Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wiceszef BOR przed sądem za Smoleńsk

28.11.2014

Wiceszef BOR Paweł Bielawny świadomie podjął decyzję o zaniechaniu działań zmierzających do rekonesansu lotniska Siewiernyj – informuje „Nasz Dziennik”.

Gazeta podaje informacje, że na takie ustalenia biegłych powołał się prokurator Józef Gacek, odczytując akt oskarżenia w procesie przeciwko byłemu wiceszefowi BOR.

Akt oskarżenia w tej sprawie ma ponad 300 stron i dotyczy oceny działań generała Bielawnego odnośnie do organizacji wizyt prezydenta i premiera w Rosji w kwietniu 2010 roku.

„Stwierdzone w tym zakresie istotne uchybienia miały istotny wpływ na bezpieczeństwo prezydenta i premiera – podkreślił w rozmowie z „ND” śledczy z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Biegli stwierdzili szereg uchybień ze strony BOR i w działaniu wiceszefa służby.

Z opinii biegłych wynika, iż gen. Paweł Bielawny odpowiada m.in. za brak sprawdzenia tras przejazdu prezydenta, brak wiedzy o lotniskach zapasowych i brak należytej łączności z samolotem.

Ciążą na nim dwa zarzuty: niedopełnienia obowiązków związanych z organizacją lotów do Smoleńska, oraz poświadczenia nieprawdy w pismach skierowanych do ambasadora w Moskwie i dyrektora protokołu dyplomatycznego MSZ poprzez wskazanie, że „Ireneusz F. jest funkcjonariuszem BOR.

Generał Paweł Bielawny nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień przed prokuratorem.

Nasz Dziennik, lz

[fot: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 2. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

 3. tr-st-st 20.10.2016

  Tusk o karaniu Polski za TK: To mało prawdopodobne

  Były premier z dystansem wyraził się o ewentualnym przeniesieniu procedury praworządności na poziom Rady Europejskiej.

 4. mid-16a20063 20.10.2016

  Sejmowa awantura o Caracale

  "Powtarzanie, że mamy do czynienia wyłącznie z zamówieniem w Mielcu i wyłącznie z zamówieniem helikopterów Black Hawk jest nieprawdą" - podkreślił minister Antoni Macierewicz.

 5. dudusonieplnoSI 20.10.2016

  Prezydent o tworzeniu szans niepełnosprawnym

  "Jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy myślą o innych, którzy myślą o tym, jak uczynić Polskę dostępną, jak uczynić Polskę nowoczesną".

 6. put-sts 20.10.2016

  Ta taśma podważa ustalenia komisji Millera i MAK

  Rozmowa 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku b. premierów Polski i Rosji -Donalda Tuska i Wladimira Putina - przedstawia przebieg katastrofy smoleńskiej w sposób sprzeczny z konkluzjami MAK i komisji Millera - oświadczył w czwartek resort obrony narodowej.

 7. was-st 20.10.2016

  W listopadzie ruszą przesłuchania świadków ws. Amber Gold

  -Pierwszym bardzo istotnym świadkiem jest prok. Kijanko. Moja determinacja, aby ten świadek był przesłuchany pierwszy jest daleko posunięta- mówiła podczas czwartkowego posiedzenia szefowa komisji śledczej Małgorzata Wassermann (PiS).

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook