Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

100 tys. uczestników Orszaków Trzech Króli

06.01.2012

Aż 100 tysięcy osób wzięło udział w Orszakach Trzech Króli w całej Polsce. Barwne, radosne korowody przeszły ulicami 26 polskich miast, by oddać hołd nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus. To największe uliczne jasełka świata

Tego dnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwaną świętem Trzech Króli. Od ubiegłego roku jest to dzień wolny od pracy.

Warszawski, piąty już Orszak Trzech Króli zakończył się wspólnym kolędowaniem przy akompaniamencie góralskiej kapeli. Przewodzący orszakowi kard. Nycz podkreślił, że w polskiej tradycji Orszak Trzech Króli odnowiony w Warszawie przed czterema laty wpisuje się w kolejne 26 miast naszej ojczyzny. - W ten sposób dajemy świadectwo obecności chrześcijan, obecności zwyczajów religijnych także w wymiarze społecznym naszego życia – mówił, dodając że spotykamy się w na trasie Orszaku Trzech Króli po to, by iść i głosić Chrystusa całemu światu.

- Bardzo się cieszymy, że dzieci przypominają nam, że świat ma kilka ważnych kontynentów, nie tylko Europę, nie tylko Amerykę jedną i drugą, ale także Azję, Afrykę i Australię. I wszędzie tam jest wielu chrześcijan, którzy głoszą Ewangelię. Ale niestety są tam jeszcze miliardy ludzi, którzy nie znają Chrystusa i Jego Ewangelii - zaznaczył kard. Glemp.

Równie uroczysty charakter miały Orszak w pozostałych 25 miastach.Sprzed trzech kościołów w Jarosławiu wyruszyły trzy orszaki, które następnie utworzyły jeden. Wzięli w nim udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore i metropolita przemyski abp Józef Michalik.Wśród postaci, jakie przeszły ulicami miasta do stajenki, znaleźli się królowie, Święta Rodzina, dwór i rycerze, aniołowie, diabły, pastuszki, dwórki, Herod oraz młodzież ze wstążeczkami. W postaci te wcielili się uczniowie jarosławskich szkół i dorośli. Ponadto do orszaku dołączyli harcerze, pielęgniarki, górnicy, hutnicy, żołnierze, policja, straż pożarna.

Każdy z uczestników otrzymał gwiazdkę, na której wypisze swoje dobre uczynki i jako dar zaniesie do żłóbka. Nie zabraknie też żywych zwierząt: koni, osła, ptaków.

W Toruniu po hiszpańsku

Barwny orszak, którego bohaterami byli Kacper, Melchior i Baltazar, przemierzający ulice Starego Miasta na ogromnych zwierzętach, rozpoczęła uroczyste obchody święta w Toruniu. Parada od kilku lat organizowana jest na wzór hiszpański.

Hiszpańskie tradycje obchodów święta Trzech Króli przywędrowały do Torunia z zaprzyjaźnionej Pampeluny. Wzorowana na hiszpańskiej parada przeszła z Rynku Staromiejskiego na Rynek Nowomiejski, gdzie Trzej Królowie złożyli pokłon Świętej Rodzinie i wysłuchali koncertu kolęd.

W korowodzie, obok Kacpra, Melchiora i Baltazara, pojawiły się bajkowe postacie, zabytkowe samochody oraz orkiestry dęte. Tak jak to się dzieje w Pampelunie, łakocie wręczały dzieciom postacie z bajek, wróżki, a także Archanioł Gabriel i święty Jan.

W Hiszpanii święto Trzech Króli ma szczególne znaczenie dla dzieci, gdyż choć znana jest tam tradycja św. Mikołaja, to jednak prezenty wręcza się właśnie 6 stycznia. Jak zapewniają organizatorzy obchodów, w tym roku parada uliczna będzie wyjątkowo barwna i efektowna.

Tysiące uczestników w Poznaniu

Kilka tysięcy osób wzięło udział w orszaku, który przeszedł ulicami Poznania. Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki wyjaśniał znaczenie pochodu w tradycji i podkreślał, że trzej królowie są symbolem mozolnego dochodzenia do prawdy.

Orszak przeszedł przez Poznań po raz drugi. Po raz drugi też w kościołach Archidiecezji Poznańskiej zorganizowano charytatywny projekt "Gwiazda Betlejemska".

Pochód ulicami miasta prowadzili trzej królowie, w tym jeden jadący na wielbłądzie, a dwóch na koniach. W orszaku szli m.in. uczniowie poznańskich szkół, którzy odgrywali sceny nawiązujące do podróży trzech króli.

- Droga trzech króli to pouczenie o drodze, którą każdy człowiek musi przejść, prowadzony światłem wiary, aby dojść do prawdy. Oni są tym symbolem mozolnego dochodzenia do prawdy. Forma spotkania jest ludyczna, chodzi o to, aby podkreślać rodzinność, aby dzieci miały okazję do wspólnej zabawy z rodzicami, którzy na co dzień są zabiegani i nie mają dla nich czasu - powiedział metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Po wspólnym kolędowaniu i modlitwach, uczestnicy marszu wzięli udział we mszy w kościele Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła. Nowością tegorocznego orszaku w Poznaniu jest udział wielbłąda, który został sprowadzony do Poznania na tę imprezę.

Pierwszy raz w Lublinie

Kilka tysięcy osób przeszło ulicami Lublina. Barwny pochód, który przywrócić ma dawną tradycję ulicznych jasełek, zorganizowano w Lublinie po raz pierwszy.

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik zwracając się do zgromadzonych podkreślił, że dzisiejszy świat potrzebuje przewodnika, który wskazałby mu drogę, tak jak gwiazda betlejemska wskazywała Mędrcom ze Wschodu drogę do nowonarodzonego Chrystusa.

- Takiej gwiazdy i takiego przewodnika potrzebuje dzisiejszy świat wśród tej wielkiej niepewności, w której żyjemy. Świat, który zapomniał o tym, co dobre, a co złe, o tym, dokąd właściwie zdąża, jaki jest cel naszej wędrówki - powiedział abp Budzik.

- Kościół jest dzisiaj gwiazdą wskazującą ludzkości drogę, pokazującą na Syna Bożego, który stał się człowiekiem. Wziął na siebie wszystkie nasze troski i słabości, aby je przemienić w dzieło zbawienia, aby wskazać nam drogę, przekazać nam prawdę o Bogu i świecie, aby stać się dla nas śmiertelników życiem, które się nie kończy - mówił abp Budzik.

PiKa, PAP

[fot. PAP, P. Kula]

Słowa kluczowe:

Orszak Trzech Króli

Warto poczytać

 1. cbs2017303 30.03.2017

  Udaremniono przemyt ponad 200 kg haszyszu

  Głównym kierunkiem działania grupy była przestępczość ekonomiczna, akcyzowa i narkotykowa na terenie Unii Europejskiej.

 2. mid-17330081 30.03.2017

  Szarek: „Polskie państwo mówi dziś głosem IPN”

  - Zmieniliśmy świadomość wielu Polaków. To wielkie zwycięstwo i owoc setek publikacji, spotkań, wystaw i konferencji - podkreślił˙w czwartek w Toruniu prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

 3. tyyyyyys 30.03.2017

  Donald Tusk zostanie przesłuchany 19 kwietnia

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk stawi się 19 kwietnia na przesłuchaniu w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej, gdzie ma zeznawać jako świadek.

 4. ASDSC06946 30.03.2017

  Państwowa Służba Ochrony zastąpi BOR

  Jak podał resort spraw wewnętrznych, PSO będzie elitarną służbą wyspecjalizowaną w ochronie najważniejszych osób w państwie.

 5. pettty 30.03.2017

  Petru lepszy od premier Szydło?

  Uważam, że Ryszard Petru byłby zdecydowanie lepszym kandydatem na premiera, bo jest dużo bardziej otwarty i patrzy do przodu - podkreślił polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej.

 6. ekshunmacjapowazkiSI 30.03.2017

  Kolejna ekshumacja na Powązkach

  Na warszawskich Powązkach Wojskowych ekshumowano ciało kolejnej ofiary katastrofy smoleńskiej. To 17. ekshumacja przeprowadzona w związku ze śledztwem ws. katastrofy. Na prośbę rodziny prokuratura nie ujawnia, o czyj grób chodzi.

 7. IMG0629-1 30.03.2017

  Gigantyczna analiza akt ws. Smoleńska

  „Przeprowadzono również kwerendę obowiązujących w 2010 roku przepisów, powtórzono analizy KBWLLP oraz dokonano wysłuchania dużej ilości świadków".

 8. mid-17329100 29.03.2017

  Prezydent: "Ormiański charakter jest mocno wpisany w Polskę"

  - Ormianie przybyli jako zaproszeni goście, jako mile widziani przybysze - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook