Jedynie prawda jest ciekawa


Większość Polaków przeciw posyłaniu sześciolatków do szkół

27.06.2013

Większość Polaków nie akceptuje wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków! Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii "Homo Homini" dla "DGP" wynika, że przeciwnych rządowemu projektowi obniżenia wieku szkolnego jest aż 66 proc. badanych. Poparłoby je niecałe 30 proc.

Jak informuje dziennik - w sondażu zadano te same pytania, które pojawiły się w złożonym w Sejmie wniosku o referendum, pod którym podpisało się ponad 900 tys. osób. Wniosek przygotowało Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców. Jak na razie nie zapadła decyzja, czy do niego dojdzie, ale większość politycy Platformy jest inicjatywie przeciwna.

Wyniki badania wskazują, że Polacy są przeciwni także nowej podstawie programowej – czytamy w DGP. Zgodnie z nią dzieci w liceum, które wybiorą humanistyczny profil nauczania, mają zawężone nauczanie takich przedmiotów, jak biologia, chemia czy fizyka, a rozszerzone – polskiego i historii. I na odwrót. Tymczasem jak wynika z badań - 77 proc. badanych jest temu przeciwnych i chciałoby pozostawić nauczanie w pełnej formie, a reformę popiera zaledwie 11,6 proc.

Sprzeciw budzą też gimnazja. Aż 77,4 proc. ankietowanych chciałoby przywrócenia modelu: osiem klas szkoły podstawowej plus cztery średniej. Przeciwnych powrotowi do starego systemu jest niecałe 13 proc.

Rząd mógłby liczyć jedynie na poparcie propozycji posłania pięciolatków do przedszkola.

ansa/jkub/DGP

[fot. Piotr Rybarczyk,Grzegorz Klimczak/Fundacja Rzecznik Praw Rodziców]

Warto poczytać

 1. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 2. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 3. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 4. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 5. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 6. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 7. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 8. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook