły ulicami 26 polskich miast, by oddać hołd nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus. To największe uliczne jasełka świata

Tego dnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwaną świętem Trzech Króli. Od ubiegłego roku jest to dzień wolny od pracy.

Warszawski, piąty już Orszak Trzech Króli zakończył się wspólnym kolędowaniem przy akompaniamencie góralskiej kapeli. Przewodzący orszakowi kard. Nycz podkreślił, że w polskiej tradycji Orszak Trzech Króli odnowiony w Warszawie przed czterema laty wpisuje się w kolejne 26 miast naszej ojczyzny. - W ten sposób dajemy świadectwo obecności chrześcijan, obecności zwyczajów religijnych także w wymiarze społecznym naszego życia – mówił, dodając że spotykamy się w na trasie Orszaku Trzech Króli po to, by iść i głosić Chrystusa całemu światu.

- Bardzo się cieszymy, że dzieci przypominają nam, że świat ma kilka ważnych kontynentów, nie tylko Europę, nie tylko Amerykę jedną i drugą, ale także Azję, Afrykę i Australię. I wszędzie tam jest wielu chrześcijan, którzy głoszą Ewangelię. Ale niestety są tam jeszcze miliardy ludzi, którzy nie znają Chrystusa i Jego Ewangelii - zaznaczył kard. Glemp.

Równie uroczysty charakter miały Orszak w pozostałych 25 miastach.Sprzed trzech kościołów w Jarosławiu wyruszyły trzy orszaki, które następnie utworzyły jeden. Wzięli w nim udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore i metropolita przemyski abp Józef Michalik.Wśród postaci, jakie przeszły ulicami miasta do stajenki, znaleźli się królowie, Święta Rodzina, dwór i rycerze, aniołowie, diabły, pastuszki, dwórki, Herod oraz młodzież ze wstążeczkami. W postaci te wcielili się uczniowie jarosławskich szkół i dorośli. Ponadto do orszaku dołączyli harcerze, pielęgniarki, górnicy, hutnicy, żołnierze, policja, straż pożarna.

Każdy z uczestników otrzymał gwiazdkę, na której wypisze swoje dobre uczynki i jako dar zaniesie do żłóbka. Nie zabraknie też żywych zwierząt: koni, osła, ptaków.

W Toruniu po hiszpańsku

Barwny orszak, którego bohaterami byli Kacper, Melchior i Baltazar, przemierzający ulice Starego Miasta na ogromnych zwierzętach, rozpoczęła uroczyste obchody święta w Toruniu. Parada od kilku lat organizowana jest na wzór hiszpański.

Hiszpańskie tradycje obchodów święta Trzech Króli przywędrowały do Torunia z zaprzyjaźnionej Pampeluny. Wzorowana na hiszpańskiej parada przeszła z Rynku Staromiejskiego na Rynek Nowomiejski, gdzie Trzej Królowie złożyli pokłon Świętej Rodzinie i wysłuchali koncertu kolęd.

W korowodzie, obok Kacpra, Melchiora i Baltazara, pojawiły się bajkowe postacie, zabytkowe samochody oraz orkiestry dęte. Tak jak to się dzieje w Pampelunie, łakocie wręczały dzieciom postacie z bajek, wróżki, a także Archanioł Gabriel i święty Jan.

W Hiszpanii święto Trzech Króli ma szczególne znaczenie dla dzieci, gdyż choć znana jest tam tradycja św. Mikołaja, to jednak prezenty wręcza się właśnie 6 stycznia. Jak zapewniają organizatorzy obchodów, w tym roku parada uliczna będzie wyjątkowo barwna i efektowna.

Tysiące uczestników w Poznaniu

Kilka tysięcy osób wzięło udział w orszaku, który przeszedł ulicami Poznania. Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki wyjaśniał znaczenie pochodu w tradycji i podkreślał, że trzej królowie są symbolem mozolnego dochodzenia do prawdy.

Orszak przeszedł przez Poznań po raz drugi. Po raz drugi też w kościołach Archidiecezji Poznańskiej zorganizowano charytatywny projekt "Gwiazda Betlejemska".

Pochód ulicami miasta prowadzili trzej królowie, w tym jeden jadący na wielbłądzie, a dwóch na koniach. W orszaku szli m.in. uczniowie poznańskich szkół, którzy odgrywali sceny nawiązujące do podróży trzech króli.

- Droga trzech króli to pouczenie o drodze, którą każdy człowiek musi przejść, prowadzony światłem wiary, aby dojść do prawdy. Oni są tym symbolem mozolnego dochodzenia do prawdy. Forma spotkania jest ludyczna, chodzi o to, aby podkreślać rodzinność, aby dzieci miały okazję do wspólnej zabawy z rodzicami, którzy na co dzień są zabiegani i nie mają dla nich czasu - powiedział metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Po wspólnym kolędowaniu i modlitwach, uczestnicy marszu wzięli udział we mszy w kościele Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła. Nowością tegorocznego orszaku w Poznaniu jest udział wielbłąda, który został sprowadzony do Poznania na tę imprezę.

Pierwszy raz w Lublinie

Kilka tysięcy osób przeszło ulicami Lublina. Barwny pochód, który przywrócić ma dawną tradycję ulicznych jasełek, zorganizowano w Lublinie po raz pierwszy.

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik zwracając się do zgromadzonych podkreślił, że dzisiejszy świat potrzebuje przewodnika, który wskazałby mu drogę, tak jak gwiazda betlejemska wskazywała Mędrcom ze Wschodu drogę do nowonarodzonego Chrystusa.

- Takiej gwiazdy i takiego przewodnika potrzebuje dzisiejszy świat wśród tej wielkiej niepewności, w której żyjemy. Świat, który zapomniał o tym, co dobre, a co złe, o tym, dokąd właściwie zdąża, jaki jest cel naszej wędrówki - powiedział abp Budzik.

- Kościół jest dzisiaj gwiazdą wskazującą ludzkości drogę, pokazującą na Syna Bożego, który stał się człowiekiem. Wziął na siebie wszystkie nasze troski i słabości, aby je przemienić w dzieło zbawienia, aby wskazać nam drogę, przekazać nam prawdę o Bogu i świecie, aby stać się dla nas śmiertelników życiem, które się nie kończy - mówił abp Budzik.

PiKa, PAP

[fot. PAP, P. Kula]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 5. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 6. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 7. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook