Jedynie prawda jest ciekawa


Wiceszef PO namawia prezydenta Gdańska do rezygnacji z wyborczego wyścigu? „Sprawdziłby się lepiej w innym miejscu”

05.07.2018
Adamowicz19022018
Wiceszef PO namawia prezydenta Gdańska do rezygnacji z wyborczego wyścigu? „Sprawdziłby się lepiej w innym miejscu”

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w innym miejscu mógłby się lepiej sprawdzić - mówił wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Jego zdaniem Gdańsk wymaga zmiany, a Jarosław Wałęsa to bardzo silny kandydat na nowego włodarza miasta.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska od 20 lat, do niedawna jeden z liderów PO, w połowie lutego ogłosił zamiar ubiegania się o reelekcję jako kandydat bezpartyjny. Pod koniec czerwca, podczas regionalnej konwencji samorządowej Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) ogłoszono, że wspólnym kandydatem tych ugrupowań na prezydenta Gdańska jest Jarosław Wałęsa.

Tomasz Siemoniak, szef kampanii wyborczych Platformy Obywatelskiej w trzech nadchodzących wyborach: samorządowych, europejskich i parlamentarnych, został zapytany w czwartek w Radiowej Trójce, czy "ktoś z Platformy dostał zadanie przekonania Pawła Adamowicza, by wycofał się z zamiaru ubiegania o kolejną kadencję w Gdańsku". "Paweł Adamowicz ma swój rozum, ma swoje doświadczenia i będzie sam podejmował decyzje" - zapewnił Siemoniak.

Jak mówił, Platforma Obywatelska ogłosiła swoje plany "równolegle wobec faktu", że Paweł Adamowicz ogłosił swoją decyzje ws. ubiegania się o kolejną kadencję na prezydenta Gdańska. "Uważamy, że (Paweł Adamowicz) w innym miejscu mógłby się lepiej sprawdzić, że Gdańsk wymaga zmiany i mamy bardzo silnego kandydata, wspólnie z Nowoczesną, jako Koalicja Obywatelska - pana Jarosława Wałęsę" - podkreślił Siemoniak.

Dopytywany, "czy trwają jakieś rozmowy z Adamowiczem", Siemoniak zapewnił, że "nie trwają". "W moim przekonaniu czas pracuje na korzyść Jarosława Wałęsy i też prezydent Adamowicz to rozumie" - ocenił wiceszef PO.

W kwietniu PO rekomendowało jako swojego kandydata na prezydenta Wrocławia europosła Kazimierza Michała Ujazdowskiego, który w zeszłym roku opuścił szeregi PiS. Z kolei Nowoczesna cofnęła rekomendację do kandydowania na prezydenta Wrocławia Michałowi Jarosowi i chce zawiązać koalicję ze środowiskiem obecnego prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza i SLD, której wspólnym kandydatem na prezydenta Wrocławia miałby zostać urzędnik magistratu Jacek Sutryk.

Siemoniak, dopytywany o Kazimierza Michała Ujazdowskiego, zapewnił, że "jest to ostateczny kandydat" Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia, który - jak mówił - prowadzi "bardzo aktywną kampanię".

Na uwagę, że nie jest to kandydat popierany przez Nowoczesną, Siemoniak ocenił, że "Nowoczesna ma swoje problemy we Wrocławiu". "Wysunęła najpierw pana posła Jarosa, teraz popiera pana Sutryka; my trzymamy się Kazimierza Michała Ujazdowskiego, tu żadnej zmiany nie będzie, jestem przekonany, że wygra wybory" - podkreślił.

Pierwsza tura wyborów samorządowych ma się odbyć jesienią, w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. (PAP)

dka/ agz/


Warto poczytać

 1. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 2. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 3. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 4. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 5. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 6. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 7. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 8. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook