Jedynie prawda jest ciekawa


Większość niezadowolona z przemian

23.09.2011

51 procent respondentów deklaruje niezadowolenie z zachodzących przemian, tylko 30 procent badanych uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku, natomiast aż 19 proc. ankietowanych nie potrafi tego ocenić. Sondaż nastrojów Polaków przeprowadziło CBOS w dniach 8 - 14 września 2011 roku na liczącej 1077 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wprawdzie liczba niezadowolonych spadła nieznacznie w porównaniu z popzrednim miesiącem (o 3 procenty), ale nadal są oni w większości. Wyborcy PO należą do grupy zadowolonych w 65 procentach. Głosujący na SLD w tej grupie to 35 procent, a zwolennicy PSL stanowią 33 procent. Wyborcy PiS to 19 procent ogólnie zadowolonych z sytuacji w Polsce. 

Kierunek zmian znajduje niewielu entuzjastów wśród osób niemających sprecyzowanych preferencji partyjnych (22 procent), niezdecydowanych co do udziału w wyborach (21 procent) oraz wśród niezamierzających głosować (19 procent).

Niemal nie uległy zmianie opinie o jakości życia politycznego. Nieznacznie ubyło badanych negatywnie oceniających sytuację na polskiej scenie politycznej (o 2 punkty, do 43 procent), nieco zwiększyła się natomiast grupa osób określających, że jest ona ani dobra, ani zła (o 2 punkty, do 39 procent).

Od sierpnia 74 procent Polaków niezmiennie uważa sytuację gospodarczą w kraju za złą lub przeciętną. Zadowolonych jest 21 procent. Zbliżone do sierpniowych pozostają opinie na temat warunków materialnych gospodarstw domowych: 39 procent respondentów określa je jako dobre, 45 procent - jako średnie, a 16 procent - jako złe. Prawie połowa badanych (49 procent - od sierpnia wzrost o 2 punkty) nie spodziewa się zmian w ogólnej sytuacji kraju w ciągu najbliższego roku.

PAP
[fot. PAP/Grzegorz Hawałej]
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook