Jedynie prawda jest ciekawa


Większość Polaków przeciw posyłaniu sześciolatków do szkół

27.06.2013

Większość Polaków nie akceptuje wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków! Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii "Homo Homini" dla "DGP" wynika, że przeciwnych rządowemu projektowi obniżenia wieku szkolnego jest aż 66 proc. badanych. Poparłoby je niecałe 30 proc.

Jak informuje dziennik - w sondażu zadano te same pytania, które pojawiły się w złożonym w Sejmie wniosku o referendum, pod którym podpisało się ponad 900 tys. osób. Wniosek przygotowało Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców. Jak na razie nie zapadła decyzja, czy do niego dojdzie, ale większość politycy Platformy jest inicjatywie przeciwna.

Wyniki badania wskazują, że Polacy są przeciwni także nowej podstawie programowej – czytamy w DGP. Zgodnie z nią dzieci w liceum, które wybiorą humanistyczny profil nauczania, mają zawężone nauczanie takich przedmiotów, jak biologia, chemia czy fizyka, a rozszerzone – polskiego i historii. I na odwrót. Tymczasem jak wynika z badań - 77 proc. badanych jest temu przeciwnych i chciałoby pozostawić nauczanie w pełnej formie, a reformę popiera zaledwie 11,6 proc.

Sprzeciw budzą też gimnazja. Aż 77,4 proc. ankietowanych chciałoby przywrócenia modelu: osiem klas szkoły podstawowej plus cztery średniej. Przeciwnych powrotowi do starego systemu jest niecałe 13 proc.

Rząd mógłby liczyć jedynie na poparcie propozycji posłania pięciolatków do przedszkola.

ansa/jkub/DGP

[fot. Piotr Rybarczyk,Grzegorz Klimczak/Fundacja Rzecznik Praw Rodziców]
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook